Menu
Ušetřete správným výběrem koupelnového žebříku!

Ušetřete správným výběrem koupelnového žebříku!

3 minuty čtení

Ceny energií rostou. Pociťují to všichni. Jak efektivně a úsporně vytápět koupelnu? Chlad nebo zima při koupání přece ohrožují zdraví vaše i vaší rodiny. Řešení představují koupelnové žebříky. Jsou spolehlivé, šetří místo, a dokonce můžou vypadat velmi stylově.

Který koupelnový žebřík vybrat? Ten, který nám padl do oka svým designem? Nebo raději ten nejlevnější? Koupelnové žebříky na trh dodává mnoho českých i zahraničních výrobců. Najít individuální řešení pro vaši koupelnu bude záležitostí několika okamžiků.

V potaz je třeba vzít – vedle rozměrů – pořizovací cenu, náklady na provoz a design. Dnes si prozradíme, jak takové řešení najít.

Na 1 m3 připadá 60 W výkonu topného tělesa

Rozdíly mezi výkony jednotlivých topných těles jsou dramatické – pohybujeme se přibližně mezi hodnotami 200 W-1200 W. Jaký koupelnový žebřík je zapotřebí pro vytápění vaší koupelny? Existuje jednoduchý výpočet spotřeby spotřebiče. Na 1 m3 je zapotřebí 60 W výkonu.

Standardní koupelna s vanou, sprchou a pračkou, která má rozměry cca 2,5 m na délku i na šířku, má objem přes 15 m3. Pro takovou koupelnu zvolte topný žebřík s tepelným výkonem 1000 W. Nemá smysl kupovat těleso s výrazně slabším výkonem, ale ani výkonnější těleso. Potom topíte takříkajíc pánu bohu do oken.

Velikost? Na žebřík by se měly vejít ručníky všech členů domácnosti

Velkou roli hrají také rozměry koupelnového žebříku. Proč? Koupelnový žebřík je ideální pro sušení ručníků. Potřebujete natolik velké těleso, aby pojalo ručníky všech členů vaší domácnosti. Standardní velká osuška má 90 cm na šířku a 160 cm na délku, ale to ještě neznamená, že potřebujete topné těleso nejméně 90 cm široké.

Osušku totiž můžete pověsit složenou, a to klidně i nadvakrát. Váš koupelnový žebřík si s ní poradí, takže ušetřené místo můžete použít na další ručníky, případně i na prádlo, které se vám nevešlo na sušák.

Elektrické, ústřední nebo kombinované vytápění?

Rozlišujeme tři základní typy topných žebříků. Prvním je elektrický koupelnový žebřík. Je naplněný nemrznoucí kapalinou. K jejímu ohřátí slouží integrované topné těleso. Radiátor disponuje zástrčkou, kterou stačí zapojit do zásuvky. Topné těleso je nezávislé na otopné soustavě v domě. K regulaci teploty v místnosti slouží termostat.

Doporučujeme vám zvolit programovatelný termostat, protože vám umožňuje navolit si různé provozní režimy. Každý z členů domácnosti má jiné priority, někdo je otužilec, jiný zase zimomřivec. Díky individuálnímu programu si každý přijde na své.

Druhou variantu představuje připojení koupelnového žebříku k ústřednímu topení, což má jednu nevýhodu – mimo topnou sezónu není tento radiátor vyhříván.

Ideální volbou je pak kombinované připojení. V topné sezóně žebřík funguje jako klasický radiátor vytápěný centrálním vytápěním. V létě je pak ohříván pomocí elektrické patrony uvnitř žebříku. Spotřeba elektrické energie je nízká, žebřík zapnete mimo sezónu jen třikrát, čtyřikrát, když přijde několik chladnějších dní nebo když vás při pobytu venku zastihne letní přeháňka a domů se dostanete pořádně prochladlí.

Materiál: radiátory jsou nejčastěji z hliníku nebo z oceli

Hliník a ocel jsou kovy s odlišnými vlastnostmi, tedy i výhodami. Ocelový radiátor se pozvolna ohřeje a pak dlouho uvolňuje teplo do místnosti. I když radiátor vypnete, tento nadále pokračuje v ohřevu. V případě hliníkového radiátoru získáte teplo rychleji, ovšem velmi rychle vystydne, když jej vypnete. Ve prospěch hliníku mluví fakt, že jeden jeho m3 je přibližně třikrát lehčí než ocel. 

Kam topný žebřík v místnosti zavěsit?

Chcete získat z vašeho koupelnového žebříku maximální výkon? Zavěste jej tak, aby teplo z něj šlo přímo do místnosti. Nesmí před ním tedy stát žádná překážka. Logické je také umístění v blízkosti sprchového koutu nebo vany. Jakmile opustíte lázeň nebo sprchu,  máte svůj ručník hezky po ruce.

Žebříkové topení by nemělo chybět v žádné moderní koupelně.

Poslední aktualizace: 20. 09. 2022