Služba TransferWise ušetří náklady při zasílání plateb do zahraničí fyzickým osobám i firmám. Kromě levnějších bezhotovostních převodů měn nabízí také debetní kartu, s níž lze platit v zahraničních obchodech a vybírat hotovost z bankomatů s minimálními poplatky. Co je TransferWise a jak funguje? A jaké má TransferWise recenze od dosavadních uživatelů?
Co je TransferWise?
Služba TransferWise slouží k levným bezhotovostním převodům do zahraničí. Oproti bankám nabízí výhodnější kurzy a nižší poplatky. TransferWise mohou využívat jak fyzické osoby k soukromým platbám, tak firmy k firemním platbám.
Britská společnost TransferWise službu uvedla na trh v roce 2011 a o pár let později představila dvě inovace – multi-měnový účet, díky kterému lze pracovat s více než 40 různými měnami, a debetní kartu.
TransferWise karta patří mezi chytré platební karty, které nabízejí více než platby u obchodníků/na internetu a výběry z bankomatů. Další z nich je napříkladkarta Curve, jež umožňuje propojit všechny stávající kreditní a debetní karty, neboRevolut karta, která slouží k podobným účelům jako TransferWise karta. S chytroukreditkou MALL.cz od Raiffeisenbank je zase možné získat slevy na nákupy a mnoho dalších výhod.
Každá ze zmíněných služeb funguje na trochu jiném principu a nabízí odlišné výhody i využití. Tato recenze Transferwise se zaměří na to, co čekat od služeb a produktů této společnosti?
Jak funguje TransferWise
TransferWise při převodu využívá výhodný středový kurz a stanovuje nízký, předem daný poplatek. Jak je to možné? Na příkladu lze vidět, jak funguje TransferWise při převádění peněz do zahraničí:
Eliška potřebuje poslat peníze svému kamarádovi Walterovi do Německa. Pošle tedy částku v korunách na TransferWise účet v Německu.
TransferWise spáruje převod z CZK na EUR s převody uživatelů, kteří peníze posílají opačným směrem, tedy z EUR na CZK. Tímto způsobem služba získá eura pro Waltera.
Walter v Německu své peníze získá prostřednictvím lokální platby přes TransferWise. Peníze se tudíž nikdy neposílají do zahraničí a transakce se proto nepojí s žádnými směnnými poplatky.
V praxi se jedná o vzájemné vyrovnávání zahraničních toků různých měn pomocí peer-to-peer párování jednotlivců, kteří TransferWise využívají. Díky tomu, že služba dokáže obejít složité směny měn, lze peníze do zahraničí převádět s minimálními poplatky.
Převod peněz krok za krokem
TransferWise má ve většině zemí Evropy včetně ČR účet v lokální bance (v ČR u Raiffeisenbank). Ještě nedávno bylo nutné znát IBAN a SWIFT zahraničního účtu příjemce. Tyto údaje údaje se společně s částkou, kterou chtěl uživatel zaslat, zadávaly do systému TransferWise. V současnosti je převod peněz mnohem snazší.
Systém vygeneruje předpis pro domácí platbu, kterou plátce provede z českého bankovního účtu na český TransferWise účet. Služba pak peníze odešle zahraničnímu příjemci. Celý proces v průměru trvá tři až čtyři dny.
Používání služby je ve srovnání s podobnými produkty velmi snadné a intuitivní. To platí pro úvodní registraci, identifikaci plátce a příjemce i provedení samotné platby.
Registrace
Zaregistrovat se je možné pomocí e-mailu, Facebooku nebo účtu Google. Současně si lze vybrat mezi osobním a podnikatelským účtem. Po úspěšném provedení registrace je možné TransferWise začít okamžitě používat.
Volba částky
Ihned po přihlášení služba nabízí možnost poslat peníze. V tomto kroku je třeba zvolit částku a měnu, ve které má být převod uskutečněn. Vzápětí se zobrazí středový kurz mezi zvolenými měnami a výše poplatku. Ta závisí na tom, jakou rychlost převodu/metodu platby uživatel zvolí. Na výběr jsou obvykle dvě možnosti.
Uživatel si může vybrat mezi bankovním převodem, se kterým se pojí nižší poplatek, ale trvá delší dobu, a kreditní či debetní kartou, s níž je platba naopak rychlejší, ale o něco dražší.
