Návštěva lékaře v pracovní době může být pro mnoho lidí v České republice problémem. Díky rozsáhlému systému zdravotní péče v zemi mají jednotlivci řadu možností, jak se dostat k lékařské péči, ale mnozí jsou omezeni denní dobou, kdy mohou lékaře navštívit. Co je to propustka k lékaři a na jak dlouho může opustit zaměstnanec pracoviště?
První možností, jak navštívit lékaře, je využít síť soukromých nemocnic a klinik v zemi. Tato zařízení jsou často otevřena i ve večerních hodinách a o víkendech a nabízejí řadu lékařských služeb, včetně služeb praktických lékařů a specialistů. Jednotlivci mohou také využít systém online objednávání, který jim umožňuje objednat se předem a navštívit lékaře během polední pauzy nebo po práci.
Další možností je využít systém veřejného zdravotnictví. Tento systém poskytuje řadu lékařských služeb a ošetření, včetně návštěv praktického lékaře a specializované péče. Často mají ordinační hodiny během dne, a tak nezbude zaměstnanci nic jiného, než lékaře navštívit v pracovní době. K tomu bude zaměstnanec potřebovat propustku k lékaři v PDF.
Ať už jde člověk do jakéhokoliv léčebného zařízení na kontrolu, má nárok ze zákona, aby byl uvolněn po nezbytně nutnou dobu z práce. Zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat potvrzení od lékaře.
Propustka k lékaři
Zákoník práce jasně určuje podmínky propustky, v rámci kterých smí zaměstnanec navštívit lékaře v pracovní době. Návštěva lékaře v pracovní době se považuje dle zákona jako osobní překážka v práci ze strany zaměstnance. Dokonce stanovuje i případy, kdy má zaměstnanec nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy a kdy s náhradou mzdy.
Zaměstnanec může požádat o takzvanou propustku k lékaři v PDF během pracovní doby z několika taxativně určených důvodů, mezi které patří:
vyšetření, ošetření
očkování nebo pracovně-lékařská prohlídka, která souvisí s výkonem práce
doprovod rodinného příslušníka
Pokud jde zaměstnanec jako doprovod k lékaři s některým z rodinných příslušníků, kterým mohou být dítě, manžel, partner, rodiče a další, na vyšetření, pak má ze zákona právo na propustku k lékaři, byť se samotná návštěva netýká jeho.
Propustka k lékaři – doprovod
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci volno k tomu, aby mohl doprovodit nejbližší rodinné příslušníky do zdravotnického zařízení nejvýše však na 1 den, a to v případě, pokud je takový doprovod k lékaři nezbytný.
Zda se jedná o pracovní volno placené nebo neplacené záleží na tom, koho zaměstnanec doprovází. Jestliže se jedná o manžela, dítě, druha, rodiče nebo prarodiče, pak za to dostává náhradu mzdy. Jde-li například o sourozence, není možné požadovat pracovní volno s náhradou mzdy.
Pokud chce zaměstnanec takové volno čerpat, měl by o tom neprodleně informovat svého zaměstnavatele a současně mu sdělit, v jakém rozsahu bude volno čerpat. Zaměstnavatel má podle zákoníku práce právo na to, aby od zaměstnance požadoval potvrzenou propustku o doprovodu k lékaři. Na propustce k lékaři jako doprovod je uveden kromě základních údajů o osobě i čas a informace o tom, že úkon nebylo možné zajistit v jinou dobu, než popracovní.
Návštěva lékaře v pracovní době
Zákoník práce, jak bylo zmíněno výše, určuje, kdy má zaměstnanec nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy a kdy na pracovní volno s náhradou mzdy. Stanovuje též, v jaké výši se náhrada mzdy vyplácí.
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytuje na návštěvu lékaře v pracovní době na nezbytně nutnou doby, pokud se provádí vyšetření v takovém zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil. Musí být však nejblíže bydlišti, případně pracovišti zaměstnance, a nebylo možné vyšetření provést mimo pracovní dobu.
