Menu
Výpověď z pracovního poměru 2025 – jak postupovat a vzory

Výpověď z pracovního poměru 2025 – jak postupovat a vzory

14 minut čtení

Ukončení pracovního poměru může pro někoho působit složit a vystává zde mnoho otázek. Jak napsat výpověď z pracovního poměru? Jakým způsobem postupovat při zkušební době? Tento článek přináší vše důležité, co je před psaním výpovědi z pracovního poměru vhodné vědět. 

Výpověď z pracovního poměru dohodou, výpověď z pracovního poměru na dobu určitou – situace mohou být různé. Stejně tak může existovat celá řada důvodů, kvůli kterým se zaměstnanec pro ukončení pracovního poměru rozhodne.

Jedná se například o nedostatečný karierní růst, nevhodné pracovní prostředí a podmínky či nesoulad se směřováním firmy. Samozřejmě existují i závažnější problémy, a to zdravotní. Výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů je článku obsažena taktéž. Podat lze také výpověď z vážných důvodů – vzor ke stažení lze nalézt online.

Po výpovědi z práce mnohdy začne člověk uvažovat o změně. Určitá míra fluktuace zaměstnanců je běžná. Živnostenský list a tipy pro podnikání tak jsou tím správným krokem k zahájení práce na živnostenský list neboli práce na IČO.

Nejprve zvážit své rozhodnutí

K výpovědi řada lidí přistupuje zbytečně unáhleně, mnohdy z prostého afektu, jelikož je zrovna vytočil kolega. Takové rozhodnutí je však zapotřebí náležitě promyslet, klidně i několik dní. Pokud jde opravdu o banality, které člověka znejišťují, je tento krok zcela impulsivní.

Pokud se zaměstnanec cítí nešťastně ve svém zaměstnání už delší dobu, nebaví ho, nelíbí se mu prostředí či nevychází absolutně s nikým z personálu kolem, je potom vhodné výpověď opravdu zvážit.

Jak na výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance?

V případě, že se daná osoba pro výpověď skutečně rozhodne, je záhodno si definovat, jakým způsobem při podání výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnance postupovat.

Jednotlivé kroky dokonce stanovuje zákoník práce, tudíž je jejich dodržení více než nezbytné. Výpověď, výpovědní dobu a důvody definují odstavce 50 až 54.

1. Forma výpovědi

Forma výpovědi musí být vždy písemná. Zaměstnanec uzná pouze tu, a tak kupříkladu ústní či e-mailová forma není přípustná. Nadřízená osoba výpověď z pracovního poměru musí obdržet poštou nebo osobně. Pro většinu lidí představuje osobní předání výpovědi nejjednodušší způsob ukončení pracovního poměru.

V případě poštovního zaslání je nutné výpověď odeslat doporučeně i s dodejkou (potvrzení od České pošty, že byl dopis skutečně doručen a předán).

V neposlední řadě si zaměstnanec může ponechat kopii, kterou si nechá od zaměstnavatele podepsat s datem převzetí. Jedná se především o bezpečnostní krok. Ze stejného důvodu je výše doporučováno odeslat výpověď poštou i s dodejkou, jelikož tím člověk získá potvrzení o doručení a předání dokumentu.

Pokud člověk disponuje datovou schránkou, existuje rovněž možnost odeslat výpověď s naskenovaným podpisem jako poštovní datovou zprávu. Jedná se o nejrychlejší způsob, který rovněž člověku propůjčuje ověřitelné potvrzení o doručení zaměstnavateli. Jak funguje datová schránka a jak se do ní přihlásit zodpoví další článek.

Pro většinu lidí je však osobní předání stále nejčastější formou vyřízení výpovědi z pracovního poměru. Vzor výpovědi z pracovního poměru je uveden v článku níže.

Výpověď z pracovního poměru nelze podat ústně, pouze písemně.

2. Výpovědní lhůta

Tak jako v mnoha jiných případech, i zde platí dvouměsíční výpovědní lhůta, která vstupuje do platnosti v první den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena zaměstnavateli.

To znamená, že pokud ji zaměstnanec podá 25. srpna, výpovědní lhůta poběží od 1. září do 31. října. Jak je to s nemocenskou ve výpovědní lhůtě se lze dozvědět v tomto článku.

Pokud daná osoba potřebuje nastoupit do nové práce dřív, většinou je možné se zaměstnavatelem dohodnout. Když je podána výpověď dohodou ze strany zaměstnance, dojde ke stanovení data ukončení pracovního poměru – dohodou se zaměstnavatelem.

Při neshodě pak platí standardní dvouměsíční lhůta viz výše.

