ÚvodCestováníSpolečenské hry na cesty – jaké vybrat?
Společenské hry na cesty – jaké vybrat?
9 minut čtení
Zvlášť tehdy, když se na cesty člověk vydává s dětmi, by měl pamatovat na jejich zabavení. A to jak v průběhu cesty, tak třeba i během propršených dnů na dovolené. Jistotou jsou různé společenské hry. V některých případech nejsou nutné žádné pomůcky, a přesto se zažije spoustu legrace. Jaké jsou nejoblíbenější hry na cesty?
V současnosti mají společenské hry obrovskou konkurenci v mobilech, tabletech a počítači. Denně je téměř každý svědkem toho, že místo, aby spolu i poměrně malé děti skotačily a hrály si, raději koukají do mobilů. Vytrácí se tím sociální kontakt, který je ovšem pro děti tak důležitý.
Je na rodičích, aby pro své děti stanovily jasné meze. Jako náhradu mobilů a tabletů mohou dětem nabídnout nepřeberné množství společenských her, které budou pro děti zábavné a hravou formou je leckdy spoustu nových věcí naučí. Ideální dobou, kdy s dětmi hrát společenské hry, je během cestování a také na dovolených.
Hry na cestu do auta
Cestování bývá pro některé děti nudné a nezřídka se z malých cestovatelů stanou spíš malí protivové. Když nezaberou například audioknihy pro děti, je třeba přijít se zásobou her na cestu do auta, které zajistí, že bude cesta lépe utíkat. Výhodou je, že na většinu her nejsou zapotřebí žádné pomůcky. Zkrátka, kdykoliv je na to nálada, je možné je začít hrát. A o kterých hrách na cestu do auta je řeč?
Slovní fotbal
Snad nejvděčnější hra, která baví malé děti i ty odrostlejší. Navíc ji mohou hrát dva lidé v osobním automobilu, ale klidně také půlka autobusu během školního výletu. Princip spočívá v tom, že se hráči střídají ve vymýšlení slov. Slovo každého hráče přitom musí začínat posledním písmenem slova hráče předchozího.
Hádej, kdo jsem
I pro tuto hru stačí pouze dvě osoby. Zatímco jeden z nich si v duchu myslí známou osobnost, druhý z hráčů se prostřednictvím různých otázek snaží uhodnout, o koho se jedná. Háček je v tom, že na dotazy může „utajená osoba“ odpovídat pouze ano nebo ne. Otázek může být neomezené množství. Při složitější variantě by mělo dotazujícímu hráči ke zjištění známé osoby stačit třeba jen 20 otázek.
Počítání aut
Co jiného během cesty autem sledovat než jiná auta. Děti zabaví jejich počítání. Stačí si stanovit podmínky hry – například si každý určí barvu automobilů, které bude počítat. Kdo nejdříve napočítá takto barevných aut dvacet (nebo jiný libovolný počet), vyhrává. Pro starší děti lze hru různě upgradovat – počítat se mohou například auta konkrétní značky nebo auta pouze z konkrétní země.
Tetička jela na výlet a do kufru si sbalila…
Tato všem rodičům známá hra trénuje paměť. Může ji hrát libovolný počet hráčů. Začíná jeden z nich větou: „Tetička jela na výlet a do kufru si sbalila…“ a doplní libovolnou věc. Následně hraje další hráč, který začne stejnou větou, zopakuje první zmíněnou věc a přidá další. U dalších hráčů se postup opakuje a rozsah slov, které si člověk musí pamatovat a zopakovat, tím značně narůstá. Vyhrává ten, který dokáže zopakovat všechny tetiččiny sbalené věci a na nic nezapomene.
Popletená hra
Spoustu zábavy si všichni cestující užijí během Popletené hry. Přitom nejde o nic jiného, než že všichni budou říkat přesný opak toho, co si skutečně myslí. Hru pochopí i nejmenší děti a s jejich bohatou fantazií mohou vzniknout skutečně velmi vtipné momenty.
Dálniční bingo
Tato hra už vyžaduje menší přípravu před tím, než se vyrazí na cestu. Je potřeba vytvořit pro každého cestujícího (resp. pro každého hráče) seznam věcí, které může během cesty vidět. Malé děti mohou mít seznam klidně jen s obrázky, aby se do hry mohly také zapojit. Starší děti a dospělí naopak mohou mít věci, které lze vidět pouze při opravdu dostatečné pozornosti. Během cesty pak každý hráč postupně škrtá věci ze svého seznamu, které zahlédl. Vyhrává ten, na jehož seznamu již nic nezůstává.
Sázka na jistotu: deskové společenské hry
Deskové společenské hry se do auta příliš nehodí. Určitě by měly být ale sbaleny do kufru na každou dovolenou. Vtipná společenská hra zpříjemní nejeden večer, propršený den, anebo je to zkrátka možnost toho, co dělat, když se člověk nudí.
Deskových nebo jim podobných společenských her je na trhu obrovské množství, a to pro různé věkové skupiny s různou tématikou. Některé jsou vysloveně pro zábavu, jiné vyzkouší zručnost hráčů a další prověří znalosti z mnoha oblastí.
Na internetu se dá objevit hned několik různých žebříčků oblíbenosti společenských her. Nacházejí se v nich jak tradiční hry, které zná bezpochyby každý, ale také relativní novinky, které bývají držiteli různých ocenění. Jaké hry patří mezi ty nejoblíbenější?
TIP: Veškeré dále zmíněné hry lze koupit na Alza.cz. S věrnostním programem Alza Premium má zákazník dopravu zcela zdarma.
