Menu
Spořicí účty – srovnání a jak si vybrat ten nejlepší

Spořicí účty – srovnání a jak si vybrat ten nejlepší

3 minuty čtení

Na rozdíl od šetření v hotovosti nabízí spořicí účet lepší přehled nad financemi, stejně jako si nechat úspory zhodnocovat úrokem. Spořicí účty jsou skvělý způsob, jak přidat ke svým úsporám něco málo každý měsíc od banky, u které jsou peníze uloženy. Jak si ale vybrat ten nejlepší spořicí účet?

Proč si zakládat spořicí účet?

Spořicí účet umožňuje pravidelně odkládat peníze stranou a zároveň ohodnocovat uloženou částku úrokem. Tyto služby v kombinaci s vedením a zřízením účtu zdarma jsou skvělou pomůckou při šetření na vysněnou dovolenou, svůj vlastní domek se zahradou, či na novou televizi. Někteří rodiče využívají spořicí účet jako možnost spoření pro své děti, aby jim umožnili snadnější vstup do samostatného života.

Jaké výhody má spořicí účet?

  • většinou s jeho vedením nejsou spojeny žádné poplatky
  • může být součástí běžného účtu nebo být samostatný
  • peníze jsou ohodnocovány bez námahy ze strany klienta
  • umožňuje držiteli odkládat určitou sumu stranou a nepočítat s ní v jeho rozpočtu
  • jedná se bezpečný způsob šetření peněz, vklady do 100 000 € (při 25 Kč/€ se jedná o 2 500 000 Kč) jsou pojištěny

Nevýhody spořicích účtů

Je nutné mít na paměti, že veškeré příjmy z úroků budou daněny 15% daní z příjmů. Pokud se se spořicím účtem pojí výpovědní lhůta (doba, během které peníze nemohou být vybrány), je důležité ji dodržet, jinak přijdou poplatky.

Například u rušení stavebního spoření začne tříměsíční výpovědní lhůta, až teprve po jejím skončení je možné si peníze vybrat. Lze ji zkrátit, člověka to ale stojí pár procent z naspořené částky. Výjimkou je stavební spořicí účet u Wüstenrotu, který lhůtu umožňuje zkrátit zdarma. A u takového penzijního spoření lze bez sankce vybrat našetřené peníze až dosažením 60 let věku.

Pro někoho může být možnost vybrání prostředků výhoda, někomu to ale vadit nemusí. Pokud člověk získá nějaký vyšší obnos peněz, se kterým v příštích letech neplánuje počítat, vyplatí se si zřídit termínovaný vklad. Peníze z něj se budou zhodnocovat vyšším úrokem, ale budou několik let nepřístupné.

Jak si vybrat ten nejlepší spořicí účet?

S příchodem porovnávacích portálu je dnes vyhledání spořicího účtu s nejvyšším úrokem snazší než kdy jindy. Na Ušetřeno.cz se dá najít srovnání spořicích účtů. Jednotlivé účty jsou řazeny podle jejich úroku, je potřeba si ale pročíst podmínky k získaní tohoto procenta.

Nejvyšší úrok je zobrazován u Spořicího účtu Gold a to 1,10 %. Ale jediný způsob, jak ho dosáhnout, je mít Genius Gold účet u Monety, který přijde na 469 Kč měsíčně. Proto se k nejvýhodnějšímu spořicímu účtu dostanete jen čtením podmínek.

Výše úroku je jedna věc, frekvence jeho připisování je věc druhá. Čím častější je úrok připočítáván, tím je to pro klienta výhodnější. Objevují se měsíční, půlroční a roční úročení.

Při měsíčním připisování úroku se další měsíc úročí i samotný úrok z měsíce předešlého

Srovnání nejpopulárnějších spořicích účtů

Níže je k nahlédnutí srovnání 6 nejvyhledávanějších spořicích účtů. Počítáno bylo se základním vkladem 10 000 Kč a měsíčním vkladem 4000 Kč. Od připočítaných úroků byla odečtena 15% daň z příjmů, finální částka je tedy ta, která by zákazníkovy měla být připsána.

Tabulka srovnání nejpopulárnějších spořících účtů
Tabulka srovnání nejpopulárnějších spořicích účtů

*k získání tohoto procenta je nutné mít Genius Gold spořicí účet, který stojí 469 Kč měsíčně
**k získání úroku u Airbank je potřeba platit 5x měsíčně kartou u běžného účtu

Některé spořicí účty, jako například Wüstenrot, nabízí zvýšení základního úroku. Nabízí měsíce, kdy je úrok zvýšen, nebo zvyšují úrok při věrnosti. Bonus za věrnost získá klient nastavením fixace.

Nutnost vedení osobního účtu
u banky k získání spořicího učtu může být značně omezující. Lze si sjednat například spořicí účet u ING, který bude stát na okraji. Úspory tak budou v „bezpečí“ od impulzivního nakupování. Spořicí účet ING nabízí zhodnocení 0,5 %. Dalším příkladem je spořicí účet u Wüstenrotu, ten poskytuje základní zhodnocení 0,2 % nebo od Equa Bank spořicí účet HIT s úroční sazbou 0,2 % při úsporách do 300 000 Kč.

Poslední aktualizace: 28. 06. 2021