Menu
Kryptoměna Zcash – kurz, peněženka, jak nakoupit?

Kryptoměna Zcash – kurz, peněženka, jak nakoupit?

6 minut čtení

Kryptoměna Zcash vychází z projektu Zerocoin, který se snaží přinést větší anonymitu do Bitcoinové sítě. Počátky tohoto projektu sahají už do roku 2013. Samotná kryptoměna Zcash, která využívá podobné šifrování a protokoly, však vznikla až v říjnu roku 2016. Jak Zcash funguje, kde jej nakoupit, kdo za ním stojí a má Zcash opravdu potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Zcash

Zcash je používán se zkratkou ZEC. Podobně jako v případě Bitcoinu, také Zcash je označení decentralizované platební sítě a kryptoměny na ni založené. Zcash vychází z podobného kódu jako Bitcoin.

Narozdíl od Bitcoinu se však Zcash soustředí na vytvoření platební sítě s anonymními a zaměnitelnými transakcemi. Pro vytvoření anonymního prostředí využívá Zcash protokol zk-SNARK, který umožňuje skrýt jak informace o odesílateli a příjemci, tak i posílanou částku. V porovnání s Monerem je však anonymita u Zcashe volitelná – tzn. disponuje i transparentními transakcemi.

V následující tabulce lze vidět porovnání Zcashe s Bitcoinem, Monerem a Dashem.

 BitcoinMoneroZcashDash
ZakladatelNeznámý (Satoshi)R. Spagni, F. Cabaňas a dalších 5 autorů v anonymitěZooko WilcoxEvan Duffield
Datum spuštěníLeden 2009Duben 2014Říjen 2016Leden 2014
Průměrná frekvence vytváření nových bloků10 minut2 minuty2.5 minuty2.5 minuty
Konečný počet mincí21 milionůNemá konečný počet mincí (mírná inflace)21 milionůcca 18 milionů
Průměrný transakční poplatek (9.9.2018)0.6 dolarů0.65 dolarů0.0003 dolarů0.086 dolarů
Způsob vydávání mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-workProof-of-work
Těžební skriptSHA-256CryptoNightEquihashX11
Tržní kapitalizace (9.9.2018)110 miliard dolarů1.75 miliard dolarů600 milionů dolarů1.7 miliard dolarů

I přesto, že Zcash je open-source kryptoměna (s volně dostupným zdrojovým kódem), tak za jeho hlavním vývojem stojí společnost Zcash Company (ZcashCo). Zakladatelem této firmy je Zooko Wilcox. Seznam vývojářů lze vidět zde.

Na začátku vývoje Zcashe podpořila jeho rozvoj úzká skupina investorů, která věnovala 1 milion dolarů společnosti ZCash Company na jeho rozvoj. Na oplátku je těmto investorům, vývojářům a ZcashCo slíbená odměna ve výši 10% mincí (neboli 2.1 milionů mincí) z konečné zásoby ZCashe. Tato „daň“, kterou platí z vytěžených bloků těžaři, se bude platit pouhé první 4 roky, tzn. do roku 2020. Problémem u této daně je skutečnost, že nikde nelze dohledat, kam přesně tyto peníze z „daní“ putují.

Mezi investory se pohybují kontroverzní kryptoměnové celebrity, jako je například Roger Ver nebo Barry Seibert. Mnozí kritici vyčítají Zcashi přílišnou centralizovanost.

Centralizovanost se v roce 2017 snažila ZcashCo snížit založením neziskovky Zcash Foundation. Tu podpořil zakládající tým ZcashCo velkým peněžním darem.

Jak Zcash funguje?

Základ Zcashe vychází z Bitcoinového kódu. V porovnání s ním Zcash přináší pár vylepšení. Jedním z nich je volitelná anonymita. Na sítí Zcashe existují dva typy adres:

  • Veřejné adresy – průběh transakce mezi těmito adresami je podobný, jako například u Bitcoinu.
  • Anonymní adresy – transakce mezi těmito adresami je anonymní, což znamená, že nejsou známé žádné informace o odesílateli, přijemci ani o poslané častce.

Také mohou probíhat transakce mezi těmito dvěma typy adres. Pokud je poslána transakce z veřejné adresy na anonymní adresu, tak je poslaná částka skrytá. Pokud je však z anonymní adresy poslána transakce na adresu veřejnou, poslanou částku lze vidět. To ovšem neznamená, že by byla odkryta identita odesílatele.

Anonymitu dosahuje Zcash protokolem zvaným zk-SNARK. Jde o kryptografickou metodu „zero knowledge proof“, která dokáže zajistit, že jednotlivé strany si mezi sebou dokážou prokázat, že mají určitou informaci bez odhalení toho, jaká informace to je. V tomto případě je to informace o validitě transakce.

Konečný počet mincí u Zcashe je 21 milionů, stejně jako u Bitcoinu. Na rozdíl od něj budou však všechny mince vytěžené již v roce 2032. Zcash používá těžební algoritmus Equihash, který byl ještě nedávno odolný vůči ASIC těžebním soupravám.