Vyplnění osobních údajů
Poté plátce vyplní své osobní údaje – jméno, příjmení, datum narození, telefonní číslo a adresu.
V případě některých měn, popřípadě při transakci vyšší než 1 000 eur, bude nutné ověřit totožnost pomocí fotografie občanského průkazu, cestovního pasu nebo řidičského průkazu.
Identifikace příjemce
V dalším kroku bude uživatel vyzván k identifikaci příjemce. Platbu lze poslat třetí osobě, podnikatelskému subjektu nebo na svůj vlastní zahraniční účet.
K identifikaci bude třeba znát e-mailovou adresu a celé jméno příjemce. Velkou výhodou je, že není vyžadováno číslo účtu protistrany – TransferWise příjemci zašle zprávu a číslo účtu si vyžádá sám.
Platba
Pokud jsou veškeré požadované údaje vyplněné, zbývá už jen zaplatit. Jak již bylo řečeno, peníze se posílají na TransferWise účet. Postup bude záviset na zvolené platební metodě. Dáme-li přednost bankovnímu převodu, bude nabídnuta možnost telefonního nebo internetového bankovnictví či převod na pobočce.
Po zaplacení TransferWise zašle potvrzení o přijetí transakce na e-mail. Uživatel bude rovněž informován v okamžiku, kdy peníze dorazí na účet protistrany.
Tímto je celý proces dokončen. Převod peněz do zahraničí s TransferWise je skutečně snadný a nezabere více než pár minut. Od této chvíle si systém pamatuje uvedené osobní údaje, tudíž nebude nutné je příště vyplňovat znovu. Užitečnou vychytávkou je také záložka Recipients (příjemci), kam si lze přidat bankovní účty, na něž peníze odcházejí nejčastěji.
Poplatek za převod
Poplatek u TransferWise závisí na tom, kam jsou peníze převáděny. Pohybuje se v rozmezí 0,7 % až 1 %, což je méně, než bychom zaplatili bankovní společnosti. Díky kombinaci nízkého poplatku a středového kurzu je převod peněz do zahraničí přes TranferWise skutečně výhodný.
TranferWise karta – vyplatí se?
Zpočátku byla služba určena pouze pro převody peněz do zahraničí. To se však změnilo a TransferWise začal nabízet debetní kartu Mastercard, s níž lze platit v zahraničních kamenných i internetových obchodech.
Uživatel pomocí karty utrácí peníze ze svého TransferWise účtu bez poplatků za samotné transakce. Poplatek se pojí pouze s měnovou konverzí a jeho výše závisí na středovém kurzu (obvykle 0,35 % až 2 %). Pokud se na účtu nachází dostatečný zůstatek v měně daného státu, bude platba zcela zdarma.
Pro zřízení TransferWise karty je třeba mít tzv. Borderless Account, což je rozšíření, které umožňuje přijímaní peněz z více než 30 zemí. Ty zahrnují státy Eurozóny, Velkou Británii, Spojené táty, Austrálii a Nový Zéland.
Kartu lze objednat zdarma a doručí ji Česká pošta. Jelikož se jedná o předplacenou kartu, je nutné na ni poslat minimálně 500 korun ještě před její aktivací. Žádost o zaslání karty i počáteční vklad se provádí ve zmíněném účtu Borderless Account, stejně jako její aktivace či dobíjení.
TransferWise karta slouží k platbám za zboží a služby i k výběrům z bankomatů, které jsou zdarma do výše 200 liber v rámci 30 dnů. Po překročení tohoto limitu bude účtován poplatek. Je také potřeba počítat s tím, že ačkoliv se za výběr hotovosti neplatí společnosti TransferWise, strhne si určitý obnos banka, jejíž bankomat uživatel využije.
TransferWise – zkušenosti uživatelů
Služba garantuje nízké poplatky, výhodný směnný kurz a rychlý převod peněz do zahraničí. A jaké mají s TransferWise zkušenosti samotní uživatelé?
Dle dostupných recenzí lze mezi výhody služby zařadit především možnost ukládat příjemce pro budoucí platby, široké spektrum podporovaných měn a celkovou přehlednost systému TransferWise. Malou nevýhodou je dostupnost služby pouze v anglickém jazyce a absence trvalých příkazů, jejichž zavedení se zatím jen plánuje.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.