Menu
Půjčky na mateřské dovolené – bez registru, srovnání

Půjčky na mateřské dovolené – bez registru, srovnání

7 minut čtení

Mateřská nebo rodičovská dovolená bývá pro matku a celou její rodinu finančně velmi náročným obdobím. Matka přichází o pravidelný příjem a rodičovský příspěvek stačí sotva na zajištění základních životních potřeb. Ne vždy se proto taková situace obejde bez finanční pomoci druhých. Kde tedy získat půjčku na mateřské?

Situace matek na mateřské není jednoduchá. Péče o dítě je finančně náročná, časem se mohou objevit zprvu nečekané výdaje, které je prostě potřeba do určitého termínu uhradit. Půjčka na mateřské se tak na první pohled může jevit jako dobré řešení. Je to však opravdu dobrý nápad?

Kamali půjčka se dlouhodobě řadí mezi nejvýhodnější a nejbezpečnější úvěry v ČR.
Získat první půjčku s úrokem 0 % >

Kde získat půjčku na mateřské?

Nejprve se nabízí se samozřejmě uvažovat o úvěru z banky. Nízký měsíční příjem však činí z matek na mateřské pro banku rizikové klienty a pro ženy, nemluvě o matkách samoživitelkách, je tak získat bankovní úvěr nesmírně těžkou záležitostí, nikoliv však nemožnou.

Druhou možností, kde získat peníze, jsou nebankovní subjekty. Půjčky, které poskytují, jsou však velmi drahé, protože se věřitelé snaží vyšším úrokem vyvážit rizikovost nebonitních klientů. Taková půjčka tak leckdy finanční tíseň ještě více prohloubit. Na druhou stranu se ve většině případů jedná o půjčky bez poplatků.

Z malého příjmu je složité splácet i mikropůjčky, zvlášť když úroky částku navýší o několik stovek až tisíc korun. V případě prodlení splátek se navíc můžou poplatky zvýšit o další sankce, které poskytovatele půjček budou vymáhat.

Na portálu Zonky půjčují lidé lidem již s úrokem 4,49 % p.a. Půjčit si lze až 1 200 000 Kč.
Půjčit si od lidí na Zonky >

Lepším řešením, tak může být požádat o pomoc rodinu či blízké a dohodnout se na splátkovém kalendáři, ideálně také podepsat smlouvu o půjčce.

Ne každá žena má však to štěstí na ochotné lidi okolo sebe. Proto v některých případech nezbývá než si půjčit bud’ z nebankovní instituce, nebo z banky.

Péče o dítě může být finančně náročnější, než se matka zprvu domnívala.

Půjčka na rodičovský příspěvek – bankovní úvěr

Jak již bylo řečeno, získat bankovní úvěr je pro matky na rodičovské nadmíru složité. Banky precizně kontrolují bonitu svých klientů a spotřebitelský úvěr neposkytují hned tak někomu, ale pouze lidem s dobrou platební bilancí a pravidelným dostatečně vysokým příjmem.

Rodina s matkou na mateřské však vysokými příjmy obvykle nedisponuje. To je pro banku příliš rizikové a zpravidla se k takovým žadatelům o půjčku obrací zády.

Další nevýhodou je omezená horní hranice půjčky, obvykle nelze získat vyšší obnos než 20 000 Kč.

Jednou z bank, které půjčí matkám na mateřské je Equa bank. Vyřízení půjčky probíhá velmi snadno online.
Mám zájem o půjčku s úrokem od 5,7 % p.a. >

Snadnější cestu k bankovnímu úvěru mají poté ženy, které si na rodičovské přivydělávají a jejich měsíční příjmy jsou tak o něco vyšší, než je čistý rodičovský příspěvek.

Získat půjčku může být jednodušší také v případě, kdy matka vystupuje pouze jako spolužadatelka, zatímco její manžel s pravidelným příjmem je hlavním žadatelem o půjčku.

Mezi banky, které ženám na mateřské půjčují, patří:

Kdy mohou matky úvěr z banky získat?

Jak je vidět, najdou se i banky, které za určitých okolností matkám drobnou půjčku poskytnout. V takovém případě je nutné doložit výši rodičovského příspěvku a potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od České správy sociálního zabezpečení.

To, zda banka žádost schválí se odvíjí od měsíčního příjmu, ale také od úvěrové historie. Banka půjčky bez registru na mateřské v žádném případě neposkytuje. Na matku, která o půjčku u banky žádá, tak nesměla být v minulosti uvalena exekuce, případně insolvence.

Banka za žádných okolností neposkytuje půjčky pro zadlužené ani půjčky pro nezaměstnané.

Maximální výše půjčky na mateřské je v řádu několika tisíc.

Základními podmínkami pro získání úvěru od banky tedy jsou:

  • bezproblémová platební historie
  • bezdlužnost
  • pravidelný měsíční příjem
  • občan ČR starší 18 let
  • potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ
  • ideálně přivýdělek (např. brigáda)

Při žádosti o půjčku je nutné doložit dva doklady totožnosti.

