Registr smluv – jaký má být
4 minuty čtení
Snaha zprůhlednit veřejné zakázky má svoje další oběti. Tentokrát jsou jimi uzavírané smlouvy. Určitě si všichni přejeme, aby bylo jasné kdo a za kolik profituje na veřejných penězích. Sám registr ale nemusí být samospasitelný. Může mít různá omezení a nevýhody.
Myšlenka o zveřejňování smluv státních organizací a úřadů je nepochybně dobrá. A dokonce i určení platnosti smlouvy jejím zveřejněním v takovém registru má svoji logiku. Bez umístění do veřejného seznamu by nemohlo být uvažováno o realizaci takové zakázky.
Všechno má svoje ale… Budou za nezveřejnění sankce, jak se bude dále postupovat v případě změn a kdy bude nutné smlouvy zveřejnit? Ví se totiž dobře, že korupce využije každé skulinky v zákonu.
Co je to registr smluv
Registr smluv je databáze se všemi smlouvami, které byly uzavřeny mezi dvěma nebo více stranami. Poskytuje přehled o všech smlouvách, které byly uzavřeny mezi stranami, včetně údajů o smluvních stranách, smluvních podmínkách, cenách, dodacích lhůtách, platbách a dalších důležitých informacích.
Všechny úřady včetně státních organizací musejí veřejnosti poskytovat informace o smlouvách, které uzavírají s jinými subjekty. Vlády jednotlivých zemí mají různé zákony a předpisy, které stanovují, kdy a jak musí být tato informace zveřejňována.
Představuje to jakousi moc veřejnosti, která se může podívat na smlouvy a zjistit, jaké kroky státní organizace podnikají. Také to umožňuje lidem vyzvat státní organizace k odpovědnosti, pokud nejsou uzavírány v jejich nejlepším zájmu.
Příklady míst, kde mohou lidé nalézt tyto informace, jsou veřejné knihovny, registry veřejného zájmu nebo na webových stránkách úřadů. Některé země požadují, aby státní organizace zveřejňovaly smlouvy prostřednictvím aplikace nebo webové stránky, kterou spravuje daný úřad.
Registry smluv v České republice lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra. Jejich databáze smluv je přístupná veřejnosti. Může se také hledat na webových stránkách CzechTrade, které provozují otevřenou databázi smluv.
Registr smluv je zřízený podle zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv). Od 1. 7. 2017 je zveřejnění v registru smluv podmínkou účinnosti těchto smluv.
Správcem i provozovatelem Informačního systému registru smluv (dále též ISRS) je Ministerstvo vnitra. Identifikátor datové schránky Registru smluv (Ministerstvo vnitra) je whbt3kp.
Obsah smluv
Registr obsahuje informace o smlouvě, jako jsou název smlouvy, strany uzavírající smlouvu, zaplacená částka, datum uzavření, počet dnů trvání smlouvy a další. Registr smluv slouží k evidenci smluv a transparentnosti veřejných financí.
Jednou ze zásadních podmínek tak musí být rozsah toho, co smlouva bude muset obsahovat. A nejen z hlediska zákona. Je přece jasné, že úředníci a na ně napojení „podnikatelé“ se budou snažit omezit přístup k informacím.
Budou se třeba nechat zastupovat právníky, budou ceny určovat nějakým způsobem bez přesného stanovení částky a mají možnost třeba řady dodatků a odkazů na obchodní podmínky a další smluvní ujednání. Bude tedy zákon skutečně tak precizní, aby vyloučil tyto možnosti?
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Povinnost zveřejnění smluv
Zákonná povinnost publikace smluv platí pro:
- Česká republika – orgány státní správy
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy
- státní příspěvkové organizace
- státní fondy
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy
- dobrovolné svazky obcí
- regionální rady regionu soudržnosti
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky
- státní podniky nebo národní podniky
- zdravotní pojišťovny
- Český rozhlas
- Česká televize
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby
Neuveřejňují se informace, které se nedají poskytnout při postupu podle předpisů upravujících svobodný přístup k informacím.
Změny v registrech
Pokud tedy dojde ke zveřejnění smlouvy, bude tato smlouva platit po celou dobu zakázky? Nebude mít různá ustanovení o zvyšování cen v případě nečekaných událostí? Stačí si jen vzpomenout na stavbaře a jejich vícepráce.
Jen u stavby silnic dochází k tomu, že se objevují “nečekaná“ podloží, překážky, terénní nerovnosti a to vše po uzavření smlouvy. Pokud budou smlouvy obsahovat nejasná ujednání a odkazy na právě takové možnosti, bude těžké zajistit kontrolu.
Otázkou tedy opět bude, zda se po registraci smluv budou provádět změny a co s nimi? Budou se zveřejňovat nebo ne?
Obcházení zákona
Registr smluv nebude moci zarazit korupci. Ve smlouvách lze totiž vždy udělat a vytvořit různá ujednání a kličky, které umožní navyšovat ceny nebo měnit podmínky ku prospěchu některé ze stran. Na různé kličky jsou „podnikatelé“ se státními zakázkami skutečně velice vychytralí.
Přesto je zveřejnění alespoň některých údajů významným krokem vpřed. Bude komplikovanější mít jen jednoho stálého „výherce“ veřejných zakázek a také určité podmínky bude možné přezkoumat. Registr smluv není samospasitelný, ale ztíží cestu rozbujelé korupci.
Poslední aktualizace: 04. 02. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.