Menu
Slovenská dálniční známka – kolik stojí, kde a jak koupit

Slovenská dálniční známka – kolik stojí, kde a jak koupit

5 minut čtení

Pokud se někdo chystá prozkoumat krásy Slovenska a chce využít pohodlnou jízdu po dálnicích na Slovensku, musí si před cestou koupit slovenskou dálniční známku. Jak koupit slovenskou dálniční známku? A kolik stojí slovenská dálniční známka?

Shrnutí článku

Slovenská dálniční známka je elektronická. Známka se již nelepí na čelní sklo.

Dálniční známku na Slovensku musí mít všechna dvoustopá motorová vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny a v určených případech také přípojná vozidla. Motocykly nemusí mít slovenskou dálniční známku.

Slovenská dálniční známka se kupuje elektronicky prostřednictvím oficiálního portálu eznamka.sk nebo v mobilní aplikaci. Lze ji také koupit na vybraných kamenných prodejnách.

Cena dálniční známky Slovensko se odvíjí od délky platnosti. Platnost je 1, 10, 30 nebo 365 dní. Cena slovenské dálniční známky začíná na 5,40 EUR.

Slovenská dálniční známka prošla v posledních letech několika změnami. Pokud někdo na Slovensku již delší dobu nebyl a chystá se na dovolenou na Slovensku, je dobré se seznámit s aktuálními pravidly a podmínkami. Tento článek přináší přehled všech důležitých informací o slovenské dálniční známce.

Slovenská dálniční známka

Pokud chce řidič na Slovensku používat dálnice a některé rychlostní silnice, potřebuje dálniční známku. Na Slovensku se již několik let používá tzv. e-známka neboli elektronická dálniční známka. Už není potřeba slovenskou dálniční známku lepit na čelní sklo. Stačí online zaregistrovat poznávací značku vozidla a získat známku elektronicky.

Platnost známky začíná dnem, který si člověk při nákupu zvolí. Je tedy možné si zakoupit známku s platností třeba až za několik měsíců. Avšak pokud někdo potřebuje okamžitou platnost, není to problém. E-známky jsou okamžitě platné po zaplacení.

Povinnost mít slovenskou dálniční známku platí pro všechna dvoustopá motorová vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny. Svou vlastní dálniční známku musí mít také přípojné vozíky kategorie O1 a O2 tažené vozidlem kategorie M1, N1, M1G, pokud součet největší technicky přípustné hmotnosti naloženého motorového vozidla kategorií a největší technicky přípustné hmotnosti naloženého přípojného vozidla je větší než 3,5 tuny.

U vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny je vybíráno mýtné pomocí mýtného systému. Tato vozidla musí být vybavena palubní jednotkou, která je snímána mýtnými branami. 

Motocykly na Slovensku dálniční známku mít nemusí.

Kolik stojí slovenská dálniční známka

Každého, kdo vyráží na Slovensko, jistě zajímá, kolik stojí slovenská dálniční známka. Cena dálniční známky Slovensko se odvíjí od délky platnosti. Slovenskou dálniční známku lze koupit s platností na 1den10 dní30 dní nebo 365 dníOd roku 2025 se cena slovenské dálniční známky mění.

Délka platnostiCena dálniční známky Slovensko 2024Cena dálniční známky Slovensko 2025
1 den5,40 EUR8,10 EUR
10 dní12 EUR10,80 EUR
30 dní17 EUR17,10 EUR
365 dní60 EUR90 EUR

Stejné ceny dálniční známky Slovensko platí i pro přípojná vozidla, pokud je součet největší technicky přípustné hmotnosti naloženého vozidla kategorií a největší technicky přípustné hmotnosti naloženého přípojného vozidla větší než 3,5 t.

Den určený uživatelem je prvním dnem platnosti dálniční známky. Je však potřeba si dát pozor na jednodenní slovenskou dálniční známku. Neplatí 24 hodin po zakoupení, nýbrž pouze jeden daný kalendářní den, tedy od 00:00 do 23:59. Pokud tedy někdo pojede na dálnici před půlnocí a sjede z ní až po půlnoci další den, musí mít známku pro oba dny.

Kde koupit slovenskou dálniční známku

Slovenská dálniční známka se nejlépe a nejjednodušeji zakoupí elektronicky prostřednictvím oficiálního portálu eznamka.sk. Tento způsob má několik výhod:

  • Rychlost: Zakoupení a aktivace známky trvá jen několik minut.
  • Pohodlí: Není třeba nikam jezdit ani stát ve frontě.
  • Možnost tisku: Po zakoupení si lze známku vytisknout a mít ji pro případné kontroly fyzicky u sebe, i když není fyzicky nutná.

