V dnešní uspěchané době asi každého potěší, když může nepříliš oblíbenou činnost „přehodit“ na někoho jiného a neztrácet čas. A tím někým jiným nemusí být člověk, ale třeba přístroj. Například robotický vysavač – lze ho zapnout v době, kdy je člověk v práci a po ní přijde do uklizené domácnosti. Jak robotický vysavač správně vybrat? Co všechno by měl umět, aby práci skutečně usnadňoval?
Na tyto a mnoho dalších otázek týkajících se robotických vysavačů se snažil odpovědět webový portál www.arecenze.cz v jednom ze svých článků Porovnával dále mimo jiné třeba klasické vysavače nebo kamery do auta. Na tomto webu jsou k nalezení i recenze powerbank či elektrických koloběžek.
Web srovnával jednotlivé přístroje a na základě výsledků tohoto srovnání stanovil žebříček deseti nejlepších robotických vysavačů. Níže uvedená kritéria byla ve srovnávání jednotlivých robotických pomocníků nejdůležitější:
navigace, systematický pohyb vysavače a schopnost navázat na nedokončený úklid,
kapacita vysavače,
výdrž baterie,
vhodnost na koberce,
hlučnost,
další výbava a funkce.
A kterých značek se týkal test robotických vysavačů? Složení testovacích přístrojů bylo následující:
Značka
Procent testovaných robotických vysavačů
Robotický vysavač iRobot
32 %
Robotický vysavač LG
14 %
Robotický vysavač Tesla
14 %
Robotický vysavač Xiaomi
9 %
Robotický vysavač Neato
5 %
Robotický vysavač CleanMate
5 %
Robotický vysavač Sencor
5 %
Robotický vysavač Miele
5 %
Robotický vysavač Ecovacs
5 %
Robotický vysavač Hobot
5 %
Robotický vysavač Evolveo
5 %
Největší zastoupení ve srovnání robotických vysavačů měl robotický vysavač iRobot. Tato značka také získala nejvyšší hodnocení.
Žebříček TOP 10 robotických vysavačů
Nyní již slibovaný žebříček nejlepších robotických vysavačů podle portálu www.arecenze.cz. Do TOP desítky se dostaly zástupci iRobot, Xiaomi, LG nebo Miele.
Pokud ale člověk nechce věřit jen testům, ale sám si chce porovnat různé nabídky, podle čeho vybírat? Je lepší mít rovnou robotický vysavač s mopem nebo je to zbytečnost? A jaké další vlastnosti robotických vysavačů jsou pro kvalitní úklid nejdůležitější?
Jaké vlastnosti by měl robotický vysavač mít?
Robotické vysavače se v rámci svého vybavení liší. Existují však položky, které by měl mít „povinně“ každý vysavač, aby bylo dosaženo maximálního výsledku.
Mnoho především levnějších robotických vysavačů má výbavu a funkce dosti omezené. V první chvíli si člověk může říct, že mu to nevadí, nicméně časem zjistí, že to není úplně ono.
Je to stejný případ, jako když si člověk pořídí myčku na nádobí nebo sušičku. Nejprve je z nového přístroje nadšen. Postupem času ale zjistí, že se mu nechce do skládání prádla nebo vyndavání nádobí. Stejně tak na počátku si uživatel může myslet, že automatické dokování robotického vysavače je zbytečnost, časem ho ale „lov“ přístroje pod postelí přestane bavit.
Jaké jsou tedy ty nejzákladnější vlastnosti a funkce robotického vysavače?
Zvládnutí více druhů povrchů
Robotické vysavače se primárně používají na tvrdé povrchy – plovoucí podlahy, dlažby nebo lina. Na těchto podlahách je efekt vysavačů maximální. Většina z nich zvládne i menší koberec (nikoliv však s třásněmi nebo příliš vysokým chlupem), ale od toho nelze čekat takovou úroveň, jako při klasickém vyluxování.
