Menu
Průvodní dopis k životopisu – vzor

Průvodní dopis k životopisu – vzor

7 minut čtení

Jak napsat atraktivní průvodní dopis, který zaujme personalistu a splní všechny požadavky? Co má průvodní dopis obsahovat? Odpověď na tyto a další otázky k průvodnímu dopisu se dozvíte v tomto článku.

Průvodní dopis x Motivační dopis

Znáte rozdíl mezi motivačním a průvodním dopisem k životopisu? Není až tak markantní a je dobré se v tom vyznat. Průvodní dopis doprovází přílohy – opodstatňuje je pro příjemce (ten, komu je adresujeme). Průvodní dopis je textem (tělem) samotného e-mailu.

Průvodní dopis k životopisu lze poslat i na úřad a nebude v tu chvíli nést stejný charakter jako motivační dopis. Objasní důvod příloh, které posíláme a co přílohy obsahují. Zatímco motivační dopis může nést charakter pouze motivace, kterou adresujeme na trh práce. Motivační dopis posíláme v příloze.

V praxi se liší průvodní dopisy k životopisu

Nechceme vám plést hlavu a proto se držme toho, jaká je praxe! Motivační dopis se neposílá v příloze, posílá se v těle e-mailu. A stává se z něj průvodní dopis s motivací, který doplňuje váš životopis a představuje ho jako přílohu.

Poslání průvodního dopisu k životopisu je v tuto chvíli stejné jako toho motivační dopisu – dostatečně a stručně představit zájemce o práci (vás).

TIP: Kvalitní životopis podstatně zvyšuje šance na pozvání k osobnímu pohovoru. Napsat ho přitom není tak snadné, jak se může zdát. Na internetu lze naštěstí najít množství vzorových životopisů ke stažení zdarma.

Průvodní dopis – vzor máte uvedený na konci článku – je často první věc na očích personalisty. Proto se už motivační dopis neposílá v příloze.

Pokud průvodní dopis k žádosti o místo nezaujme, personalista vaše CV ani neotevře. To znamená, že na těchto pár řádkách si musíte dát opravdu záležet – je to vaše vizitka a vaše šance! Vaše vstupenka k lepší práci.

Co musí průvodní dopis k žádosti o místo splňovat?

1. Formálnost

Průvodní dopis k žádosti o místo musí být dostatečně formální. Přestože je na trhu spousta firem s mladou a „cool“ firemní kulturou, lidé si v těchto sférách potrpí na profesionalitě – vykání, správné vyjadřování, používání titulů a velmi vybrané chování. V průvodním dopise se vyjadřujeme odměřeně a s pokorou.

2. Stručnost

V tom se dělá nejčastěji chyba, místo doporučené délky se často uchazeči o práci rozepíší a myslí si, že jim to pomůže. Opak je pravdou. Personalista podobně jako většina lidí v dnešním světě nemá příliš času na čtení desítek a stovek průvodních dopisů týdně.

Zvažte každou vedlejší a méně důležitou informaci. Neopakujte informace, které jsou jasně uvedené v životopise. Vypíchněte hlavní věci a zkušenosti. Dejte si pozor na zbytečná slova a zbytečné věty. Platí pravidlo – každé slovo, které můžete vyhodit, tak jej vyhoďte.

Ve vzorovém průvodním dopise uvádíme to nejzajímavější, nejdůležitější a nejperspektivnější. To co máte napsané v životopise zde podrobně nerozepisujte. Například z vašich dovedností vyberte tři nejatraktivnější. Rozsah stačí na čtvrt až půl strany.

3. Správnost

Zásadní je nedělat pravopisné a typografické hrubky. Tyto chyby a překlepy nejsou vaší dobrou vizitkou. Průvodní dopis si několikrát přečtěte a zkontrolujte než ho odešlete. Funguje to jako kdekoliv jinde, pokud uděláte špatný první dojem, můžete nadobro přijít o svou příležitost.

Naše doporučení – raději si průvodní dopis nechte zkontrolovat od dvou nezávislých lidí, kteří vládnou dobrou češtinou (nebo angličtinou, pokud píšete průvodní dopis anglicky).

Zahoďte ostych, co si vaši blízcí nebo známí pomyslí. Jde o vaši budoucí práci, o vaši příležitost, udělejte vše potřebné, ať tuto příležitost získáte!

4. Originalita

Na každou pozici napište NOVÝ ORIGINÁLNÍ průvodní dopis. Jde o to, že musíte ze sebe vymačkat to nejkonkrétnější a nejvhodnější pro danou pozici. Ušijte ten dopis konkrétní společnosti na míru. Personalisté a manažeři si to žádají, chtějí od vás vidět snahu a důslednost. Možná si to neuvědomíte, že pokud dopis není originálně napsaný, lidi to poznají.

Průvodní dopis k životopisu – vzor – co obsahuje?

  • Dobrý den aneb Jak správně začít?

Pozdrav volíme formální, podle toho koho oslovujeme a zda vůbec někoho oslovujeme – Vážená paní Černá, pokud ne, stačí jen – Dobrý den.