3. Odstupné

V případě, že člověk zaměstnání opustil z vlastní vůle, z vlastních zájmů, odstupné neobdrží. Není to však podmínkou – zaměstnavatel člověka může odměnit z vlastní iniciativy, zákon to nezakazuje. Pokud je výpověď podaná zaměstnancem, věnování odstupného je velmi ojedinělé.

Naopak v případě nedobrovolného odchodu, tedy obdržení výpovědi, například z důvodu nadbytečnosti, zrušení firmy nebo ze zdravotních důvodů, odstupné bývá v maximální výši tří platů.

4. Kdy a jak si hledat novou práci?

Novou práci si lze hledat v období, kdy běží výpovědní lhůta. Zaměstnavatel vždy musí poskytnout půl dne volna za týden na hledání nové práce, obíhání pohovorů a další činnosti s tím spojené.

Dokonce je možné vzít si celý den volna za 14 dnů. V tomto případě si však zaměstnanec musí uvědomit, že pokud ukončil pracovní poměr on, bude jednat pouze o volno neplacené.

Nástup do nové práce pak lze uskutečnit ihned po vypršení dvouměsíční výpovědní lhůty.

TIP: Zde je návod, jak se připravit na pohovor.

5. Úřad práce a potřebné dokumenty

Rovněž může nastat situace, kdy člověk novou práci do dvou měsíců nenajde. V tu chvíli je potřeba dojít na úřad práce a zaregistrovat se do evidence úřadu práce.

Úřad práce za danou osobu zařídí zaplacení zdravotního a sociálního pojištění. Na registraci má člověk 3 dny od ukončení pracovního poměru (= 3 dny poté, co vyprší výpovědní lhůta).

Ovšem existuje taktéž možnost požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pro její zřízení je nutné předložit – občanský průkaz, kopii výpovědi zaměstnance, číslo bankovního účtu a zápočtový list.

V případě, že se člověk ocitne exekuci, bude potřebovat rovněž rozhodnutí o exekuci.

S ohledem na sociální a zdravotní pojištění se vyplatí nezahálet.

6. Dokumenty, které jsou potřeba do nového zaměstnání

Při výpovědi z pracovního poměru zaměstnavatel vydá zápočtový list, který zaměstnanec využije na úřadu práce, nebo při vstupu do nového zaměstnání. A jaké další náležitosti budou zapotřebí?

  • zápočtový list – z minulého zaměstnání, s sebou v den nástupu
  • životopis – v případě, že ho personalista doposud neobdržel
  • osobní doklady a číslo bankovního účtu – zapotřebí k vyplnění pracovní smlouvy
  • výpis z rejstříku trestů
  • lékařská prohlídka – mnohdy zařizuje zaměstnavatel

Veškeré potřebné dokumenty většinou stanoví samotné personální oddělení, se kterým je uchazeč o místo v kontaktu. Není se tak třeba obávat.

Pokud člověk přemýšlí o podnikání, do začátku se může hodit návod, jak založit vlastní firmu. Jednoduše a přehledně.

Výpověď z pracovního poměru – vzory ke stažení

Vzor výpovědi z pracovního poměru dokazuje, že se jedná o jednoduchý dokument, který dokáže sepsat naprosto kdokoliv. Stačí postupovat bod po bodu a tyto aspekty také náležité dodržet.

V každém případě by člověk neměl zapomenout na podpis, datum, již uvedenou písemnou formu a v neposlední řadě rovněž správné doručení. Níže je možné najít informace ohledně všech typů výpovědí.

Výpověď z pracovního poměru dohodou

Výpověď z pracovního poměru dohodou, neboli dohoda o rozvázání pracovního poměru, je určitým typem výpovědi, který není stanovený zákoníkem práce. Zaměstnavatel při této výpovědi z pracovního poměru navíc není povinen vyplácet odstupné.

Výpověď z pracovního poměru dohodou nastává v případě, kdy se obě strany na výpovědi shodli, tedy jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Tato dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být opět sepsána písemnou formou.

Pokud nedojde na shodu, člověk by neměl nikdy nic podepisovat, jelikož nesrozumitelnost pak hatí veškerý účel a význam dohody.

Obecnou pravdou bývá, že zaměstnanec má vždy při konfliktu a případném řešení s úřady mnohem silnější pozici než zaměstnavatel.

Důležitým bodem při jednání, zda proběhne výpověď dohodou, je jednoznačně shoda na datu ukončení pracovního poměru. Je to jeden z důvodů pro výpověď zaměstnance touto formou.

Jak napsat výpověď z pracovního poměru dohodou 

Samotný vzor výpovědi z pracovního poměru dohodou je vyobrazen pod následujícím výčtem všech náležitostí, které by tato výpověď měla obsahovat.

