Co dříve mohla být výhodná půjčka, se může přeměnit na půjčku, která až příliš zatěžuje rodinný rozpočet. Ať se tak stane jakkoliv, např. ztrátou zaměstnání nebo úrazem, dluhu se zbavit nedá. Existují ale způsoby, jak udělat půjčku snesitelnější. Jedná se o refinancování.
Jak refinancování funguje?
Celý princip refinancování půjčky je postaven na převedení půjčky k jiné bance (tj. jinému věřiteli). Banky, za účelem získání nového a spokojeného klienta, nabízejí převzetí dluhu z jiné banky a zároveň slíbí nižší úrokovou sazbu. Pro zákazníka to může znamenat úsporu až v řádu desítek tisíc korun.
Refinancování se netýká jen půjček, lze uplatnit i na hypotéku, dluh z kontokorentunebo z kreditní karty. Banky často nabízí online vyřízení.
K získánírefinancování úvěru je potřeba být bankou vyhodnocen jako „bonitní“ (schopný úvěr splatit). Většinou je potřeba doložit své příjmy a bude nahlédnuto do registru. Existují i nebankovní organizace nabízející refinancování, může se ale pojit s mnohými problémya riziky těchto institucí.
Je nutné podotknout, že refinancování půjčky nemusí být vždy výhodnější než původní úvěr. Před podepsáním je dobré pečlivě prostudovat smlouvu a vyhnout se tak nepříjemným skrytým poplatkům.
Kdy se vyplatí?
Jak již bylo zmíněno výše, stát se může cokoliv. Když pomineme úrazy nebo ztrátu zaměstnání, je zde pořád stále se měnící úroková sazba v bankovnictví. Co dříve mohla být výhodná půjčka je dnes předražená zátěž pro rozpočet. Refinancováním úvěru je možné získat nižší úrokovou sazbu, mnohdy výrazně nižší, než současný trend.
Pokud se člověk ocitne v případě, kdy se měsíční splátka stává takovým břemenem, že musí čerpat ze svých úspor, je refinancování úvěru dobrýmzačátkemřešení. Nic to nestojí a teoreticky není co ztratit, výše splátky může jít jen dolů.
Často se plete refinancování půjčky a konsolidace půjček. V obou případech se dluh převádí do jiné banky, která většinou nabídne výhodnější půjčku. Rozdíl je ale v počtu úvěrů. Refinancování je poskytováno pouzepro jedinoupůjčku, zatímco konsolidace se vztahuje na dvě a více úvěrů.
Srovnání refinancování půjček
Bank, které nabízejí refinancování, je mnoho a vyznat se v nich může zabrat spoustu času. Proto je níže k nalezení srovnání nejpopulárnějších refinancování půjček, pro jednodušší hledání nejlevnější refinancování půjčky.
Poskytovatel refinancování
Maximální výše převedeného úvěru
Úroková sazba
Doba splatnosti
Poplatek za sjednání
Air Bank – „převedení půjčky“
900 000 Kč
5,9 % – 9,9 %
6 – 120 měsíců
Zdarma
Česká spořitelna – „převedení půjčky“
800 000 Kč
5,9 % – 9,9 %
12 – 120 měsíců
1 % z úvěru (max. 5 000 Kč)
ČSOB – „refinancování půjčky“
800 000 Kč
Od 6,9 %
12 – 120 měsíců
Zdarma
Equabank – „repůjčka“
600 000 Kč
Od 5,9 %
6 – 120 měsíců
Zdarma
mBank – „mPůjčka plus“
600 000 Kč
5,9 % – 9,9 %
12 – 96 měsíců
Zdarma
Raiffeisenbank – „refinancování půjčky“
700 000 Kč
4,9 % – 10,9 %
6 – 120 měsíců
Zdarma
Údaje v tabulce srovnání jsou aktuální k srpnu 2018.
K výběrů nejlepší banky na refinancování půjčky posloužíkalkulačkarefinancování. Tu je možné využít u většiny těchto vybraných bank. Vypočítat si úsporu v kalkulačkách na bankovních stránkách je nezávazné, člověk si tak může dohledat nejlevnější refinancování půjčky.
Poslední aktualizace: 23. 07. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.