Menu
Ztráty a nálezy

Ztráty a nálezy

5 minut čtení

Ztratit peněženku, klíče nebo mobil je velice nepříjemné. Ztracený předmět ale nemusí být ztracený už na pořád. Existuje řada možností, jak ho najít. Jak postupovat, když došlo ke ztrátě osobní věci? A co dělat, pokud naopak dojde k nalezení cizího batohu nebo peněženky?

Ve chvíli, kdy člověk zjistí, že něco ztratil, musí vést jeho první kroky tam, kde předpokládá, že ke ztrátě došlo. Velmi často se stává, že si ztracené věci zatím nikdo nevšiml a zůstala na místě. Nebo ji naopak někdo našel a odevzdal ji na vrátnici, pokladně nebo na jiném kontaktním místě dané instituce.

I ve chvíli, kdy na „místě činu“ ztracený předmět není nalezen, není nutné ztrácen naději. Existuje několik dalších možností, jak svoji ztracenou věc najít. Doporučuje se v první řadě zkontaktovat městský úřad nebo magistrát konkrétní obce, kde ke ztrátě předmětu došlo.

Mnohé úřady mají svůj vlastní systém pro řešení situací souvisejících se ztrátami a nálezy. Využít lze ale také on-line databázi ztracených věcí.

Národní databáze nálezů

Nejobsáhlejší evidenci ztracených věcí lze najít na webu www.eztraty.cz. Do tohoto projektu národní databáze nálezů se zapojilo již přes 700 partnerů z celé České republiky. Do evidence přispívají jak obce, tak mnohé instituce, jako například České dráhy, FN Motol nebo Letiště Praha.

Portál eztraty.cz snadno propojuje nálezce a majitele. Pro nálezce se celá situace usnadňuje tím, že nemusí nikam chodit. Prostřednictvím on-line webového formuláře nalezenou věc popíše a webový portál za něj vyřídí zákonnou ohlašovací povinnost.

V národní databázi nálezů lze jednoduše vyhledat ztracený předmět.
V národní databázi nálezů lze jednoduše vyhledat ztracený předmět.

Majitel ztracené věci také nemusí nikam chodit ani zbytečně obvolávat řadu míst. Stačí se podívat do národní databáze a zkusit tam ztracenou věc najít. Pokud je tento pokus úspěšný, dojde ke zkontaktování nálezce a majitele, kteří se domluví na předání.

Nejen pro soukromé osoby je národní databáze nálezů přínosem. Obce a firmy získaly nástroj, který jim vypomáhá s povinnou agendou související se ztrátami a nálezy v jejich místě působení a zároveň usnadňuje jejich zveřejnění na internetu.

Vrátilka

Webový portál eztraty.cz nabízí také službu s malebným pojmenováním Vrátilka. Zjednodušeně se jedná o označení osobní věci nálepkou, přívěškem nebo nažehlovačkou s unikátním RC kódem. Tento kód je potřeba na webu národní databáze nálezů aktivovat. Kdyby následně došlo ke ztrátě věci, nálezce napíše RC kód do databáze a dojde k velmi rychlému spojení nálezce a původního majitele.

Ztráty a nálezy u jednotlivých institucí

Lidé velmi často ztrácejí věci během cestování. Hodí se tedy znát informace, jak je to se ztrátami a nálezy u jednotlivých dopravních poskytovatelů:

České dráhy

Jak již bylo zmíněno, České dráhy se zapojily do projektu národní databáze nálezů. Tím se problematika ztrát a nálezů u Českých drah velmi zjednodušila. Ve chvíli, kdy člověk zjistí ztrátu bezprostředně po vystoupení z vlaku, uvádí samotné České dráhy na svých stránkách jako nejvhodnější postup toto:

Dopravní podnik hlavního města Prahy a Brna

U Dopravního podniku hlavního města Prahy je rozhodující, kdy majitel věci zjistí její ztrátu. Pakliže se jedná o lhůtu do 24 hodin, je nejideálnějším řešením zavolání na informační linku 296 19 18 17.

