ÚvodKariéraVýpověď dohodou – vzory, odstupné, jak ji napsat
Výpověď dohodou – vzory, odstupné, jak ji napsat
9 minut čtení
Výpověď dohodou, přesněji však dohoda o rozvázání pracovního poměru, představuje jednu z cest, jak ukončit pracovní poměr. Ve své podstatě se nemusí jednat o nic složitého. Jak napsat výpověď dohodou a jak je to s podporou v nezaměstnanosti?
Na začátek je zapotřebí uvést, že slovní spojení „výpověď dohodou“ je vlastně jakýsi protiklad, i když značně rozšířený. Pracovní poměr lze ukončit buďto jednostranně, v tomto případě se jedná o výpověď, nebo oboustrannou shodou, což značí naopak onu dohodu.
S dohodou musí souhlasit obě strany – jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. V případě výpovědi ani jedna strana souhlas druhé nepotřebuje, zároveň však musí být dodrženy zákonem stanovené podmínky.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance
Pokud se ze své strany rozhodne zaměstnanec podat výpověď a přeje si sednout ke stolu se svým nadřízeným, záleží to pouze na něm. Nemusí dojít k žádnému hašteření, pouze ke klidné shodě nad smlouvou, kterou si sám zaměstnanec sepíše.
Pokud nadřízený s požadavky zaměstnance souhlasí, mohou dohodu sepsat a rovnou podepsat. Jedná se o nejlepší variantu, ve které dojde ke vzájemné shodě.
Zaměstnanec může po svém zaměstnavateli požadovat i sepsání výpovědního důvodu, tedy příčiny, proč došlo k výpovědi pracovního poměru dohodou.
Jak napsat výpověď dohodou
V dohodě o rozvázání pracovního poměru obě strany s ukončením pracovního poměru a celým procesem ukončení spolupráce souhlasí. Potvrdí si shodu s veškerými kompenzacemi, časovými i finančními. Pokud se jedná o výpověď z organizačních důvodů, jsou podmínkyodstupného dané, neměnné.
Také je možné napsat výpověď dohodu, která je postavena na základech výpovědi z organizačních důvodů.
Postup, jak napsat výpověď dohodou, je jednoduchý. Nejdříve je nutné sepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Poté je třeba sjednat schůzku se zaměstnavatelem, ke které je potřeba přinést ukázku výpovědi na dohodu a postupně probrat všechny body smlouvy.
Zaměstnavatel nemusí souhlasit se vším, to je přirozené. Jakmile jsou nalezeny kompromisy, dají se některé body následně upravit na základě dohody. Ve finále ji už jen oba podepíší.
Pro přesné znění dokumentu je níže přiložen vzor pracovní výpovědi dohodou a rovněž formulář výpovědi ze zaměstnání dohodou s odstupným.
Při psaní výpovědi dohodou může pomoci umělá inteligence, například nástroj Deeply, nyní s názvem Editee.
Pracovní výpověď dohodou – vzor
Níže je možno nalézt vzor výpovědi dohodou. Forma výpovědí je vždy písemná. A co všechno musí obsahovat? Není to pouze výpověď ze strany zaměstnance dohodou, je to oboustranný úkon, který se neobejde bez následujících údajů:
osobní údaje o zaměstnavateli
osobní údaje o zaměstnanci
předmět (§ 49 zákoníku práce tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru)
datum uzavření pracovní smlouvy a pozice zaměstnance
důvod rozvázání pracovního poměru
počet vyhotovení a kdo je obdržel
místo a datum + podpis zaměstnavatele
místo a datum + podpis zaměstnance
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Název: …………………………………….
IČ: …………………………………………..
Sídlo: ………………………………………
Jednající: …………………………………
(dále jen „Zaměstnavatel“)
a
Jméno a příjení: …………………………………….
RČ: …………………………………….
Bydliště: …………………………………….