Při výběru robotického vysavače se proto doporučuje předem zjistit, zda vybraný model zvládne povrchy v konkrétní domácnosti včetně například přejezdu prahů nebo najetí na koberce.
Všechny robotické vysavače v TOP desítce jsou vhodné i na koberce.
Orientace v prostoru
Vysavače se v prostoru orientují podle různých senzorů, kamer, laserů nebo speciálního algoritmu. Při pohledu na práci robotického vysavače se může zdát, že po místnosti jezdí zmateně, většinou ale se jedná o přesně vypočtený vzorec.
Robotické vysavače mají pochopitelně nejraději co nejméně zastavěnou plochu. Před nákupem přístroje je dobré si změřit, zda se vysavač vejde pod gauč nebo pod postel, aby uklidil i tam a nezasekl se.
Zároveň většina robotů vyžaduje, aby byla dostatečně „viditelná“ dokovací stanice, aby do ní mohl zajet ve chvíli, kdy se vybíjí baterie. Udává se, že kolem dokovací stanice by měl být cca metr volného místa.
S orientací v prostoru souvisí i možnost omezení pohybu robotického vysavače. Děje se tak různými způsoby, typicky magnetickou páskou případně prostřednictvím virtuálních zábran. Ne všechny modely přístrojů však toto přídavné příslušenství nabízí.
Všechny robotické vysavače v TOP desítce mají navigaci a pohybují se systematicky. Zároveň mají všechny přístroje v TOP desítce možnost omezení pohybu, výjimkou jsou vysavače od LG a vysavač iRobot Roomba 866.
Automatický návrat do nabíjecí stanice
Především levnějším robotům funkce automatického návratu do nabíjecí stanice chybí. Vysavač prostě po dobití baterie zůstane na místě a do dokovací stanice ho musí umístit uživatel.
Je potřeba si uvědomit, že s absencí této funkce si robot ani nemůže pamatovat, kde s úklidem přestal. K vybití dojde například v jedné z ložnic, nicméně po přenesení do nabíjecí stanice a následném spuštění robot začíná od začátku.
Dražší typy si sami uvědomí, že jejich baterie dosahuje minima, zajedou se automaticky dobít a následně začínají úklid tam, kde předtím skončily.
Všechny robotické vysavače v TOP desítce mají funkci pokračování v úklidu po dobití.
Výdrž baterie
U baterie platí, že čím větší má výdrž, tím déle může přístroj vysávat a zvládne tak na jedno nabití větší plochu. Proto se baterii musí věnovat velká pozornost.
Je to jedna z částí robotických vysavačů, kterou bude pravděpodobně potřeba čas od času měnit. Životnost dosahuje u levnějších přístrojů maximálně 1,5 roku, u dražších obvykle 2 až 4 roky.
Nejdelší dobu úklidu v TOP desítce mají robotické vysavaře od značky Xiaomi (150 minut), naopak nejnižší robotické vysavače Neato (90 minut).
Kapacita nádobky
Vybírat vysavač podle velikosti nádobky na odpad by mohlo mít svůj přínos především pro majitele domácích mazlíčků. V těchto případech čím větší bude nádobka, tím lépe. Nebude potřeba ji tak často vysypávat a úklid bude pohodlnější. Ideální pro tyto účely bývá nádobka o kapacitě 0,5 l a větší.
Největší kapacitu odpadní nádobky v TOP desítce má robotický vysavač Neato Botvac D85 (0,77 l). Nejmenší nádobkou disponuje Xiaomi Mi Robot Vacuum (0,42 l).
Hlučnost
Ačkoliv většina stávajících majitelů pouští robotický vysavač v době, kdy není doma, nebylo by praktické, aby byl příliš hlučný. Nejtišší přístroje se pohybují na úrovni 50 dB, což odpovídá běžnému hovoru nebo třeba mírnému dešti.