  • Kam se hlásíte a kde jste nás našli?

Už v první větě oznamujeme, že odpovídáme na konkrétní pozici, kterou jsme našli (např. na portálu VimVic.cz). 

  • Motivace!

Musíte být motivovaní kandidáti, kteří se hlásí o tuto skvělou nabídku práce. Když potenciální zaměstnavatel vidí vaši motivaci, výrazně to zvýší vaši šanci na úspěch. Pohledem zaměstnavatele je radost pracovat s lidmi, z kterých je zřejmý zájem – to znamená, že vám nebude vadit se vzdělávat, zdokonalovat své dovednosti a růst po kariérním žebříčku. A přesně takové zaměstnance společnosti dnes chtějí. Tak ať z textu čiší váš potenciál!

  • Proč jste správným kandidátem zrovna vy? Co umíte a co jiní ne? Co můžete nabídnout?

Odpovězte si na tyto otázky a buďte struční a vyzdvihněte nejvýraznější fakta! O pozici se ucházíte protože například: v obdobné pozici pracuji již desátým rokem a mé zkušenosti mohou velmi pomoci vaší společnosti se dál rozvíjet. Mluvím třemi jazyky, které aktivně používám. Jedním z nich je italština, kterou to vypadá ve vaší společnosti mohu využít, protože vaše společnost obchoduje s Itálií. Nedělá mi potíž jezdit na služební cesty do zahraničí, rodina mne nijak nesvazuje.

Klidně zmiňte předchozí zaměstnavatele, pokud se vztahují k dané pozici. Buďte motivovaní!

  • A také umím tohle… 

Na závěr můžete vypsat pár vedlejší dovedností, opět nikoho nezahlcujte – buďte struční. A zde můžete nahodit udičku, to znamená jemně naznačit váš zájem o pohovor a kam vás mohou ohledně setkání kontaktovat.

  • S pozdravem

Dostačující rozloučení je napsat „S pozdravem“ a vaše jméno – hlavně stručně a krátce. Nebuďte moc vlezlí – žádné „Zůstávám s pozdravem a přáním hezkého dne a těším se na vaší reakci“.

ČEMU SE VYHNOUT: Nepůsobte arogantně, jakože jste lepší než všichni ostatní co tam sedí za tou obrazovkou. Opravdu je důležitě vybrat to nejdůležitější, protřídit zbytečné informace. Nepoužívejte zbytečné fráze a klišé, zkuste vymyslet něco originálního, čím opravdu zaujmete.

Do průvodního dopisu nepište negativní věci. Pokud se vás na pohovoru zeptají na vaše negativní vlastnosti, tam je to něco jiného. V průvodním dopise pokud nemusíte, tak je nepište! Jedinou otázku, kterou zde položíte, je ta která se dotazuje na informace ohledně pohovoru. Na nic jiného se zde neptejte, na průvodní dopis se takřka neodpovídá. Pouze vyhodnocuje, zda máte přijít na pohovor nebo ne.

Vyplatí se také připravit na nejčastější otázky na pohovoru.

Nestahujte šablony z internetu, napište svůj originální dopis!

Průvodní dopis vzor

 V českém jazyce:

Vážený pane Pokorný,

píši v reakci na nabídku práce event specialisty, zveřejněnou na stránkách jobs.cz. Zrovna dnes jsem dotahovala poslední body akce, která se bude konat v pražském klubu SaSaZu a klientem je Red Bull GmbH, na akci se představí spoustu český sportovců a zpěváků. Kompletní organizace byla na mě. Ráda se připojím k vašemu týmu a pomůžu i vám uspořádat další úspěšné projekty.

Mám cit pro detail a přesnost. Vyznačuji se aktivním přístupem, a orientací na klienta. Detaily ohledně mého vzdělání a praxe najdete v přiloženém životopise, případné dotazy ráda zodpovím na osobním pohovoru. Kontaktovat mne můžete na níže uvedeném e-mailu či telefonním čísle.

S pozdravem,

Aneta Vyskočilová

e-mail: vyskocilova@centrum.cz
tel.: 909 738 937

 V anglickém jazyce:

Dear Mrs. Marbel,

I read your advertisement for an event manager with great interest. My education and experience appear to match your requirements. The capabilities I can bring into your company: organizational skills, analytical and excellent communication skills, quick learning of customized software.

For additional information please review my resume.

I would be delighted to arrange an interview with you, where we could discuss in greater detail the value that I can bring into your working environment.

Yours sincerely,
Annie Smith

V poslední řadě, opakujeme – neposílejte průvodní dopis k životopisu jako přílohu, vložte ho rovnou do e-mailu, přece nechcete, aby ho personalista jen tak přehlédl.

Tak co, už víte jak na to? Nebo alespoň jak se s tím poperete? My věříme, že ano. A že vám vaše průvodní dopisy pomohou na cestě za lepším životem, jak profesním, tak i osobním. Když děláme, to – co nás baví, co máme rádi i po pracovní stránce, pak žádný den není zbytečný, nýbrž šťastný a naplňující. Mějte hezké dny.

Poslední aktualizace: 14. 09. 2020