(dále jen „Zaměstnanec“)
uzavírají dle ustanovení § 49 zákoníku tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru:
Zaměstnance a Zaměstnavatele tímto rozvazují pracovní poměr tzaložený pracovní smlouvou uzavřenou dne………………………….., na základě, které zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele jako ………………………………… .
Pracovní poměr skončí dnem ……………………………………. (datum).
*K rozvázání pracovního poměru došlo na žádost zaměstnance.
nebo
*Důvodem rozvázání pracovního poměru je ……………………………………. (důvody musí být v dohodě uvedeny, požaduje-li to zaměstnanec)
Dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal Zaměstnavatel a jedno Zaměstnanec.
V …………………….. dne …………………….. V …………………….. dne ……………………..
…………………………………………………….. ……………………………………………………..
Zaměstnavatel (razítko a podpis) Zaměstnanec (podpis)
Jak již bylo řečeno, při výpovědi pracovního poměru dohodou musí dojít k oboustranné shodě, tudíž lze tento dokument využít jako vzor výpovědi zaměstnancem dohodou. Výpověď dohodou – vzor pdf lze nalézt ke stažení v internetových vyhledávačích.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele
Pokud se zaměstnanci přihodí, že ho nadřízený bude žádat o podpis výpovědi dohodou, je nutné si pozorně přečíst podmínky. Zaměstnavatel může vyvinout tlak, že smlouvu musí zaměstnanec podepsat ihned – to však není pravda.
Veškeré nátlaky je užitečnézhmotnit na nahrávku nebo jakýkoliv záznam, který by ho mohl případně sloužit jako důkaz.
Jde o případ, kdy nadřízený podstrkuje zaměstnanci výpověď, kterou s ním vůbec neprodiskutoval a může tak do ní zahrnout nepřijatelné podmínky. Pracovník může přijít o odstupné a další jeho nároky.
Zcela zásadním je nepodepisovat body, kterých nebylo dosaženo dohodou.
Rodičovská dovolená a nemocenská, co se mění?
Po rodičovské dovolené má zaměstnanec samozřejmě nárok na nastoupení zpátky do práce. Podle zákoníku práce musí zaměstnavatel zaměstnanci nějakou práci přidělit, i když zrovna původní pozice bude obsazená. Jenže, co když zaměstnavatel žádnou nemá?
V tomto případě náleží změnit pracovní smlouvu nebo pracovní poměr prostě ukončit. Nejlepší možnost je výpověď ze strany zaměstnance nebo výpověď z pracovního poměru dohodou.
Pokud se rozhodne pro výpověď, bude se jednat se o výpověď pro nadbytečnost v důsledku organizačních důvodů. To znamená, že má zaměstnanec nárok na odstupné. Proto je to lepší a jistější varianta.
O výši odstupného se lze více dočíst v tomto článku.
Do té doby, kdy trvá rodičovská dovolená (do tří let dítěte), není možno dostat výpověď.
Pokud je zaměstnanec ve zkušební době, smí výpověď podat jak on sám, tak i jeho zaměstnavatel. Zkušební doba slouží k tomu, aby si zaměstnanec, stejně jako zaměstnavatel, udělali obrázek o budoucí spolupráci.
Takzvaná „výpověď dohodou“ má svá úskalí. Pokud je podepsána pouze z čistého zájmu zaměstnavatele, přichází tím zaměstnanec o řadu potenciálních výhod jako při řádné výpovědi. Ano, i výpověď je může mít. Velice záleží na důvodech rozvázání pracovního poměru.
Pokud se jedná o již zmíněné organizační důvody, nebo o podobný případ, jakým je odchod ze zdravotních důvodů, má zaměstnanec nárok na finanční kompenzaci – tříměsíčníodstupné a mzduběhem výpovědní lhůty.
Existuje mnoho případů, kdy zaměstnavatel nutí podepsat zaměstnance dohodu za jediným účelem – aby nemusel vyplácet ono odstupné. Stává se, že to nezůstane jen u nátlaku a přijde i s výhružkami o okamžité výpovědi.
