Práce v ČR: Rekordně nízká nezaměstnanost a nezájem o zkrácené úvazky
2 minuty čtení
Začátkem března 2019 vydal Úřad práce tiskovou zprávu, v rámci které oznámil data týkající se nezaměstnanosti v České republice. Uvedl, že k 28. 2. 2019 evidoval 241 417 uchazečů o zaměstnání. Došlo tak k dalšímu snížení oproti měsíci lednu (cca o 3 640 lidí) a k výraznému snížení v porovnání s únorem minulého roku (téměř o 35 000 lidí). Podíl nezaměstnaných osob v České republice tak v současnosti dosahuje jen 3,2 procent.
O tom, že se jedná skutečně o mimořádně příznivá data, svědčí fakt, že lednové výsledky nezaměstnanosti v ČR byly nejnižší z celé Evropské unie. Z tohoto důvodu klesá počet poskytnutých půjček pro nezaměstnané.
Dobrá zpráva přichází i z oblasti volných nabízených pozic. U nich se podle Úřadu práce zvýšil počet jak meziročně, tak meziměsíčně. Z celkového počtu zhruba 333 000 volných míst nabízených na ÚP se téměř 13 700 týká práce mimo pracovní poměr – tedy na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti.
Nezájem o zkrácené úvazky
Podle šetření Českého statistického úřadu pracuje na zkrácený pracovní poměr jen 7,3 % lidí. Většinou těchto úvazků využívají ženy, které se tím snaží skloubit práci a péči o dítě.
Pro Čechy jsou zkrácené úvazky nezvyklé. Neznamená to však, že je tomu tak i v ostatních členských státech Evropské Unie. Naopak. Například v Německu nebo Rakousku dosahují zkrácené pracovní poměry téměř 30 % a v Nizozemí až 50 %.
Ještě méně než u nás využívají zkrácených úvazků například na Slovensku, Chorvatsku nebo Polsku. Obecně ale platí, že tento méně tradiční pracovní poměr má každý pátý obyvatel Evropské unie.
Češi umí
Češi se v Evropě rozhodně neztratí. Průzkum ukázal, že jsou nadstandardně jazykově vybavení a práce pro zahraničního zaměstnavatele by pro ně nepředstavovala žádný problém. Více než třetina Čechů totiž ovládá minimálně dva cizí jazyky.
Výsledek je to velmi pěkný, ale stále je co dohánět. Například v Lucembursku ovládá minimálně dva cizí jazyky téměř 80 % obyvatel. A to je vskutku obdivuhodné číslo.
Roste počet žen podnikatelek a vysokoškolaček
Další zajímavá data vyplynula v souvislosti s uplatněním žen v podnikání. Od roku 2010 se počet žen podnikatelek neustále zvyšuje. Do podnikání se častěji pouštějí vysokoškolsky vzdělané ženy, které vlastní podnikání preferují před zaměstnáním.
Vysokoškolské vzdělání mají častěji ženy než muži, a to v poměru 276 tisíc ku 198 000 tisícům ve věkové skupině 25 – 34 let. V této oblasti je patrný výrazný posun oproti starším ročníkům. U seniorů nad 65 let převládají vysokoškoláci muži (16,6 %) nad ženami (8,1 %).
Poslední aktualizace: 28. 04. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.