Kryptoměna Ripple patří mezi nejvíce diskutované kryptoměny. V roce 2017 zaznamenala obrovský růst hodnoty – od ledna 2017 do ledna 2018 zvýšila hodnotu o více než 40.000 %. Společnost Ripple Labs v tomto období oznámila více než 40 partnerství s bankami z celého světa. Jaké jsou příčiny enormního růstu a na jakém principu Ripple funguje?
Co je to Ripple?
Ripple je platební síť nazvaná RippleNet (dříve Ripple Transaction Protocol) umožňující vytvářet tzv. tokeny (česky žetony), které mohou představovat jakoukoliv měnu na světě, komodity jako je zlato nebo stříbro či dokonce věrnostní body v obchodě. Jedním z tokenů je Ripple (XRP), který umožňuje ještě rychlejší a levnější platby, než tomu je u ostatních tokenů.
Důležité je však zmínit, že většina systémů, které využívají RippleNet nepoužívají token XRP, pouze technologie RippleNet. V době psaní tohoto článku (listopad 2018) existují dva hlavní produkty, které společnost RippleLabs vyvíjí:
xCurrent – protokol představující alternativu k současnému bankovnímu systému, zejména k systému sloužící k mezinárodnímu platebnímu styku, známém jako SWIFT. Umožňuje rychlé a levné platby do zahraničí, ale stále požaduje, aby banky měly nostro-vostro účet (banka A má založený speciální účet v zahraničí u banky B).
xRapid – protokol, který jde v porovnání s xCurrentem ještě o krok dál. Využívá token XRP jako prostředek směny a tím eliminuje nutnost bankovních nostro-vostro účtů. xRapid je kompatibilní s xCurrentem.
Jednoduché vysvětlení těchto dvou systémů je možné pomocí následující analogie: xCurrent představuje silnici, která je nutná k funkčnosti tohoto systému a xRapid představuje jednotlivá auta, které po silnici jezdí.
Ripple – měna rozdělující kryptoměnovou komunitu
Ripple je měna, která rozděluje kryptoměnovou komunitu na dva tábory. První Ripple odmítá kvůli centralizaci a provázanosti s bankami a dokonce říká, že Ripple není kryptoměna a jedná se pouze o digitální token. Druhý tábor Ripplu naopak fandí nebo aspoň do Ripple investuje.
Pravdou je, že nikdo neví, zda se Ripple opravdu v bankovním sektoru uchytí. V současné době většina indikátorů naznačuje, že Ripple má nakročeno opravdu dobře. Přestože se nejedná o čistou kryptoměnu, tak se Ripple zdá jako užitečný nástroj se zajímavou perspektivou.
Kurz Ripple
V roce 2017 se hodnota Ripple pohybovala v pásmu 0,15-0,25 dolarů. Na konci roku 2017 jeho hodnota vystřelila až na hranici 3,43 dolarů.
Příčinou růstu byla jak Bitcoinová horečka, tak i oznámení, že korejské a japonské banky testují protokol, který je založený na Ripple. Hodnotu Ripple významně ovlivňují zprávy o navázaných partnerstvích s bankami.
Po lednu 2018 však přišlo tržní vystřizlivění a rok 2018 se nese v duchu velké tržní korekce, kdy každá kryptoměna, včetně Ripple, hledá svou opravdovou hodnotu.
21. září 2018 ohlásila devátá největší banka v USA, že již brzy začne používat ve svých platbách protokol společnosti Ripple zvaný xCurrent. To zvedlo hodnotu XRP za necelý den o více než 50%. Růst poté pokračoval až na 140% z původní hodnoty před 21. zářím.
V říjnu 2018 společnost RippleLabs uvedla, že jejich produkt xRapid je téměř připraven pro komerční využití.
Aktuální kurz Ripple lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.
Kde a jak koupit Ripple (XRP)?
Nejjednodušeji lze Ripple nakoupit za české koruny pomocí směnárny Simplecoin.
Nejčastěji se kupuje Ripple na kryptoměnové burze za pomocí bitcoinů. Za bitcoiny jej je možné zakoupit například na burze Bittrex, Binance, Kraken, Bitfinex a dalších.
Některé burzy také povolují nakoupit Ripple za dolary či eura. Mezi takové burzy patří Bitfinex nebo Bitstamp. V případě nákupu za dolary či eura je nutné poslat na burzu peníze předem pomocí SEPA platby. Takový převod trvá několik pracovních dní, neproběhne okamžitě. Tématem rychlosti převodu peněz a převodem do zahraničí se zabývá tento článek.