Pracovník této linky se může spojit s dispečerským pracovištěm, a to informuje řidiče konkrétní linky. Případně může operátor informační linky zájemci sdělit telefonní číslo na garáž, či vozovnu, kde se nachází vůz, ve kterém byla věc ztracena.

Ztráty a nálezy u DPP lze ohlásit také prostřednictvím webového formuláře.

Dopravní podnik hlavního města Prahy ztracené věci jednou týdně předává do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu. Ten se nachází na adrese Karolíny Světlé 5, Praha 1.

Věci nalezené v dopravních prostředcích v Brně jsou skladovány na výpravnách Medlánky, Pisárky, Husovice, Slatina a Komín. Ostatní věci se skladují v Informační kanceláři na ul. Novobranské 18 v Brně. Tu lze kontaktovat od pondělí do pátku od 6 do 19 hod., v sobotu od 8 do 15:30 hod. na telefonu 543 174 317, e-mailem dpmb@dpmb.cz.

Nevyzvednuté věci jsou odevzdávány na referát podatelny správního oddělení Odboru správních činností Magistrátu města Brna.

Letiště Praha

Ztráty a nálezy Letiště Praha shromažďují pouze ty předměty, které jsou nalezeny přímo v budově Letiště Václava Havla. Před předáním pražskému magistrátu je uchovává ve svých prostorách po dobu 3 měsíců. Nejrychlejší cestou jak zjistit, zda nebyla daná věc nalezena, je zavolat na kontakt 220 11 5005 nebo emailem terminal.operations@prg.aero. Provozní doba ztrát a nálezů letiště Praha je denně od 7 do 19 hodin.

Pokud došlo ke ztrátě osobní věci na palubě letadel, musí majitel kontaktovat přímo handlingovou společnost zajišťující pozemní služby konkrétní letecké firmy.

Ztráta dokladů

Ztráta peněz nebo mobilního telefonu člověka obvykle mrzí, ale někdy nad tím lze mávnout rukou. Mnohem větší problém je ovšem ztráta dokladů. Jejich nové vyřizování na mnoha různých úřadech je časově náročný proces. Co dělat při ztrátě dokladů?

Jejich ztracení (nebo odcizení) by mělo být nahlášeno co nejrychleji kvůli jejich možnému zneužití. Pokud ovšem již jednou dojde k nahlášení toho, že byl doklad ztracen, obvykle už není možné toto ohlášení vzít zpět. Nezbývá poté nic jiného, než si začít vyřizovat doklady nové.

Ztráta občanského průkazu

Skutečnost, že došlo ke ztrátě občanského průkazu, se nahlašuje na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze kterémukoli úřadu městské části Prahy 1 až 22. Tyto instituce zajistí zanesení údajů o ztrátě do centrální evidence občanských průkazů.

Poté již nezbývá nic jiného, než si začít vyřizovat nový občanský průkaz.

Ztráta ostatních dokladů

Jak postupovat při ztrátě ostatních dokladů? Postup je v podstatě stejný, jako u ztráty občanského průkazu. Rozdíl je jen v tom, kam se ztráta konkrétního dokladu nahlašuje:

V případě, že nedošlo ke ztrátě, ale k odcizení, doporučuje se vše nahlásit také na policii.

Nálezné

Výši nálezného stanovuje zákon. Konkrétně § 1056 nového občanského zákoníku říká:

Nálezné činí desetinu ceny nálezu. Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení.

A pokud jde o zákony, je potřeba také zmínit, že ponechat si nalezenou věc je trestný čin. V případě jeho prokázání hrozí nejen peněžitý trest, ale také vězení. Například k trestu odnětí svobody na jeden rok může být neférový nálezce odsouzen již v případě nevrácení věci s hodnotou od 5 000 korun.

Poslední aktualizace: 29. 12. 2021