Naopak hlučnější roboti dosahují úrovně přes 60 db, což už odpovídá zhruba hlasitosti rušnější ulice. Nicméně stále se jedná o výrazně nižší hodnoty než u klasických vysavačů.
Všechny robotické vysavače v TOP desítce s výjimkou tří přístrojů dosahují hlučnosti 60 dB. Vyšší hodnoty má jen Ecovacs Deebot Ozmo 930 (65 dB), Xiaomi Roborock Sweep One S50 (67 dB) a Xiaomi Mi Robot Vacuum (69 dB).
Rotační kartáče
Rotační kartáče by u kvalitního a účinného robotického vysavače neměly chybět. Díky nim dochází k nametání nečistot k sacímu otvoru a úklid je efektivnější.
Některé levnější přístroje rotační kartáče nemají, proto výsledek úklidu nemusí být perfektní.
Všechny robotické vysavače v TOP desítce mají jeden nebo dokonce dva rotační kartáče.
Další vlastnosti
Mezi další vlastnosti robotických vysavačů patří dálkové ovládání, UV lampa, možnost připojení WiFi, funkce mopování nebo automatické vynášení nádobky.
Tyto funkce již nejsou pro kvalitní úklid rozhodující. Navíc je potřeba zmínit, že se jedná spíše o taková lákadla, která plní svoji funkci jen v omezené míře.
Příkladem může být třeba robotický vysavač s vytíráním – plochu podlahy robot sice přetře v „mokrém režimu“, nicméně výsledek určitě nebude takový, jako při klasickém vytírání. Už z toho důvodu, že robotický vysavač s vytíráním nezvládne setřít zaschlé skvrny a nedochází k výměně vody na vytírání.
Robotický vysavač s vytíráním
Příkladem takového lákadla může být robotický vysavač s vytíráním. Plochu podlahy sice robot přetře v mokrém režimu, nicméně výsledek zdaleka nebude odpovídat klasickému vytírání. Už proto, že robotický vysavač s mopem nezvládne setřít zaschlé skvrny a nedochází k výměně vody na vytírání.
V podobném duchu se nesou i uživatelské recenze na robotický vysavač s vytíráním. V nich uživatelé uvádí, že mopování je sice příjemným a do jisté míry funkčním bonusem, nicméně hlavní funkce (kvalitní vysávání) je to, co skutečně oceňují. Na druhou stranu pro běžnou domácnost, kde znečištění podlah není extrémní, může být robotický vysavač s mopováním velkým pomocníkem.
Robotické vysavače Tesla
Širokou nabídku robotických vysavačů s vytíráním má značka Tesla. Cenově se robotické vysavače Tesla pohybují zhruba od 5 do 8 tisíc, což je pro mnoho lidí přijatelná cena.
Lidé si velmi chválí tichý chod, dlouhou výdrž a jednoduché ovládání. U modelů robotických vysavačů Tesla se velmi pozitivně hodnotí také vysávání koberců. Někteří uživatelé dokonce ve svých recenzích tvrdí, že koberce vysávají lépe než klasické vysavače.
Recenze uživatelů
Zajímavý pohled na srovnání jednotlivých modelů mohou nabídnout také recenze robotických vysavačů od samotných uživatelů. Níže uvedená tabulka zobrazuje spokojenost zákazníků ze dvou zdrojů:
*recenze sepsalo pouze několik uživatelů a nejsou proto příliš vypovídající
Z prezentovaných údajů vyplývá, že i hodnocení samotných uživatelů zhruba odpovídá alespoň prvním příčkám celkového testu robotických vysavačů.
Jaká značka je sázka na jistotu?
Robotické vysavače se nabízí posledních několik let, jedná se tedy o poměrně nový produkt. Proto ani nabídka přístrojů neodpovídá šíři nabídky například televizí nebo mobilních telefonů.
Nicméně i v rámci robotických vysavačů platí, že existují značky, u kterých prakticky nelze „sáhnout vedle“.