Burzy – nákup za dolary či eura: např. Bitfinex nebo Bitstamp
Peněženka Ripple
Pro aktivaci Ripple peněženky je nutné vložit do peněženky minimálně 20 XRP.
Nejbezpečnější možností, kde Ripple uložit, je hardwarová peněženka Ledger Nano S.
Další alternativou, kde Ripple uložit, je softwarová a mobilní peněženka Toast Wallet. Výhodou je příjemné a jednoduché uživatelské prostředí a podpora peněženky na Windows, Android a iOS.
Co se webových peněženek týká, nejprověřenější jsou Exarpy a Cryptonator (podporuje i více kryptoměn).
Historie kryptoměny Ripple
Prvotní koncept digitální decentralizované platební sítě vznikl již v roce 2004 a jmenoval se Ripple Pay. Ten se snažil vytvořit měnový systém, který by jedincům i komunitám umožňoval vytvářet své vlastní měny.
S příchodem blockchainové technologie projekt RipplePay v roce 2011 upadá a začíná se vyvíjet nový produkt, který na RipplePay přímo navazuje – platební síť Ripple. Transakce u Ripple se potvrzují tzv. konsenzem, na rozdíl od Bitcoinu, kde se transakce potvrzují za pomoci těžení Bitcoinů.
V roce 2012 se zformovala společnost OpenCoin, která začala na Ripple Transaciton Protocolu tvrdě pracovat. O rok později se společnost OpenCoin přejmenovala na Ripple Labs Inc., která hned vzápětí oznámila propojení Bitcoinu a Ripple pomocí Bitcoin Bridge, což umožňovalo uživatelům Ripplu poslat v jakékoliv měně peníze na bitcoinovou adresu. Také se začala vytvářet měna XRP, která měla umožnit ještě rychlejší a levnější platby v RTXP síti.
Následující rok oznámila německá banka Fidor historicky první spolupráci banky s Ripplem. Dle jejich slov se má Ripple stát v budoucnu způsobem, jak efektivně provádět zahraniční platby a pomocí toho platit zaměstnance z cizích zemí.
Společnost provozující kryptoměnu Ripple je Ripple Labs Inc. a daří se jí uzavírat množství partnerství s bankami a dalšími finančními institucemi. To se následně odráží na kurzu. Jen v prosinci 2017 zdvojnásobil Ripple svou hodnotu a stal se tak druhou největší kryptoměnou, dokonce větší než Litecoin.
Ve své historii dostala společnost Ripple Labs pokutu v hodnotě 700.000 dolarů za porušování zákonu o bankovním tajemství. Společnost pokutu zaplatila a protokol se stal více regulovaným a snáze monitorovatelným. Z této nešťastné události dokázala Ripple Labs vytěžit maximum a po upravení protokolu oznámila spolupráci s bankami Western Union a Bank of Australia.
Vyhlídky do budoucna
V současné době má Ripple uzavřeno partnerství s více než 80 bankami a nové partnerství jsou oznamovány každý měsíc. Zajímavé je také partnerství se známou společností Apple. Dle názoru odborníků dokáže zastavit rozvoj Ripple jen nečekaná státní regulace, která by znemožnila použití blockchainových technologií ve finančním sektoru.
Zajímavé bude také sledovat, jak si Ripple povede v konkurenci s jinými finančními platformami, jako je například Stellar (XLM), který v poslední době nabývá velké popularity.
Ripple se inpiroval v systému Hawala
Nyní přejdeme k techničtější stránce věci. Pro snadnější pochopení Ripple si zde představíme systém Hawala, který se v současné době používá v některých muslimských zemích.
Systém Hawala je možné popsat jako finanční systém, který umožňuje převod peněz bez pohybu peněz. Tento systém umožňuje provést okamžitý převod prostředků na jakoukoli vzdálenost. Pro pochopení nastíníme jednoduchý příklad: Petr chce Katce poslat 1.000 Kč.
Petr zanese 1.000 Kč svému agentovi a řekne mu heslo, které Katka musí vědět.
Petrův agent zavolá Katčinu agentovi, že obdržel 1.000 Kč.
Katka řekne heslo a vybere si od svého agenta 1.000 Kč.
Můžeme vidět, že peněžní převod proběhl, ale peněžní pohyb se nekonal. V této situaci nyní Petrův agent dluží Katčině agentovi 1.000 Kč. Buď mu je může splatit přímo nebo může čekat na podobný příkaz v opačném směru (od Katčina směrem k Petrovu agentovi).