Dobble
Rychlost, postřeh a reflexy otestuje úspěšná a oblíbená hra Dobble. Zapojit se může až 8 hráčů. Jedná se o 50 různých symbolů na 55 kulatých kartách. Hráči zde hledají dva stejné symboly na kartách, vítězí ten, který zareaguje nejrychleji. Díky malému balení hra nezabere příliš místa a každý si ji může pohodlně sbalit třeba i do příručního zavazadla do letadla.
Dobble se neohraje, už jen proto, že nabízí pět variant hry. Nikdo se přitom nemusí bát, že by něco nepochopil, pravidla jednotlivých her jsou velice jednoduchá. Pro nejmenší je vytvořena verze Dobble Kids (již od 4 let) nebo Dobble 1-2-3 (již od 3 let). Setkat se lze i s tématickými Dobble kartami (zoo, Cars apod.)
Novinkou roku 2015 se stala hra Krycí jména procvičující především slovní zásobu a logické myšlení. Stala se vítězem nejprestižnějšího světového ocenění Spiel des Jahres 2016 a dalších světových cen. Podle celosvětové herní databáze Boardgamegeek.com se dokonce jedná o nejlepší párty hru historie.
Věkově je hra Krycí jména určena všem od deseti let. V čem hra spočívá je prezentováno následovně:
Hra začíná vytvořením dvou špionážních týmů, kde v každém velí hlavní agent. Ten svým podřízeným sděluje polohu ostatních tajných agentů a udává pokyny, aby své kolegy kontaktovali. Agenti jsou však známí pod krycími jmény a není jednoduché je odhalit. Hrací plocha se skládá z karet, které v sobě ukrývají celkem 25 osob. A to jak agenty, tak nepřátele, neutrální osoby i vraha. Vedoucí týmu se střídají v nápovědách. Podstatou této společenské hry je vyhnout se kartě vraha a uhodnout všechny správné karty agentů. Nápověda je vyjádřena pouze jedním slovem a vyhrává ten tým, který jako první označí všechny své agenty.
Kdo někdy hrál tuto už dlouhé desetiletí velmi oblíbenou hru, ví, že to není otázka několika minut. Naopak, u Dostihů a sázek se lze zabavit klidně i na několik hodin. Z hráčů se stanou nekompromisní obchodníci s koňmi a stájemi, kteří neváhají vsadit veškerý svůj majetek na dostihové sázky. Bez obchodního ducha, promyšlené strategie a nemalé dávky štěstí se vítězství ve hře čekat nedá.
Vzhledem k oblíbenosti Dostihů a sázek, která přetrvává již od doby vzniku v roce 1983, nesmí chybět podrobnější popis:
Na herním plánu jsou vyobrazení koně v různobarevných stájích. Cílem je co nejlépe investovat prostředky do koní a dostihů tak, aby zrovna vaše stáj získala co nejvíce výher. Každý kůň má jinou hodnotu a jiné náklady na provoz. Musíte je kupovat promyšleně, tak, abyste získali stáj tvořenou kartami jedné barvy. Pak můžete svého koně přihlašovat do dostihů, sázet a vybírat od soupeřů peníze. Vítězem se stává ten, kdo nejlépe odhadne situaci, nezbankrotuje a zůstane jako poslední ve hře.
Další hrou na cesty, která by neměla být zapomenuta doma, jsou Osadníci z Katanu. Jedná se o ideální hru pro všechny, kteří rádi budují osady, vesnice a následně i města, staví silnice a prostřednictvím výměnného obchodu získávají potřebné suroviny. A to vše na ostrově nazvaném Katan. Opět zde zásadní roli hraje strategické uvažování a obchodní duch hráče.
Uživatelé této hry zmiňují jako přednost nejčastěji to, že se hra pokaždé vyvíjí jiným směrem a „herní scénář“ se hned tak neomrzí. Někoho naopak mohou odradit poněkud složitější pravidla. Po několika testovacích hrách bude ovšem už vše jasné a hráči si mohou hru užít naplno.
Klasika na poli společenských her, to je Scrabble. Všem jistě velmi dobře známá hra, která prověří hráčovu slovní zásobu. Slova se skládají z bodově ohodnocených kostiček s písmeny. Úkolem hráčů je vytvářet vzájemně na sebe navazující slova za co možná nejvyšší počet bodů. Pro vyšší bodový zisk se mohou využít různá prémiová pole a slova.
Hra je středně časově náročná, záleží na tom, jak rychle budou hráči nová slova vytvářet. I když to možná na první pohled nevypadá, i při této hře se dá zažít spoustu legrace.
Pokud se na cesty vyráží s přáteli, o kterých člověk ví, že nezkazí žádnou legraci, je hra Activity ve sbaleném kufru téměř nutností. Skvělé na tom celém je, že si hru může společně užít až 16 hráčů a i velká parta lidí tak může trávit volný čas společně.
Jak definovat pravidla hry Activity? Velice jednoduše… Nejde o nic jiného než o vysvětlení výrazu různé obtížnosti pomocí kreslení, slovního opisu nebo pantomimy. Jak se asi předvede „předpověď počasí“ nebo „Ledový salát“?
Activity získaly ocenění Hra roku 2009 a Hračka roku 2011. Celkově se jedná o jednu z nejúspěšnějších společenských her v Evropě.
Nepřeberné množství společenských her se týká rozvíjení nebo naopak testování dosavadních vědomostí. Najdou se hry zaměřené na všeobecný rozhled nebo na konkrétní oblast – zeměpis, dějepis, filmy, přírodu, ale také na dinosaury, pohádky, jídlo či hrady a zámky.
Kdo rád poměřuje své znalosti s ostatními, jsou pro něj vědomostní hry ty pravé. A kdo nejraději zůstává s dětmi u klasiky, jistě nepohrdne klasickým Člověče nezlob se, hrou Mikádo nebo pexesem.
Poslední aktualizace: 26. 08. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.