Menu
Stále výhodné stavební spoření. Nevyplatí se rušit staré smlouvy!

Stále výhodné stavební spoření. Nevyplatí se rušit staré smlouvy!

6 minut čtení

Stavební spoření nemá ve své podobě konkurenci. Srovnatelně výhodný a garantovaný finanční produkt zkrátka na trhu v současnosti není. Běžný bankovní účet přináší několik málo desetin procenta ročně, spořicí účty jsou o něco výhodnější, ale rozhodně nedosahují několika procent, jak je tomu právě u stavebního spoření, kde nově založené smlouvy dokáží generovat až 5% efektivní úrokové míry za rok.

Navíc v oblasti motivace se snaží stavební spořitelny přinášet neustálé zlepšování a některé nárazové akce v podobě bezplatného zvýšení cílové částky a podobně dále zvyšují zájem a kreativitu stavebního spoření. Za normálních okolností je při navyšování částky vyžadován poplatek ve výši 1 %.

Lidé tak díky tomu mohou navýšit cílovou částku a dále výhodně spořit.

V situaci, kdy tento poplatek zmizí, může to pro klienty dané stavební spořitelny představovat velice důležitý faktor, na jehož základě se rozhodnout navýšit své cílové částky a dále si prodloužit možnost využívání již založené smlouvy o stavebním spoření.

Stavební spoření

Stavební spoření, někdy také nazýváno „osobním spořením“, je spořicí produkt, který je určen pro investování do staveb, koupě nemovitosti nebo jiného majetku. Tento finanční produkt je k dispozici v bankách, pojišťovnách a dalších institucích.

Spoření poskytuje určité výhody ve formě daňového osvobození, možnosti splácet úroky a kompenzovat nízké sazby. Snahou programu stavebního spoření je zajistit, aby lidé měli dostatečné finanční zdroje k získání majetku. Celkový proces spoření obvykle trvá několik let.

Výhody stavebního spoření:

1. Možnost čerpat výhodu daňového zvýhodnění v podobě příspěvku od státu.

2. Dostupnost – stavební spoření je nenáročný způsob jak uspořit peníze na financování domu, bytu nebo jiné nemovitosti.

3. Flexibilita – majitel si může zvolit délku úvěru, fixní nebo variabilní úrokovou sazbu a případné využití úvěru při postoupení dluhu či refinancování.

4. Bezpečí – majitel je ochráněn státním garančním fondem.

5. Kompatibilita – plně kompatibilní s dalšími formami úspor.

Alternativou ke stavebnímu spoření je tzv. termínovaný vklad. Na úspory uložené na termínovaném vkladu se také nemůže po dobu spoření sáhnout. Klient si sám určuje, na jak dlouho chce peníze uložit. Může spořit pouze půl roku, nebo naopak úspory nechat ležet 10 let. 

Nevýhody stavebního spoření zahrnují:

1. Dlouhá doba spoření – trvá minimálně několik let.

2. Nízká úroková míra – většinou je nižší než u jiných typů spoření, jako jsou například bankovní termínované vklady.

3. Nízké výnosy – s nízkou úrokovou sazbou a delší dobou spoření je množství peněz, které se ušetří, relativně malé.

4. Penále – pokud se dříve uzavřené stavební spoření nechá předčasně vyplatit, často se musí zaplatit penále.

5. Závazky – uzavřením stavebního spoření se klient zavazuje, že bude pravidelně spořit, až do doby splatnosti stavebního úvěru.

Další možností je spořicí účet. Ten se hodí spíše ke krátkodobému spoření

Pravidelné spoření funguje

Stavební spoření má ještě jednu zcela zásadní výhodu. Klient spořitelny přesně ví, co a kdy dostane. Má jasně nastaveny parametry svého spoření a rozhodně ví, kdy bude moci na peníze vůbec sáhnout, a kdy je bude moci využívat.

Stavební spoření je jakýmsi bičem na střadatele. Rodinný rozpočet již dopředu počítá s tím, že na stavební spoření je potřeba za rok uvolnit nějaké peníze, aby bylo možné získat státní podporu, která je velice výhodná.

Kumulování úspor takovýmto způsobem pak relativně rychle roste. Po šesti letech se na účtu stavebního spoření obvykle vytvoří velice slušná suma peněz, kterou následně může klient využívat pro své potřeby, či spořit dál. Dál využívat výhod státního příspěvku.