Takovou značkou je iRobot. Původem britská značka nabízí přístroje ve vyšší cenové kategorii, pro jejich nákup je tedy potřeba z bankovního účtu vybrat nejvíce peněz. Ceny robotických vysavačů iRobot začínají nad 20 000 Kč.
Nicméně kupující za své peníze skutečně získává kvalitní výrobek, který obvykle s předstihem před ostatními značkami přichází s novými funkcemi nebo vlastnostmi robotů. Nechybí navigace, dálkové ovládání nebo mobilní aplikace. Naprostou novinkou jsou také vysavače, které podstatně kvalitněji vysávají i koberce.
Do vyšší cenové kategorie se řadí také robotické vysavače LG. Průměrný model se dá pořídit za 15 000 korun, v nabídce (a na 6. místě v testu) je ale i model za téměř 30 000 korun. Levnější robotické vysavač nabízí e-shop Cafago.
Zlatou střední cestu v rámci cenové úrovně nabízí například značka Xiaomi (velmi dobře hodnocená v rámci testu). Přístroje se odlišují od ostatních bílou barvu, čímž mohou velmi elegantně doplnit interiér.
Robotické vysavače Xiaomi se nabízí v cenovém rozmezí 6 až 9 tisíc korun. Recenze na přístroje této značky jsou velice kladné – pokud si uživatelé robotických vysavačů Xiaomi na něco stěžují, tak je to komunikace pouze v angličtině. A to není nic, co by ovšem lidi odrazovalo od nákupu.
Ti, co nechtějí, nebo nemohou utratit za robotický vysavač tolik peněz, mohou sáhnout po levnějších značkách. V tomto případě ovšem platí, že s klesající cenou klesá účinnost vysávání a celková kvalita přístroje.
Například robotický vysavač Sencor lze zakoupit již za necelých 1700 Kč. Od něj však nelze očekávat, že by dokázal důkladně uklidit všechny místnosti v rodinném domě, problematické by mohly být i zvířecí chlupy. Nicméně na občasný úklid garsonky to vhodná volba bezpochyby je.
Pro koho se robotické vysavače hodí?
Když se nebudou počítat všichni, kteří si „jen“ chtějí usnadnit práci, hodí se robotický vysavač pro:
méně pohyblivé osoby
Pro koho je každodenní vysávání ze zdravotních důvodů nemožné, robotický vysavač nabízí řešení. Pokud to finanční situace jen trochu dovoluje, určitě se vyplatí do tohoto robota investovat a ušetřit si tak mnoho námahy a bolesti.
TIP: Pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s vážnějšími zdravotními problémy je více než vhodný důkladný výběr kvalitní matrace. Kvalitní spánek může jejich zdravotnímu stavu výrazně prospět.
alergiky
Většina robotických vysavačů má HEPA filtr (v TOP desítce ho nemá jen model od Miele). Robotický vysavač nepráší tolik jako klasický vysavač a díky HEPA filtru vychytá téměř vše, alergeny i mikroby z ovzduší.
Celkově snižuje prašnost prostředí, proto se hodí především pro alergiky a astmatiky. Filtr je potřeba pravidelně měnit, obvykle jednou za tři měsíce až půl roku.
majitelé domácích mazlíčků
Znají to všichni majitelé domácích mazlíčků. Doma, v autě při cestování se psy nebo kočkami, všude tam, kde zvíře chvilku pobude, se nachází velké množství chlupů. V domácnostech se psy a kočkami se proto zkrátka předpokládá vyšší prašnost. Díky línající zvířecí srsti je úklid potřebný podstatně častěji než v domácnostech bez zvířat.
I v tomto případě může práci částečně převzít robotický vysavač a zajistit třeba rychlý úklid každý den. Pro majitele domácích mazlíčků se doporučuje robotický vysavač s mopem, aby kromě úklidu srsti došlo také k setření případných nečistot.
Čas od času se ovšem doporučuje vysát byt nebo dům i klasickým vysavačem.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.