Nic není větší ztráta času, než zdlouhavé a nudné vyřizování na úřadech. Ačkoliv byrokracie se v České republice najde pořád ještě spoustu, jedno ulehčení v polovině roku 2018 nastalo. Týká se výměny řidičských průkazů. Čeho konkrétně se novinka týká? A jak lze tedy v současnosti vyměnit řidičský průkaz?
Platnost řidičských průkazů bývá obvykle 10 let. Výjimkou jsou řidičáky na nákladní automobily a autobusy, které se musí obnovovat po pěti letech. V roce 2018 se tato povinná výměna týkala přes 600 000 řidičů. Možná i z důvodu tohoto obrovského množství a kvůli zjednodušení celého procesu došlo k novelizaci příslušného zákona.
Konkrétní novinky
Od 1. července 2018 lze výměnu řidičského průkazu vyřešit na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Řidič už tedy není vázán na úřad v místě trvalého bydliště. Vzhledem k tomu, že úřadů s rozšířenou působností je po celé České republice více jak 200, měla by být výměna řidičského průkazu mnohem jednodušší pro každého.
Seznam všech úřadů, kde lze nový řidičský průkaz vyřídit, je dostupný například na stránkách Ministerstva dopravy. Na těchto místech si lidé také vyřizují nové řidičské oprávnění po úspěšném absolvování testů v autoškole, zde dochází také k přihlášení nebo odhlášení vozidla z evidence. A na tom samém úřadu si každý může vyřídit i mezinárodní řidičský průkaz.
TIP: V Kladně a okolí Prahy lze využít služeb autoškoly v Kladně. Zájemci budou jezdit v nových vozech, cena za autoškolu je přívětivá a je zde i možnost placení na splátky.
Celý proces výměny může zjednodušit i to, že k vyřízení už není potřeba fotografie. Tu si totiž úředníci mohou vytvořit sami stejně jako při vyřizování nového občanského průkazu nebo si ji mohou stáhnout z jiného registru.
Další sympatickou novinkou je zrušení ohlašovací povinnosti přizměně trvalého bydliště. S novou adresou není potřeba měnit řidičský průkaz.
Poplatky a termíny
Se zvýšeným komfortem pro řidiče ovšem souvisí navýšení poplatků. Zdarma bude pouze povinná výměna v rámci ukončení platnosti. Platí ovšem zásada, že o nový řidičský průkaz musí být zažádánonejdříve 3 měsíce a nejpozději 20 dnů před koncem platnosti.
V opačném případě, tedy kdy bude žádat řidič s již propadlým řidičákem, bude poplatek činit 200 Kč. Ve zrychleném režimu, tj. ve chvíli, kdy bude řidičský průkaz vystaven do 5 pracovních dnů, činí poplatek dokonce 700 Kč. Ještě donedávna se přitom jednalo o částky 50 Kč, resp. 500 Kč. Samotné Ministerstvo dopravy zvýšení poplatků komentuje následovně:
Poplatek za vydání řidičského průkazu je už dlouhá léta stejný. Za růžové knížky vydávané před rokem 1989 se platilo 20 korun, na začátku roku 1993 se zvedla jeho cena na dnešních 50 korun. Už více než 25 let se tak poplatek za řidičský průkaz nezvyšoval. Vydání nového řidičského průkazu od července sice zdraží, zvýšení poplatku bude však kompenzováno větším komfortem pro řidiče.
Aby byl seznam možností kompletní, je potřeba zmínit, že v případě ztráty, poškození či odcizení se platí rovněž poplatek ve výši 200 Kč.
Potřebné doklady
Pro výměnu řidičského průkazu naštěstí nejsou potřeba žádné složitosti. Postačí tyto 3 dokumenty:
žádost o vydání řidičského průkazu,
doklad totožnosti,
původní řidičský průkaz.
Před samotnou návštěvou úřadu se doporučuje zjistit, zda nenabízí možnost on-line objednání na konkrétní den a hodinu. Zarezervováním místa lze ušetřit opravdu hodně času.
Jízda s neplatným řidičákem – ano nebo ne?
Rozhodně ne. Řidič, který by řídil motorové vozidlo bez platného řidičského průkazu, by se dopouštěl přestupku. Policista by v takovém případě mohl udělit pokutu až do výše 2 000 korun, záleží čistě na jeho posouzení.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.