Menu
Společnost s.r.o. – jak založit, pro koho je vhodná

Společnost s.r.o. – jak založit, pro koho je vhodná

4 minuty čtení

Společnost s.r.o. neboli společnost s ručením omezeným je ihned po založení kaitálovou společností, tedy samostatnou právnickou osoba. Kdy se společnost s.r.o. vyplatí? Jaký je třeba k založení s.r.o. postup?

Právě u zakládání společnosti s.r.o. je veliký rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou. Obliba zakládání společností s ručením omezeným stoupá. Jedná se totiž o společnost, jejíž společníci neručí celým svým majetkem za způsobené škody, ale pouze do výše nesplacených vkladů. Před založením firmy je vždy důležité promyslet, jestli je lepší s.r.o. nebo živnost.

Výhodou společnosti s.r.o. je i jednoduchému spravování a nenáročné obchodní vedení. Založení s.r.o. postup je složitější a zabere více času. Alternativně lze pořídit předzaloženou ready made společnost nebo společnost s.r.o. na klíč a práci si usnadnit.

Vedle společností s.r.o. existují také akciové společnosti, které se mohou sloučit do tzv. holdingové společnosti. Holdingová společnost je sdružení několika společností, z nichž jedna má vůdčí postavení.

Společnost s.r.o. – postup založení

Založení s.r.o. a z toho plynoucí práva a povinnosti upravuje zákon o obchodních korporacích a občanský zákoník. K založení společnosti je potřeba zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu.

Zakladatelská listina stačí v případě, že společnost s.r.o. zakládá pouze jeden člověk. Pokud je společníků více, musí být uzavřena společenská smlouva. Vzor zakladatelské listiny je navíc možné najít na vícero internetových stránkách.

Zakladateská listina i společenská smlouva musí obsahovat tyto náležitosti:

  • jméno společnosti
  • sídlo společnosti
  • předmět podnikání
  • určení společníků společnosti
  • výši základního kapitálu
  • výši vkladu jednotlivých společníků
  • jméno a bydliště jednatelů společnosti
  • způsob jednají jménem společnosti
  • v případě zřízení dozorčí rady – jména a bydliště jejích členů
  • určení správce vkladu, stanovení výše rezervního fondu a způsobu vytvoření

Při zakládání společnosti s.r.o. musí být uzavřena smlouva o výkonu funkce jednatele. Práva a povinnosti plynoucí ze smlouvy o výkonu funkce jednatele jsou definovány v občanském zákoníku. Smlouva se uzavírá v písemné podobě.

Zápis společenosti s.r.o. do obchodního rejstříku

Každou společenost s.r.o. čeká zápis do obchodního rejstříku. Při vymýšlení jména společnosti je tedy třeba dbát na originalitu. Název nesmí být totožný s jinou firmou v obchodním rejstříku ani nesmí být s jiným názvem zaměnitelný.

Obchodní rejstřík je veřejný rejstřík, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o společnostech. Je spravovaný krajským soudem (případně městským soudem v Praze). Každý do něj může nahlížet a pořizovat si z něj výpisy.

V obchodním rejstříku musí být zapsány všechny obchodní společnosti a družstva. Zápisem do obchodního rejstříku oficiálně vzniká obchodní společnost jakožto právnická osoba.

Zápis společenosti s.r.o. do obchodního restříku vyžaduje tyto dokumenty:

  • zakladatelská listina nebo společenská smlouva
  • živnostenské oprávnění
  • výpisy z rejstříku trestů jednatelů
  • listina o vkladu vydaná bankou
  • výpis z katastru nemovitostí prokazující sídlo společnosti

Žádost o zápis do obchodního rejstříku musí být podána do 90 dnů od založení společenosti.

Předmět podnikání společnosti s.r.o.

Předmět podnikání společnosti určuje, jakou práci může podnikatel v jejím rámci pro své zákazníky vykonávat. Souvisí s ním také správně vybraná živnost. Zakladatelé společnosti volí mezi těmito živnostmi:

  • volné živnosti
  • řemeslné živnosti
  • vázané živnosti
  • koncesované živnosti

Volná živnost je dostupná více méně pro každého. Ostatní typy se liší podmínkami, které musí žadatel splňovat. V každém případě je ze zákona vyžadována osoba odpovědného zástupce.

Živnostenské oprávnění

Zápis do živnostenského rejstříku a vydání živnostenského listu je nutným předpokladem pro každé podnikání. Zařizuje se na živnostenském úřadě a lze vyřídit elektronicky, osobně i poštou.

Vydání živnostenského listu je spoplatněno částkou 1 000 Kč. Společnost na základě živnostenského oprávnění získá IČO a DIČ.

Založení s.r.o. – základní kapitál

Minimální vklad společníka, a tudíž i minimální výše základního kapitálu společnosti, je 1 Kč. Do roku 2014 činil základní kapitál společnosti s.r.o. minimálně 200 000 Kč. V každém přípdě se doporučuje kapitál alespoň 50 000 Kč.

Ready made společnost – založení s.r.o. na zakázku

Nákup ready made společnosti je řešení pro každého, kdo potřebuje společnost s.r.o. okamžitě nebo nechce absolvovat byrokratický kolotoč.

Ready made neboli předzaložené společnosti jsou firmy, které jsou zapsany v obchodním rejstříku. Tyto společnosti mají název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál.

Ready made společnost však nevyvíjí žádnou obchodní činnost, byla založena pouze za účelem prodeje konečnému zákazníkovi. Podnikání může začít obvykle do 24 h.

Založení s.r.o. na klíč

Varianta vyřízení společnosti s.r.o. na klíč je vhodná pro začínající podnikatele, kteří potřebují se zařízením firmy pomoct.

Založení s.r.o. na klíč zpravidla zabere 5 – 10 dní a stojí kolem 10 000 Kč. Podnikatel si může zvolit například sídlo firmy, předmět podnikání a další náležitosti.

Poslední aktualizace: 19. 04. 2022