  • 1. horní levý roh (název společnosti, IČ, sídlo, jednající/zástupce, dále jen „Zaměstnavatel“)
  • 2. horní levý roh (pan/í, rodné číslo, bydliště, dále jen „Zaměstnance“)
  • samotný text (§ 49 zákoník práce dohoda o rozvázání pracovního poměru), datum uzavření pracovní smlouvy, konkrétní pozice vykonávaná zaměstnancem
  • datum ukončení pracovního poměru
  • na čí žádost se rozvazuje PP
  • důvod rozvázání PP
  • počet vyhotovení
  • kde a kdy se podepisuje dohoda
  • podpis zaměstnance
  • kde a kdy se podepisuje dohoda
  • podpis zaměstnavatele

Na první pohled se uvedené body mohou jevit složitě, pakliže si však čtenář projde i následující smluvní zpracování, uzná, že se nejedná o nic složitého. Stačí se držet jednotlivých bodů.

Výpověď z pracovního poměru dohodou – vzor

Pokud má osoba zájem odejít z práce dříve než za dva měsíce, výpověď z pracovního poměru dohodou může posloužit jako skvělý nástroj, ačkoliv je zapotřebí dosáhnout shody.

Výpověď z pracovního poměru dohodou

(vzor)

název ……………………….

IČ: ……………………………

sídlo …………………………

jednající ……………………

(dále jen „Zaměstnance“)

a

pan/í …………………………

RČ: …………………………..

bydliště ……………………..

(dále jen „Zaměstnance“)

uzavírají dle ustanovení § 49 zákoníku práce tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru:

Zaměstnance a Zaměstnavatel tímto rozvazují pracovní poměr založený pracovní smlouvou uzavřenou dne …………………, na základě, které zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele jako ………………………. .

Pracovní poměr skončí dnem ……………………………. (datum).

K rozvázání pracovního poměru došlo na žádost zaměstnance.

nebo

Důvodem rozvázání pracovního poměru je …………………………………….. (důvody musí být v dohodě uvedeny, požaduje-li to zaměstnanec)

Dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal Zaměstnavatel a jedno Zaměstnanec.

V …………………….. dne …………………..

…………………………………………………

Zaměstnavatel (razítko a podpis)

V ……………………… dne …………………..

………………………………………………….

Zaměstnanec (podpis)

V případě, že člověk právě řeší výpověď z pracovního poměru dohodou, dokument výpověď dohodou vzor obsahuje veškeré náležitosti a také kroky, které je vhodné při tomto typu ukončení pracovního poměru učinit.

Výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dále se výpověď dohodou využívá i při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů. V tomto případě můžete uvést rovnou jasně důvod ukončení pracovního poměru.

Výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů obecně patří mezi ty nejčastější. Pro její úspěšné podání je důležité prokazatelně doložit důvod, jak již bylo uvedeno výše. V dalším kroku se taky rozlišuje skutečnost, zda se jedná o pracovní úraz, nebo onemocnění.

Samozřejmě také záleží na tom, kdo výpověď podal, tedy zaměstnanec, nebo zaměstnavatel. K ukončení pracovního poměru je nutné přiložit i lékařský posudek a s tím spojenou příčinu pracovní neschopnosti.

Pokud došlo k úrazu či onemocnění v souvislosti s výkonem povolání, bude moci zaměstnanec požadovat odstupné.

Výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů ze strany zaměstnance je pak možné podat kdykoliv, přičemž právě zaměstnanec musí disponovat lékařským posudkem, který vysloveně zakazuje další provozování dané pracovní činnosti.

Výpověď z pracovního poměru na dobu určitou

Pracovní poměr na dobu určitou je určitou výjimkou mezi ostatními typy výpovědí. K ukončení pracovního poměru standardně dochází po uplynutí sjednané doby, nebo po vykonání sjednané práce, a to automaticky.

V případě, že se zaměstnavatel rozhodne během doby, na kterou byla smlouva sjednána, učinit výpověď z pracovního poměru na dobu určitou, musí na to svého zaměstnance upozornit alespoň 3 dny předem.

Pokud naopak bude chtít poměr ukončit samotný zaměstnanec, může tak standardně učinit buďto výpovědí, dohodou, okamžitým zrušením, nebo zrušením ve zkušební lhůtě.

Při výpovědi z pracovního poměru na dobu určitou není nutné uvádět důvod, a tak je při splnění podmínek zákoníkem práce možné přistoupit k okamžitému zrušení poměru.

V dnešní době se stále ještě vyplatí k životopisu přikládat motivační dopis. Kandidátovi se tak mohou zvýšit šance na přijetí.

Výpověď z pracovního poměru ve zkušební době 

Zkušební doba se počítá tři měsíce od vzniku pracovního poměru. Výhodou zkušební doby je, že zaměstnanec, stejně tak zaměstnavatel, může využít výpověď ve zkušební době a ukončit pracovní poměr okamžitě bez udání důvodů.