Kontokorentní úvěr

Poměrné levným řešením je získat kontokorentní úvěr z banky. Předností této varianty je fakt, že banku nezajímá výše příjmu, jedná se tak o půjčku bez doložení příjmu. Rozhodně se však nejedná o půjčku na mateřské bez registru, tu banka v žádném případě neposkytne.

Například v České spořitelně stačí, pokud klientovi na běžný účet České spořitelny bude pravidelně chodit příjem. ´

Podobně to chodí i u jiných bankovních subjektů — například mBank poskytuje svým klientům, kterým na mKonto pravidelně chodí příjem, určitou formu předschváleného úvěru.

Výhodou kontokorentního úvěru je nižší úroková sazba oproti nebankovním úvěrům — se pohybuje okolo 15-19 % ročně. Příjemné je také to, že úroky za kontokorent platí člověk jen, když jej využívá.

Splácení kontokorentu je velmi jednoduché — s každou přijatou platbou se dlužná částka o něco sníží. Kontokorent tak představuje další způsob půjčky na mateřské dovolené, který rozhodně stojí za zvážení.

Půjčka na mateřské od nebankovních společností

Banka však žádost o půjčku mnohdy neschválí a některé matky se tak musí chtě nechtě obrátit na nebankovní subjekty poskytující převážně krátkodobé půjčky, u kterých je schválení žádosti vysoce pravděpodobné.

Ačkoliv lze tyto půjčky zařadit mezi „rychlé půjčky“ a „online půjčky“, je nutné zmínit, že se jedná o poměrně rizikové závazky.

Půjčky na mateřské lze získat u společnosti Zaplo, která poskytuje první půjčku zcela zdarma.
Prohlédnout si nabídku půjčky s úrokem 0 % >

Pokud matka nemá jiné východisko než si půjčit a žije jen z mateřské nebo rodičovské, důležité je si všechno pořádně přepočítat a následně se ujistit, zda bude schopná půjčku splatit v řádném termínu.

Nebankovní subjekty jsou známé tím, že poskytují půjčky pro každého, kdo má pravidelný příjem. Získat takovou půjčku je proto velmi snadné, jelikož tyto společnosti přistupují ke schvalování žádostí benevolentně.

Které nebankovní společnosti lze při hledání půjčky na rodičovský příspěvek zvážit?

Na webových stránkách společností bývá zpravidla k nalezení online kalkulačka, která vypočítá výši úroku, délku splatnosti i výši splátky. Jedná se tak o snadný způsob, jak zjistit, zda je rozumné si od dané společnosti půjčit.

Půjčku od nebankovních společnosti dlužníci často přeplácejí výrazně. Ve většina případů se jedná se o drahé půjčky, u kterých RPSN dosahuje několik desítek, stovek a někdy i tisíc procent. Levnější půjčku může získat jen ten, kdo je považován za bonitního klienta.

Výhodou některých nebankovních subjektů je fakt, že lákají nové klienty na první půjčku zdarma. Klient si tak půjčí pár tisíc korun bez jakýchkoliv poplatků, s výjimkou situací, kdy není schopen splatit půjčku včas.

Zaplo první půjčku zdarma nabízí do 16 000 Kč.

Pozor na rizikové půjčky na mateřské

Ačkoliv jsou půjčky od nebankovních společností dražší, pohybují se tyto subjekty v mezích zákona a mají platnou licenci ČNB. Pokud člověk nemá problémy se splácením, může být pro něj půjčka od solidní nebankovní společnosti dobrým řešením pro úhradu nečekaných výdajů.

Půjčky pro zadlužené, případně půjčky pro dlužníky s exekucí jsou mnohdy spíše půjčkou od lichváře. Cílem lichvářů, nebo podvodné společnosti je žadatele připravit o co nejvíce peněz. Okamžité půjčky pro zadlužené nebo půjčky na směnku jsou tak velmi rizikové a často jsou přímou cestou k obávané exekuci.

Půjčky na mateřské – shrnutí

Odeslání žádosti o půjčku by mělo předcházet dlouhé zvažování a propočty, zda se půjčka opravdu vyplatí. Jakýkoliv závazek se na mateřské těžko splácí a nebankovní společnost si žádné prodlení splátek nenechá líbit a uvalí na dlužníka další poplatky.

Člověk by tak měl zvážit, zda je půjčka opravdu nevyhnutelná a zda by se nedalo trochu uskromnit. Řešením může být také najít si práci na zkrácený úvazek a zlepšit tak svou finanční situace.

Stále je nutné myslet na to, že i jedna riziková mikropůjčka může časem vyústit v exekuci. Dlužníci, kteří splácí starou půjčku finančními prostředky z nové půjčky, se ocitají nebezpečně blízko dluhové pasti, ze které se dostává ven jen velmi obtížně. Obvykle pak nezbývá, než se obrátit na dluhové poradce a vstoupit do insolvence či osobního bankrotu.

Poslední aktualizace: 31. 07. 2021