Je dokázáno, že stavební spoření je silnou motivací, a lidé jsou schopni a ochotni své finance takto „investovat“ do dlouhodobého finančního produktu. Jiné alternativy či zrušení stavebního spoření pak nevyvolávají takovou potřebu a chuť dlouhodobě peníze ukládat stranou.

Stavební spoření tak stále funguje a za stávajících podmínek bude fungovat jako výhodný nástroj dlouhodobého investování a spoření si peněz (zatím) nejen na bydlení.

Člověk se totiž často musí spořitelně zavázat, že u ní bude alespoň další dva, tři roky (6 let) spořit a dále pokračovat v navyšování své částky.

Samozřejmě, že pro celou řadu lidí, kteří využívají stavební spoření jako výhodný investiční nástroj, neznamená spoření další tři roky problém a navíc mohou cílovou částku výrazně navýšit a tím si „zajistit“ možnost spoření na další období.

Z druhého pohledu však je potřeba zohlednit fakt, že při výběru peněz ze stavebního spoření je potřeba mít naspořenou určitou částku, kterou si samozřejmě stanovuje každá spořitelna jinak.

Fakticky tak je potřeba dále na účet stavebního spoření přispívat. Před zvýšením cílové částky by se měl klient nechat informovat o aktuální situaci na jeho účtu. Předejde tak nečekaným překvapením, až bude peníze potřebovat.

Stavební spoření a nové smlouvy

K dalším výhodám lze řadit možnosti při uzavírání nových smluv. To se často týká těch klientů, kteří předčasně vypověděli smlouvu kvůli novým podmínkám, aby získali celé své úroky a podpory. Tito klienti by si rozhodně měli založit stavební spoření nové, jelikož na trhu skutečně nekonkuruje žádný jiný produkt.

Při uzavírání nové smlouvy pak člověk může narazit na celou řadu zajímavých možností a je třeba se správně rozhodnout. Někde je možné uzavřít smlouvu bez poplatku, jinde za sníženou sazbu z cílové částky a u další stavební spořitelny je například možnost v prvním roce získat vyšší úrok.

Porovnat si nabídky a nechat si zpracovat návrhy od více spořitelen je rozumný krok dopředu. Rozhodně se na tom vydělá. Každému se hodí jiný způsob zvýhodnění, proto je potřeba se dobře rozmyslet, kam a jak své peníze uložit. Srovnat si různá stavebního spoření se rozhodně neztratí.

Stavební spoření u nás

Stavební spoření je finanční produkt, který se v České republice dlouhodobě osvědčil a stále přitahuje větší počet klientů. Jedná se o druh spoření s úrokem, který je úplně jiný než u jiných účtů. Úrok z tohoto spoření lze za příznivých podmínek uplatnit formou daňového bonusu.

Díky tomu, že stavební spoření lze do určité míry čerpat, a zároveň je zajištěno zákonem, se stalo populárním nástrojem pro splnění plánu úspor.

U stavebního spoření lze využít následující banky: Česká spořitelna, MONETA Money Bank, Fio banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Air Bank, Modrá pyramida stavební spořitelna atd.

Stavební spoření včera a dnes

Stavební spoření se dnes neliší od systému platného v předchozích letech. Díky dlouholeté legislativní stabilitě, kterou poskytuje program Stavebního spoření, mohou klienti s jistotou plánovat svou finanční budoucnost.

Klienti, kteří se chtějí účastnit Stavebního spoření, musí od státu obdržet tzv. stavební spořicí účet. Účet poskytuje přístup k zřízeným finančním prostředkům a spořicímu fondu, do kterého jsou finanční prostředky následně investovány. Na takový účet lze vkládat jak hotovost, tak i spořicí, dluhopisové a jiná aktiva.

Stavební spoření je finanční produkt, který slouží k uložení peněz na dlouhodobé úspory. V budoucnu má být stavební spoření dále posilováno jako finančně efektivní finanční produkt. Reforma stavebního spoření bude mít za cíl poskytovat klientům větší flexibilitu a univerzálnost finančních produktů.

Politické iniciativy se zaměří na snížení počátečních poplatků, zvýšení zdanitelných úrokových sazeb a specifikaci požadavků na vklady, které je možné do stavebního spoření vložit.

Kromě toho budou existovat také specializované produkty jako například hypoteční stavební spoření a stavební spoření na podnikatelské účely. Tato inovace by mohla v budoucnosti významně pomoci klientům, kteří se rozhodnou pro takové stavební spoření.

Poslední aktualizace: 07. 02. 2023