Pracovník má na své odstupné právo. Pracovní právo jej chrání a kryje, nemusí se obávat, že váha spravedlnosti dopadne na špatnou stranu. Pokud dojde ke sporu, vždy je zaměstnanec ve výhodě.
Co s nevyčerpanou dovolenou?
Zaměstnanec má také právo na proplacení mzdy za dovolenou, kterou si nestihl vybrat. Jedná se však o jediný případ, kdy je možné dovolenou proplatit. V případě, kdy pracovní poměr stále běží, tento postup zákoník práce neumožňuje.
Výpověď ze zaměstnání dohodou – formulář s odstupným
I výpověď na dohodu tak může obsahovat odstupné, přičemž následující vzor výpovědi dohodou přesně s takovou variantou počítá. Jedná se o základní formulář, další změny se tak případně vyplatí konzultovat s odborníky.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru č. dle § 49 zákoníku práce
Zaměstnavatel: …………………………………. se sídlem: : …………………………………. zastoupený: ………………………………….
a
pan (paní): …………………………………. narozená: …………………………………. bytem ………………………………….
uzavírají dohodu o rozvázání pracovního poměru:
Na základě uzavřené pracovní smlouvy č. ………….. ze dne ………………………. končí pan(paní) svůj pracovní poměr u naší organizace dne ………………………. z důvodu ……………………………………………………………. .
Odstupné ve výši ……………………………… průměrného měsíčního výdělku bude vyplaceno ve výplatním termínu za měsíc …………………………. .
Tato dohoda byla vyhotovena ve dvou výtiscích, jeden dostal zaměstnanec a druhý zaměstnavatel.
V ………………………………….dne ………………………………….
…………………………………………………….. ……………………………………………………..
Zaměstnavatel (razítko a podpis) Zaměstnanec (podpis)
Výpověď na dohodu nemusí být vůbec složitá na sepsání, což je patrné z výše uvedeného vzoru výpovědi dohodou. V každém případě je nutné pohlídat správné datum sepsání a taktéž připojení podpisů obou stran.
Podpora v nezaměstnanosti – výpověď dohodou
Při výpovědi dohodou podpora v nezaměstnanosti může skýtat určitá úskalí. Zaměstnanci, kteří přistoupí na výpověď dohodou, nebo obdrží odstupné, mohou být znevýhodněni.
Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr sám, a to bez příčinného důvodu, či přistoupí na dohodu, procentní sazba podpory činí 45 % čistého průměrného měsíčního výdělku od počátku pobírání podpory na úřadu práce.
V případě vyplácení odstupného začne být podpora vyplácena až po uplynutí této výplaty.
Nespočet příkladů dokazuje, že mnohdy bývá pro zaměstnance výhodnější obdržet výpověď, nežli odejít na dohodu. Děje se tak zejména v případech, kdy zaměstnanec netrpí hmotnou nouzí a na shánění nové práce tak nespěchá.
Sjednání dne ukončení pracovního poměru
Proč dohoda? Měřítkem je čas. Je to nejčastějším důvodem volby pro dohodu, a to díky časové nezávislosti a svobodnému odchodu z dosavadní práce. Čas je zde míněn ve smyslu dne ukončení pracovního poměru. V dohodě je možné sjednat jakékoliv datum odchodu ze zaměstnání.
Pokud tomu zaměstnavatel svolí, je možno svobodně opustit práci třeba hned následující den. Časová benevolence je vítaná například při odchodu do jiného zaměstnání. Proto je výhodné si udržovat dobré vztahy s kolegy i nadřízenými.
Ve výpovědi je tomu naopak. Výpovědní lhůta je dvouměsíční, aby si vypovězený zaměstnanec mohl v té době hledat nové zaměstnání. Hodí se to zejména lidem, kteří obdrželi výpověď a nemají jinou možnost, než hledat novou práci. Výjimkou je výpověď při porušení pracovní kázně.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.