Stavební spoření představuje výhodný způsob zhodnocování svých peněz. Pojí se totiž s finanční podporou od státu a díky tomu nabízí poměrně vysoké úročení. Zároveň umožňuje sjednání úvěru ze stavebního spoření. Jaké jsou výhody a naopak nevýhody stavebního spoření a jak si vybrat to nejvýhodnější?
Jak stavební spoření funguje?
Stavební spoření představuje jeden z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších způsobů spoření, hlavně díky státní podpoře a pojištění vkladů. Stavební spoření se uzavírá na minimálně 6 let, při kterých není možné prostředky vybrat. Je potřeba si předem stanovit cílovou částku. To proto, že spořitelny si účtují kolem 1 % z této částky předem.
I přes jednorázový poplatek předem a poplatek za vedení účtu ročně bývá stavební stavební spoření výhodnější alternativou spořícím účtům nebo termínovaným vkladům. Ačkoliv může název trochu mást, peníze ze stavebního spoření lze využit na cokoliv.
Úroková sazba se pohybuje v řádu desetin procenta. Pro dosáhnutí na státní podporu ve výši 10 % ročně (maximálně 2 000 Kč) se nejvíce vyplatí měsíčně odložit na stavební spoření 1 700Kč.
Pro koho je stavební spoření určeno?
Stavební spoření se vyplatí každému, kdo chce spořit, může postrádat alespoň 1 700 Kč každý měsíc a ví, že nebude prostředky během dalších 6 let potřebovat. Běžně je založení a vedení stavebního spoření pro děti od jejich rodičů, aby měly při dosažení dospělosti bezpečnýstart jejich života.
Tento způsob stavebního spoření pro děti má několik vlastních produktů, například Wüstenrot nabízí stavební spoření „Kamarád+“ pro děti a mladistvé do 24 let, které je oproštěno od počátečního poplatku z cílové částky až do výše 300 000 Kč.
Dále je stavební spoření určeno těm, kteří si u dané banky chtějí v budoucnu sjednat výhodný úvěr ze stavebního spoření. Ten se vyplatí například v případě rekonstrukce domunebo nákupu levnější nemovitosti. Díky úvěru ze stavebního spoření není nutné nemovitost zastavovat a brát si hypotéku.
Na tento úvěr lze dosáhnout většinou po dvou letech a při dosažení kolem 40 % cílové částky stavebního spoření. Alternativou je překlenovací úvěr, ten se používá pokud naspořené prostředky nedosahují tohoto procenta.
Hlavní skupinou pro stavební spoření jsou mladí lidé. To se odráží i na mnohých výhodách pro tuto skupinu, např. ČMSS stavební spoření (stavební spoření s liškou) nabízí sjednání „stavebka“ až do výše 200 000 Kč zdarma. Peníze mohou využít na cokoli, třeba k vysněnému studiu v zahraničí, které by jinak financovali studentskou půjčkou.
Další významnou skupinou jsou postarší lidé. Těm může stavební spoření usnadnit odchod do důchodu a následné hospodaření. Vedení stavebního spoření vnoučatům také není neobvyklé.
Tabulka porovnává úrokovou sazbu,míru zhodnocení díky státní podpoře, výši poplatku za sjednanou částku a ročnímu poplatku.
Poskytovatel
Úroková sazba
Míra zhodnocení
Výše poplatku za sjednání
Poplatek za vedení
ČMSS – stavební spoření (stavební spořeníliška)
0,50 %
3,50 %
1 % z cílové částky
360 Kč ročně
Česká spořitelna – stavební spoření (spoření Buřinka)
1,00 %
3,40 %
1 % z cílové částky
325 Kč ročně
Wüstenrot – stavební spoření
1,20 %
4,50 %
1 % z cílové částky
324 Kč ročně
Modrá pyramida – moudré stavební spoření
0,50 %
3,37 %
1 % z cílové částky
320 Kč ročně
Ze srovnání stavebních spoření plyne, že se tento způsob šetření peněz neobejde bez poplatků. Jak již bylo zmíněno výše, mnohdy spořitelny nabízí 0 % poplatek za sjednání, většinou mladistvým.
Modrá pyramida a její moudré stavební spoření nabízí možnost navýšit úrokovou sazbu o 0,50 %. Pro získání je potřeba ročně ušetřit alespoň 6 %zurčené cílové částky.
ČMSS se stavebním spořením s liškou nabízí odměnu za věrnost, která navýší úrok z 0,50 na 0,70 %. K získání je potřeba spořit s liškou dále i po 6 letech. Stavební spořitelna (Buřinka) zase umožňuje si zdarma snížit cílovou částku a tak dosáhnout na úvěr ze stavebního spoření.
Na závěr
Stavební spoření představuje velmi atraktivní volbu spoření peněz. Vklady jsou pojištěny až do výše 100 000 € (při kurzu 26 Kč za euro je to 2 600 000 Kč). Toto v kombinaci s podporou od státu až do výše 2 000 Kč znamená pro člověka slušné úspory.
Nevýhodou je roční poplatek a nutnost uhradit jednorázový poplatek z cílové částky. Při dlouhodobém spoření a roční podpory od státu se to i tak vyplatí pro klienta více.
Zároveň se se stavebním spořením pojí i úvěr ze stavebního spoření, který umožňuje získat nižší úrokovou sazbu než u klasických úvěrů. Není u něj potřeba zastavovat nemovitost, z toho důvodu může být výhodnějšínež běžná hypotéka nebo americká hypotéka.
Poslední aktualizace: 11. 08. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.