Každý agent v systému Hawala má svoji účetní knihu (u Ripple se účetní kniha nazývá Ledger).
Hawala pro své fungování vyžaduje vysoký stupeň důvěry:
Petr musí důvěřovat svému agentovi.
Katka musí důvěřovat svému agentovi.
Agenti si musí důvěřovat mezi sebou, že jeden druhému někdy splatí dluh.
Jak funguje Ripple?
Ripple se ve fungování moc neliší od Hawaly. Agenti se v síti Ripple nazývají gateway. Všichni uživatelé sítě sdílí společnou účetní knihu zvanou Ledger, která se každých 5 vteřin aktualizuje. Do této účetní knihy se zapisuje jakýkoli převod peněz v síti Ripple.
Podobně jako u bitcoinového blockchainu také u fungování kryptoměny Ripple díky tomuto systému nemůže dojít k podvodům. Vždy je naprosto jasné, komu všemu gateway A, B, C, atd. dluží peníze.
Bitcoin
Ripple
Koncept
Platební síť a kryptoměna
Platební síť a kryptoměna XRP
Zakladatel
Neznámý (Satoshi)
Arthur Britto, Ryan Fugger, David Schwartz
Datum spuštění
2009
2013
Tržní kapitalizace (24.11.2017)
110 miliard dolarů
21 miliard dolarů
Konečný počet mincí
21 milionů
100 miliard
Transakční poplatek (13.11.2018)
0.411 dolarů
0,0021 dolarů(v průběhu transakce se nenávratně spálí 0,00001 XRP)
Průměrná rychlost potvrzení transakce
15 minut
5 vteřin
Podporované měny v platební síti
BTC
Jakýkoli token v síti – BTC, USD, zlato, věrnostní body, apod.
V síti Ripple se rovněž vyskytují ověřovatelé (tzv. uzly), které vytvářejí skupiny zvané Unique Node List (UNL). UNL se snaží dohodnout na tom, které transakce již proběhly. Tento systém potvrzování transakcí se nazývá konsenzus a nabízí alternativu k potvrzování transakcí těžením, jako je tomu například u Bitcoinu.
Konverze
Síť Ripple umožňuje v průběhu transakce směnit jednu měnu za jinou nebo dokonce směnit měnu za komoditu. Je to možné díky podpoře tokenů a také díky existenci tzv. „market makers„, kteří fungují podobně jako směnárny.
Příklad: Petr posílá Katce koruny a Katka chce bitcoiny.
Petr pošle gateway A 100 Kč.
Gateway A hledá market makera, který je ochoten vyměnit koruny za bitcoiny.
Market maker smění koruny za bitcoiny a peníze pošle dál gateway B, která přijímá bitcoiny.
Katka dostane svých 0,001 BTC od gateway B.
Jelikož je celá síť spolu propojená, může nám být jedno, od jakého gateway peníze dostaneme. Pokud by v příkladu výše žádný market maker neumožnoval konverzi koruny na bitcoiny, market maker A by našel market makera B, který mění koruny za eura. Market maker B by následně našel market makera C, který umožňuje konverzi eura na bitcoiny.
Ripple (XRP)
Měna XRP příchází na scénu tehdy, když se nenajde žádné spojení mezi měnou, který A poslal a mezi měnou, který chce B dostat.
Příklad: Petr posílá 25 Kč Katce, která chce platbu přijmout v Litecoinu.
Petr pošle gateway A 25 Kč.
Gateway A hledá market makera, který umožňuje směnit koruny za litecoiny.
Pokud nikoho nenajde, market maker smění koruny za nativní měnu XRP.
Poté market maker smění XRP za litecoiny a pošle je gateway B.
Katka si od gateway B vybere 0,01 LTC.
Kromě funkce XRP jako poslední záchrany v případě, kdy se nenajde spojení mezi požadovanými měnami (tokeny), je možné poslat příjemci přímo XRP. Má to několik výhod – transakce v XRP jsou rychleji vyřízené a jsou levnější.
Kontroverze s předtěžením
Mnoho lidem se nelíbí, že XRP se netěží jako jiné kryptoměny. Společnost Ripple Labs předtěžila 100 miliard XRP, kterými disponuje a má díky tomu značnou hodnotu.
Na začátku roku 2018 společnost RippleLabs vlastnila přes 50 miliard XRP a mnoho lidí se obávalo manipulaci s trhem. Na tyto obavy zareagovala společnost RippleLabs prohlášením, že každý měsíc pustí do oběhu miliardu XRP.
Poslední aktualizace: 30. 11. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.