To znamenalo, že se Zcash dal, podobně jako těžba Bitcoinů ze začátku, efektivně těžit i na grafických kartách. Ovšem s nástupem nového ASIC těžebního přístroje na skript Equihash se těžba na grafických kartách stala mnohonásobně méně profitabilní příležitostí. Navíc na nedávném kongresu v Kanadě se zavrhla možnost vybudovat nový skript, který bude opět vůči ASIC přístrojům odolný.

Kde Zcash koupit?

Zcash je možno koupit za dolary na třech velkých burzách – Kraken, Bitfinex a Bittrex.

Druhou alternativou je nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Zcash. Možnosti, kde lze Bitcoin vyměnit za Zcash jsou následující:

  • Burzy Bitfinex, Bittrex, Binance, Kraken a Poloniex.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Zcash, Zcash za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Zcashe za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Peněženka pro Zcash

  • Zcash je možno uložit na oficiální peněžence Zcash Client Official, která je dostupná na Linux, Windows a Mac. Jako jediná peněženka podporuje anonymní adresy. Nevýhodou je nutnost stahovat celý blockchain a nepřehledné uživatelské prostředí pro začátečníka.
  • Z dalších softwarových peněženek se vyplatí zmínit Jaxx nebo Exodus.
  • Z webových peněženek je nejčastěji doporučována peněženka Guarda Wallet.
  • Pro mobilní zařízení je nejlepší možností, jak Zcash uložit peněženka Coinomi.
  • Nejbezpečnější možností, kde Zcash uložit jsou hardwarové peněženky Ledger Nano S a TREZOR. Hardwarové peněženky však zatím bohužel nepodporují anonymní adresy.

V současné době je k poslání anonymní transakce zapotřebí průměrně 3.1 GB RAM paměti a samotné odeslání do sítě trvá 40 vteřin. S blížícím se Sapling updatem by se ovšem nároky na RAM paměť měly snížit na 40 MB a doba odeslání zkrátit na 7 vteřin. Po tomto updatu by se počet peněženek, které podporují anonymní adresy, měl razantně zvýšit.

Kurz a historie Zcash

Počátky Zcashe sahají až do roku 2013, kdy se vyvíjel protokol Zerocoin. Šlo o doplněk do bitcoinové sítě, který měl vyřešit jeden z největších problémů Bitcoinu – nedostatečnou anonymitu. Za vývojem Zerocoinu stála skupina výzkumníků z prestižní univerzity MIT. Po roce vývoje nakonec z protokolu Zerocoin vznikla samostatná kryptoměna zvaná Zerocash.

Není přesně známo, kdy se vývojáři okolo Zerocashe spojili s týmem Zooka Wilcoxe (pozdějším zakladatelem Zcash Company), ale první záznam o projektu Zcashe pochází z listopadu 2014. Oba tyto týmy se spojily a začaly pracovat na vývoji Zcashe. Spuštění sítě Zcash proběhlo v říjnu 2016.

V červnu roku 2017 byla založena Zcash Foundation. Tím se ZcashCo snažila snížit přílišnou centralizovanost sítě, která jim byla kritiky často vyčítána.

V červnu 2018 byl vydán první ASIC miner na těžební skript Equihash, což výrazně snížilo profitabilitu těžení na grafických kartách.

Dlouhou dobu se pracuje na aktualizaci sítě s názvem Sapling, která by měla zajisti rychlejší a méně náročnější anonymní transakce v síti. Datum vydání aktualizace je naplánován na čtvrté čtvrtletí roku 2018.

V prosinci roku 2017 zažil Zcash, společně s ostatními kryptoměnami, velký boom, kdy cena jedné mince Zcashe atakovala hranici 800 dolarů. Od té doby se společně s celým kryptoměnovým trhem nachází v korekci a následuje mírný klesající trend. Kurz proti Bitcoinu se v roce 2018 až na výjimky pohybuje v rozmezí 0.03 BTC – 0.05 BTC.

Má Zcash potenciál?

Zcash je na poli anonymních kryptoměn velkým hráčem. Největšího soupeře pro něj představuje kryptoměna Monero, která je na rozdíl od Zcashe více decentralizovaná, avšak nenabízí možnost transparentní transakce.

Zajímavou novinkou je spolupráce mezi vývojáři Zcashe a bankovním gigantem JPMorgan, který by chtěl integrovat bezpečnostní prvky Zcashe do svého korporátního blockchainu.

Současné nároky na posílání anonymních transakcí jsou příliš velké pro běžné užívání. Velkou příležitostí pro Zcash může být blížící se aktualizace Sapling. Ta by měla zkrátit dobu potřebnou k odeslání transakce do sítě a snížit požadavky na paměť RAM při posílání anonymní transakce. Také se pracuje na implementaci atomic-swap XCAT transakcí (instantní konverze jedné měny na druhou) mezi Zcashem a Bitcoinem. Kompletní roadmapu lze vidět zde.

Pro budoucí vývoj Zcashe však bude nejdůležitější, zda aktualizace Sapling opravdu přinese to, co slibuje. Pokud ano, pak Zcash pravděpodobně čeká zářná budoucnost.

Poslední aktualizace: 10. 08. 2021