Ke správnému porozumění zaručené mzdy je také potřeba vědět, co znamená minimální mzda. Jaká je minimální a zaručená mzda? Jak se zaručená mzda stupňuje podle druhu profese?
Minimální mzda
Termín „minimální mzda“ je v České republice používán od roku 1991 a zřejmě každý ví, co se pod ním skrývá. Minimální mzda byla zavedena jako nástroj sociální ochrany. Jejím smyslem je:
chránit zaměstnance před nepřiměřeně nízkou odměnu za práci
motivovat nepracující k práci (aby se vyplatilo jít do práce než pobírat dávky či podporu v nezaměstnanosti)
Podle zákoníku práce č. 262/2006 Sb. se jedná o nejnižší možnou cenu práce. Pokud je odměna za práci menší než minimální mzda, musí zaměstnavatel částku doplatit. Toto se týká vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec, včetně dohod konaných mimo pracovní poměr – DPP a DPČ.
Minimální mzda nezahrnuje:
mzdu přesčas
příplatek za práci ve svátek
příplatek za noční práci
příplatek za práci ve ztíženém prostředí
příplatek za práci o víkendu
náhrady mzdy
Minimální mzda zahrnuje:
osobní příplatek
odměny
prémie apod.
Zaručená mzda
Tento pojem je podstatně mladší než minimální mzda. Byl zaveden až s novým zákoníkem práce v roce 2007. Rozdíl mezi nimi je ten, že zaručená mzda se odvíjí od složitosti, namáhavosti a odpovědnosti práce. Je určitým způsobem odstupňovaná podle náročnosti výkonu práce.
Týká se to platů s týdenní pracovní dobou 40 hodin. Pokud zaměstnanec odpracoval méně, nebo má se zaměstnavatelem smluvenou kratší pracovní dobu, pak se minimální zaručená mzda úměrně snižuje. Zaručená mzda nesmí být nikdy nižší, než je minimální mzda. Zaručená mzda se týká pouze pracovních poměrů, nikoli dohod.
Minimální zaručená mzda
Existuje celkem 8 odstupňovaných skupin prací pro zaručenou mzdu. První skupina prací má zaručenou mzdu stejnou, jako je výše minimální mzdy (k 1. lednu 2023 je to 17 300 Kč / měsíc).
Naproti tomu osmá skupina prací má téměř dvojnásobek minimální mzdy. I zde platí, pokud plat nedosáhne minimální zaručené mzdy, zaměstnavatel je povinný poskytnout doplatek.
Plat nesmí být nikdy nižší než vládou nařízená zaručená mzda konkrétní skupiny prací. Rozdělení do těchto skupin se netýká veřejného sektoru, tam platí jiné tabulky.
Zaručená mzda podle profesí
Níže uvedené aktuální minimální zaručené mzdy podle profesí jsou dané nařízením vlády č. 286/2017 Sb.
– všeobecná sestra, porodní asistentka, zdravotní záchranář (pod odborným dohledem) – výpočet a zaúčtování mzdy a její náhrady, zajišťování výplaty, výpočet a provádění srážek ze mzdy, pojistného apod. – výroba náročných specialit kuchyně
– řidiči autobusů – všeobecná sestra, porodní asistentka, zdravotnický záchranář (bez odborného dohledu) – běžný správce IT ve firmě
– zajišťování obchodní činnosti a realizace mezinárodních obchodních vztahů – správa systému výpočetní techniky – samostatné vypracovávání dokumentací a projektů rozsáhlých, významných a technicky náročných staveb
– stanovování finanční strategie organizace – vzdělávací a tvůrčí činnost při vyučování studentů nebo absolventů vysokých škol – lékař, zubař, farmaceut
– finanční operace na finančním a kapitálovém trhu – tvůrčí řešení nejnáročnějších výzkumných a vývojových úkolů
Růst minimální mzdy
Každoročně výše minimální mzdyroste. S ní roste i minimální vyměřovací základ pro placení zdravotního pojištění. O přesné částce se většinou jedná vždy koncem roku, zpravidla v listopadu, a poté o ní rozhodne vláda novým nařízením.
TIP: Výše mzdy je vždy uzavřena v pracovní smlouvě. Existují dva základní typy smluv. Jedna ustanovuje pracovní poměr na dobu určitou, druhá na dobu neurčitou.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.