Na portálu eznamka.sk je možné oficiální dálniční známku Slovensko nejen koupit, nýbrž i ověřit platnost stávající známky, zjistit zpoplatněné úseky dálnice na Slovensku nebo zjistit informace o elektronických dálničních známkách ve střední Evropě (ČR, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Švýcarsko). Známku lze koupit i v mobilní aplikaci eznamka, která je dostupná jak pro Android, tak iOS.

Další místa, kde koupit slovenskou dálniční známku, jsou popsána níže.

Jak koupit slovenskou dálniční známku

Existují dva způsoby, jak koupit slovenskou dálniční známku:

  • online
  • kamenné prodejny (nejčastěji čerpací stanice)

Nejjednodušší způsob, jak koupit slovenskou dálniční známku, je online přes portál nebo mobilní aplikaci eznamka.sk. Při nákupu slovenské dálniční známky online se postupuje v následujících krocích:

  • volba způsobu úhrady (online platba nebo platba převodem)
  • výběr typu vozidla (osobní nebo přípojné vozidlo)
  • volba délky platnosti (1, 10, 30 nebo 365 dní)
  • zadání údajů o vozidle a platnosti známky (registrační značka, země registrace, datum začátku platnosti)
  • zadání e-mailové adresy (nepovinným údajem je telefonní číslo)
  • provedení platby
  • potvrzení o zaplacení

Po provedení koupě přijde na email potvrzení o nákupu slovenské dálniční známky.

Komu by nákup online dálniční známky nevyhovoval, může ji koupit na vybraných kamenných prodejnách, které jsou označeny logem „eznamka“. Za známku tu lze platit v hotovosti nebo kartou. Seznam všech míst, kde koupit slovenskou dálniční známku, je uvedený na portálu eznamka.sk. Ve většině případů se jedná o čerpací stanice.

Dálnice na Slovensku – zpoplatněné úseky

Všechny dálnice na Slovensku jsou zpoplatněné. Slovenská dálniční známka je potřeba také na některých úsecích rychlostních silnic. Na portálu eznamka.sk lze najít mapu všech zpoplatněných úseků, na nichž musí mít vozidlo slovenskou dálniční známku.

Nejdelším zpoplatněným úsekem dálnice na Slovensku je úsek D1 Bratislava-Východ – Žilina (173 km), D1 Poprad-Východ – Prešov-Západ (71 km) nebo D2 Brodské (SK/CZ) – Stupava (50 km). Z rychlostních silnic to je např. úsek R1 Nitra-Východ – Hronská Breznica (86 km) nebo Dolná Streda – Nitra-Západ (23 km).

Doporučuje se, aby si řidiči před cestou vždy zkontrolovali, zda je daný úsek placený.

Slovenská dálniční známka je povinná na všech dálnicích a na vybraných úsecích rychlostních silnic.

Kontrola oficiální dálniční známky Slovensko

Kontrola, zda má vozidlo platnou a oficiální dálniční známku Slovensko, probíhá pomocí elektronického systému kontrolních bran. Ty naskenují vozidlo včetně RZ a vyhodnotí, jestli má zaplaceno nebo ne. Pokud ne, systém automaticky vystaví pokutu a zašle ji na adresu vlastníka.

Namátkově také samozřejmě probíhají kontroly policejních hlídek, které vozidlu, které nemá oficiální dálniční známku Slovensko, mohou udělit pokutu na místě. Výše pokuty je 150 EUR, při zaplacení na místě se může snížit na 100 EUR.

Kdy není potřeba mít slovenskou dálniční známku

Slovenskou dálniční známku musí mít každé motorové vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny. Naopak známku nemusejí mít:

  • motocykly všech kategorií
  • vozidla nad 3,5 tuny (ta mají povinnost platit mýtné)
  • přípojná vozidla při celkové hmotnosti jízdní soupravy do 3,5 tuny
  • vozidla vybraných státních složek a institucí (např. Ministerstvo obrany, vnitra nebo obrojených sil)
  • veterány, pokud mají průkaz historického vozidla a speciální registrační značku
  • vozidla registrovaná osobami, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Některá vozidla jsou sice osvobozena od platby dálniční známky, nicméně se musí registrovat v systému Národná diaľničná spoločnosť, a. s. Seznam všech vozidel lze opět najít na portálu eznamka.sk.

Když už někdo jede na Slovensko, neměl by zapomenout také na cestovní pojištění nebo třeba krátkodobé havarijní pojištění.

Poslední aktualizace: 10. 04. 2025