Chráněný účet – bankovní účet pro dlužníky a lidi v exekuci
3 minuty čtení
Nový chráněný účet pro dlužníky pomůže zabránit exekutorům, aby při exekuci zabavili i to, na co nemají nárok. Na tento zvláštní účet tak dlužníci budou moci odložit své nezabavitelné peníze. Díky tomuto účtu se lidé nebudou muset strachovat, že přijdou o své nezabavitelné minimum.
Jak bude tento chráněný účet vypadat v praxi? Banky založí chráněný účet dlužníkovi na žádost, a to zcela zdarma. Vedení samotného účtu bude také bez poplatku. Dlužník na tomto účtu bude moci shromažďovat peníze, které nepodléhají exekuci.
Sem patří peníze, které jsou potřeba k zajištění základních životních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Dlužník bude moci využít právě jeden chráněný účet. Dle Asociace věřitelů může tento účet dlužníkům pomoci, aniž by poškozoval práva věřitelů.
Nový chráněný účet pro dlužníky
Na chráněný účet budou dlužníci moct vložit až trojnásobek životního minima. Je však důležité myslet na to, že jeden dlužník bude moci vést jen jeden účet. Banky si totiž budou schopné zjistit, jestli už klient tento produkt nevyužívá u jiné společnosti.
Zřízení chráněného účtu na žádost dlužníka banka oznámí soudu i exekutorovi. Účet pak bude moci přijmout všechny příjmy, které ze zákona nepodléhají exekuci. Jaké příjmy sem patří? Patří sem zejména nezabavitelná část:
Novela, která umožní zřízení tohoto účtu, měla platit od dubna 2021, nicméně banky chráněné účty nestíhají připravit, a tak dojde k posunutí účinnosti o další tři měsíce.
Jak bylo zmíněno výše, vedení konta bude bez poplatků. Klient se však může setkat s poplatky za výběry z bankomatů nebo za převody peněz v České republice či v zahraničí. Tyto poplatky se však odvíjí od sazeb běžného účtu.
Při zvažování jakéhokoliv úvěru je třeba se zamyslet, zda je půjčkaopravdu nutná. Vždy platí, že půjčovat by se mělo jen na nezbytně nutné věci. Pokud se jedná o nutnou a účelnou investici do budoucna, pak je úvěr možné zvážit.
Pozor však na zbytečné půjčky na dárky nebo půjčky na dovolenou. Dále je třeba zvážit i samotného poskytovatele půjček. Jedná se o spolehlivou bankovní společnost nebo o neprověřeného nebankovního poskytovatele?
Nevýhodou nebankovních společností je navíc i fakt, že půjčují také velmi rizikovým žadatelům. Jedná se například o nezaměstnané či o zadlužené klienty. Tyto půjčky pro nezaměstnané a půjčky pro zadlužené patří mezi jedny z půjček, kterých by se klienti měli vyvarovat.
Tyto půjčky jsou doménou nebankovních společností. Pro ně je také typické účtovat si přímo gigantické poplatky. Úroková sazba, poplatky a zvláště RPSNbývají opravdu vysoké. RPSN se často pohybuje ve výši až několika tisíců procent.
Alternativy rizikových půjček
Zejména při nutnosti získat menší objem peněz se vyplatí zamyslet nad tím, zda danou částku není možné získat od známých či rodinných příslušníků. V tomto případě je možné využít smlouvu o půjčce. Půjčky s menším objemem peněz, tzv. mikropůjčky, bývají totiž velmi nevýhodné.
Dále je možné prozkoumat trh půjček a podívat se po společnostech, které nabízí první půjčku zdarma. V takových případech klienti ušetří na úrocích a RPSN, které je u půjček zdarma nulové. Půjčky zdarma nabízí například Zaplo nebo Kamali.
Vyplatí se také poohlédnout se popůjčkách bez poplatku. V nekonečné nabídce produktů je však občas těžké se vyznat. V tomto ohledu mohou pomoci agregátorypůjček, které najdou vhodnou půjčku na základě individuálních požadavků klienta.
Mezi agregátory patří například Půjčka Šikulka, Čínská půjčka nebo Gejša půjčka. Pozor také na zdánlivě výhodné půjčky online, které lákají svou jednoduchostí sjednání. Ve výsledku však vůbec nemusí být tak výhodné.
Poslední aktualizace: 07. 02. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.