Psychopati na pracovišti – jak je poznat a jak se jim vyhnout?
2 minuty čtení
V práci je často možné se setkat s někým, koho byste snad ani raději nepotkali. Může se chovat agresivně, nepříčetně, necitlivě nebo je zkrátka nesympatický. Jedná se skutečně o psychopata?
Pro mě je tohle důležité téma, protože párkrát jsem s někým s podobnou poruchou pracoval, tak si dávám velký pozor, abych tuhle chybu neopakoval.
Jak poznat psychopata?
Často jsou psychopati lidi, kteří mají tuto poruchu osobnosti jako důsledek nějakého traumatu nebo špatného zacházení v dětství. Přestože psychopatický šéf se může chovat velmi podobně jako ten nepsychopatický, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl.
Psychopat postrádá empatii a emoce a nedokáže se vcítit do pocitů svých zaměstnanců. To je jeden z důvodů, proč není schopný sestavit fungující tým. Mezi zaměstnanci vzniká nejistota, která vytváří stresující pracovní prostředí.
Psychopati se nevyskytují pouze ve velkých firmách, kde se jim daří hrát firemní politické hry. Psychopat se umí velmi dobře přetvařovat i ve střední nebo malé firmě. Při ucházení se o práci umí vypadat energicky, dokáže na krátkou dobu okouzlit, působí sebevědomě a zajímavě a v některých oblastech může vypadat atraktivně.
Není výjimkou, že psychopati mají na první pohled velmi uspořádané rodinné zázemí, vysokou inteligenci a vzdělání. A firmy hledají zaměstnance s podobným profilem. K získání pozice jim navíc napomáhá, že bývají velice přesvědčivý lháři.
Nenechte se zmanipulovat
Krátce po přijetí do firmy a adaptaci se začne projevovat jeho emocionální nevyrovnanost. Může se chovat agresivně, pomlouvat nebo naopak nedává najevo jakékoli pocity.
Jeho chování je bezcitné, manipulativní a práce pod takovýmto člověkem se stává určitou formou utrpení. Dokáže kolegy zastrašovat, veřejně ztrapňovat a svá pochybení zlehčuje a omlouvá a často svádí na ostatní, protože on za ně přeci vlastně nemůže. Dobře odvedenou práci jiných si přisvojuje. Zadává nesplnitelní úkoly ve zbytečně vyostřených termínech, aby měl příležitost zaměstnance tlačit do kouta.
Nesdělujte mu své osobní záležitosti. Psychopati jsou velmi manipulativní a dokáží z vás dostat takové informace, které v případě potřeby použijí proti vám. Stejně dobře dokáží odhalit vaše slabé stránky, na které ve vhodné chvíli zaútočí. Proto se snažte odhalit i vy své slabé stránky a zapracovat na nich. Psychopat se na vás bude snažit hodit svou práci a to tak přesvědčivým způsobem, že si to možná ani neuvědomíte.
Naučte se říkat ne a nepřijímejte práci, na které nejste domluveni s nadřízeným, nebo kterou nemáte specifikovanou v pracovní smlouvě. Komunikaci s psychopatem se snažte vést prostřednictvím e-mailů, popřípadě v přítomnosti třetí strany tak, abyste měli důkazy nebo svědectví o způsobech jeho chování.
Důsledky mohou mít dopad na celou firmu
Psychopati se nezřídka dostávají do vedoucích a vysokých pozic. Důvodem je jejich sebevědomí, to, že jsou odolní vůči stresu a jsou ochotní přijímat rizika. Problémem je, že kvůli neexistenci empatie budou vždy stavět své osobní potřeby nad potřeby ostatních, což může způsobit destrukci firemní kultury. V nejhorším případě destrukci celé firmy. Nemají zábrany při uzavírání obchodu – nebojí překrucovat fakta ve vlastní prospěch, aby dosáhli svého cíle.
Jestliže máte podezření, že pracujete s psychopatem, konzultujte to s někým komu věříte a možná se ohlédněte po jiném zaměstnání. Práce vedle něj může napáchat velké škody jak vám, tak i firmě. Psychopatie je nevyléčitelná a proto takový člověk své chování nikdy nezmění.
Poslední aktualizace: 30. 11. 2017