Pracovní poměr skončí dnem doručení výpovědi, není-li uveden jiný den. U vedoucích pozic bývá zkušební doba prodloužena až na 6 měsíců, lze se však setkat i se situacemi, kdy je zkušební doba kratší či žádná.

Jak již bylo uvedeno výše, výpovědní lhůta se zde neaplikuje a stejně tak nemá zaměstnanec právo na odstupné.

I zde je však nutné myslet na to, že samotná výpověď z pracovního poměru ve zkušební době musí být doručena rovněž písemně.

Výpověď z pracovního poměru ve zkušební době – vzor

Tento druh výpovědi nebývá v praxi využíván až tak často, přesto mohou nastat situace, kdy zkrátka není jiného východiska a tříměsíční zkušební lhůta zkrátka nebude dodržena.

Výpověď z pracovního poměru ve zkušební době

(vzor)

společnost ……………………………

IČ: ………………………………………

sídlo ……………………………………

jednající ………………………………

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dle pracovní smlouvy, sjednané 1. února 2024, pracuji ve vaší společnosti jako recepční. V uzavřené pracovní smlouvě je sjednaná tříměsíční zkušební doba.

V souladu s ustanovením §66 zákoníku práce vám sděluji, že ukončuji pracovní poměr ve zkušební době, a to ke dni 25. února 2024.

V …………………………… dne …………………….

…………………………………………..

(podpis)

Mirka Nováková
U Moráně 33
153 00  Praha 2 – Vinohrady

Jak je vidět, nejedná se o nic složitého. V každém případě stačí ověřit správnost údajů, tak jako i v jiných případech.

Při hledání nové práce a obcházení pohovorů je vhodné mít vyšperkovaný průvodní dopis. Ten mnohdy uchazeči o místo přinese plusové body.

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance – vzor

Většina čtenářů nejspíše vyhledává právě následující vzor výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnance. Veškeré uvedené výpovědi vycházejí z podobných podmínek, tudíž se některé náležitosti již mohou opakovat.

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance

(vzor)

název zaměstnavatele ………………………………

IČ: ………………………………………………………..

sídlo ……………………………………………………….

Výpověď z pracovního poměru 

Vážený pane/í …………………,

u Vaší společnosti jsem na základě pracovní smlouvy ze dne …………………………….., zaměstnán/a jako …………………………………… .

Tímto v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce dávám výpověď z pracovního poměru. Pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby dnem ………………………… .

V …………………………. dne …………………………….

…………………………………………………………………

podpis zaměstnance

datum narození

adresa trvalého bydliště

Převzal/a: datum, jméno, funkce,  podpis zástupce zaměstnavatele

Mnohdy se vyplatí pořídit také kopie výpovědi. Především je nutné zkontrolovat správnost údajů a přiložení podpisů. Výše uvedené údaje stačí zkopírovat a následně vložit do aplikace na tvorbu dokumentů. Následné vyplnění již není žádný problém.

Výpověď z pracovního poměru 2025 – ze strany zaměstnavatele

Zaměstnavatel může dát výpověď jen v těchto případech: organizační změny, zdravotní důvody, nesplňování předpokladů a požadavků, porušování povinností zaměstnance.

Výpověď opět musí být písemnou formou, a jen z výše uvedených důvodů, které jsou dané zákonem.

Výpověď daná zaměstnavatelem 

(podle § 52 písm. g) zákoníku práce)

(vzor)

(Zaměstnanec)

jméno a příjmení ………………………………….

adresa …………………………………………………

Výpověď z pracovního poměru

Vážený/á pane/í,

sdělujeme vám, že v souladu s ustanovením § 52 písm. g) zákoníku práce rozvazujeme váš pracovní poměr v ………………………………….., a to formou výpovědi z důvodu …………………………………. .

Dvouměsíční výpovědní lhůta a začne běžet první den měsíce následujícího po doručení této výpovědi.

(V nejčastějším případě – výpovědi z důvodu nadbytečnosti podle písm. c) zákoníku práce, doplníme větu o nároku na odstupné.)

V ……………………… dne ……………………..

………………………………………………………

podpis zaměstnavatele

Výpověď převzal: podpis zaměstnance     Dne ……………………….

nebo

Zaměstnanec odmítl převzít výpověď dne ……………………………..

Podpis svědka odmítnutí ………………………………………………………

Závěr

Zákoník jasně definuje, kdy může být výpověď podána, tudíž by se člověk neměl případně nechat nachytat. V dnešní době takového podvodného jednání ubývá, pokud však panují na pracovišti nepříjemné vazby, může taková situace bezpochyby nastat. V některých případech je zaměstnanci nejdříve doručen vytýkací dopis a teprve následně výpověď.

Vytýkací dopis však nesmí být založen na nepravdivých informacích, diskriminaci či odvetě.

Poslední aktualizace: 10. 01. 2023