Změna sídla firmy – vzor, kam zaslat žádost?
4 minuty čtení
Změna sídla společnosti je akt, ke kterému se může svobodně rozhodnout jednatel kterékoli společnosti. Změna sídla firmy předpokládá splnění několika podmínek. O jaké podmínky se jedná? Kde najít vzor pro změnu sídla firmy? Kam zaslat žádost o změnu sídla firmy?
Změna sídla společnosti je v podnikání zcela běžnou potřebou, která nastává velice často. Základní právní úprava sídla právnické osoby se nachází v zákoně č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
Sídlo společnosti je zapisováno jak do společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny společnosti, tak do obchodního rejstříku. Mohlo by se na první pohled zdát, že je nezbytné při změně sídla firmy změnit údaje v obchodním rejstříku i společenskou smlouvu. Ne vždy tomu tak musí být.
Kam zaslat žádost o změně sídla firmy a jak na to?
Při změně sídla firmy podává podnikatel návrh na zápis dané změny do obchodního rejstříku. Navrhovatelem pro zápis změny sídla v obchodním rejstříku je obchodní společnost, která bude jednat prostřednictvím svého statutárního orgánu.
Rozhodne-li se jednatel firmy nebo jednatel společnosti ke změně sídla společnosti, za kterou jedná, nejprve podá návrh na zápis změny do obchodního rejstříku k příslušnému rejstříkovému soudu.
Zároveň je nutno předložit tyto dokumenty:
- rozhodnutí společníků nebo zápis z valné hromady
- plné znění zakládajícího dokumentu a stanov společnosti
- souhlas s umístěním sídla společnosti s notářsky ověřeným podpisem majitele nemovitosti ne starším než 3 měsíce
- výpis z katastru nemovitostí ne starší než 3 měsíce nebo nájemní smlouva
- kolek v hodnotě 2 000 Kč
K návrhu na změnu sídla společnosti je nutné přiložit také další náležitosti:
- označení sídla společnosti
- poštovní schránka společnosti
- příjem a úschovna pošty doručené na sídlo firmy
- informování o poště doručené na sídlo firmy e-mailem
Rejstříkový soud je po obdržení návrhu povinen učinit rozhodnutí o změně sídla firmy nejpozději do 5-ti dnů.
Kam nahlásit změnu sídla firmy?
Po změně sídla společnosti je nutné také do 15 dnů informovat další úřady:
- živnostenský úřad – vyplnit změnový list
- finanční úřad – změnu doložit výpisem z obchodního rejstříku nebo novým živnostenským oprávněním
- sociální a zdravotní pojišťovny – v případě zaměstnanců nahlásit změnu do 8 dnů
V návrhu na změnu sídla firmy musí být již celá adresa sídla společnosti, na rozdíl od zakladatelské listiny, kde stačí pouze město.
Změna sídla firmy v rámci jedné obce
K provedení změny sídla společnosti (a to i v případě změny sídla s.r.o.) v rámci jednoho města nebo jedné obce není nutné rozhodnutí formou notářského zápisu, stačí jen rozhodnutí statutárního orgánu, tedy jednatele společnosti.
Například v případě, že podnikatel mění sídlo pouze v rámci Prahy, nemusí mít rozhodnutí formu notářského zápisu. V zakladatelské listině je uvedeno sídlo firmy Praha nikoli konkrétní adresa.
Změna sídla firmy do jiné obce
Pokud se podnikatel rozhodne pro nové sídlo firmy v jiné obci, je nutné změnit současně i zakladatelskou listinu nebo jiný zakladatelský dokument společnosti. K tomu je potřeba notářský zápis.
Zároveň je třeba mít souhlas daného počtu společníků a učinit notářský zápis o rozhodnutí valné hromady. V případě změny sídla firmy v rámci stejné obce toto není potřeba.
Rozhodnutí jednatele o změně sídla z jednoho města do jiného či z jedné obce do jiné vyžaduje náročnější i dražší administrativní proces než změna v rámci jedné obce nebo města.
Změna sídla firmy – vzor
Pro změnu sídla firmy neexistuje přesný vzor. Na webu justice.cz je však k tomuto účelu k dispozici interaktivní formulář.
Pro změnu sídla firmy je především třeba předložit výše zmíněné dokumenty a v případě změny sídla společnosti do jiné obce počítat s nutností návštěvy notáře.
Pokud si jednatel přeje ušetřit čas a energii anebo z jiných důvodů odmítá řešit administrativu kolem změny sídla firmy. Může vše zařídit jednoduše skrze prostředníky.
Změna sídla firmy jednoduše
Na českém trhu existuje řada společností, které nabízejí zprostředkování a vyřízení administrativních změn spojených se změnou sídla společnosti. Jednatel tak ušetří čas a běhání po úřadech nechá na zprostředkovatelské firmě.
K této službě je nezbytné pouze ověřit podpisy na Czech Pointu a udělit tak zprostředkovatelské společnosti souhlas s nakládáním s firemními údaji.
Podnikatelé se mohou vyhnout starostem se změnou sídla firmy tím, že přesunou své podnikání na internet, pokud to typ podnikání umožňuje. Odpane tak vyřizování souhlasu majitele nemovitosti s umístěním sídla společnosti a mnohé další byrokratické záležitosti.
Poslední aktualizace: 05. 05. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.