Jestliže návštěva lékaře v pracovní době byla provedena na jiném místě, než bylo uvedeno výše, pak se poskytuje též pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu pouze však do výše, kterou by zaměstnanec čerpal při vyšetření v nejbližším možném zdravotnickém zařízení.
Pokud však zaměstnanec, který má střídavou pracovní dobu nebo pracuje na zkrácený úvazek, požádá zaměstnavatele, aby mohl získat vzor propustky k lékaři, nemusí mu vždy vyhovět. V závěru lze říci, že existují zákonné podmínky, kdy zaměstnavatel musí dovolit návštěvu lékaře v pracovní době. V ostatních případech je to na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Návštěva lékaře
Nárok vzor propustky k lékaři zkrátka vzniká v momentě, kdy není možné vyšetření provést mimo pracovní dobu zaměstnance. Mnohá zdravotní zařízení mají shodnou pracovní dobu s běžným provozem ostatních zaměstnání, a tak návštěvu lékaře není možné provést jinak, než v pracovní době.
V ustanovením zákoníku práce se vyskytuje pojem nezbytně nutná doba návštěvy lékaře. Co to znamená? Je to doba, na kterou zaměstnanec získá od zaměstnavatele propustku. Taková doba není konkrétně stanovena, ale souvisí s počtem hodin, po které je zaměstnanec u lékaře, společně s časem, který stráví na cestě.
I zde to souvisí s konkrétním případem. Jiná nezbytně nutná doba pro návštěvu lékaře bude u zaměstnance, který jde na zákrok u zubaře půl hodiny od místa zaměstnání, a jiné to bude u zaměstnance, kterého čeká očkování 5 minut od pracoviště.
Je-li zdravotnické zařízení na druhé straně České republiky, pak zaměstnavatel může omezit náhradu mzdy na dobu, po kterou zaměstnanec skutečně strávil u lékaře. Nezapočítá se tam čas cesty do zdravotnického zařízení.
Propustka k lékaři – vzor
Zákoník práce nevymezuje formu, kterou má mít propustka k lékaři v PDF. Ve většině případů zaměstnavateli stačí, aby zaměstnanec svoji návštěvu u lékaře ohlásil. Pokud na tom však zaměstnavatel trvá, pak má vytvořený vlastní vzor propustky k lékaři v PDF. Lze snadno kliknout v souboru na tisk propustky k lékaři a vyplnit hlavičku, případně nalézt vzor potvrzení o návštěvě lékaře v tištěné podobě na určeném oddělení zaměstnavatele.
Pokud zaměstnavatel nic takového zaměstnanci nepředá, je možné to najít pod klíčovými slovy jako je vzor propustka k lékaři PDF tisk, potvrzení o návštěvě lékaře vzor nebo propustka k lékaři tisk. Stačí už jen vytisknout, vyplnit hlavičku a nechat si to u lékaře podepsat.
Potvrzení od lékaře – obsah
Potvrzení od lékaře by mělo obsahovat nezbytné náležitosti, podle kterých může zaměstnavatel ihned identifikovat, kde a po jakou dobu byl zaměstnanec na ošetření. Mezi tyto náležitosti patří:
označení potvrzení od lékaře nebo propustka k lékaři
jméno a příjmení zaměstnance
datum a čas konce vyšetření
datum a čas odchodu a příchodu z práce
podpis lékaře a jeho razítko
podpis nadřízeného
Nemůže se stát, že daný lékař odmítne potvrdit vzor potvrzení o návštěvě lékaře. Lékař je dokonce povinen poskytnout potřebnou součinnost fyzickým osobám dle zákoníku práce. Lékař tedy nesmí odmítnout podepsat nebo tisk propustky k lékaři.
Potvrzení o návštěvě lékaře – vzor
Zaměstnavatel by měl zaměstnanci před návštěvou lékaře poskytnout tištěný vzor omluvenky do práce. Když ho zaměstnavatel nemá nebo ho zaměstnanec zapomene v práci nebo doma, lékař může na místě vystavit potvrzení o návštěvě.
Vzor potvrzení o návštěvě lékaře by měl obsahovat kromě jména a příjmení ošetřované osoby i datum a čas odchodu k lékaři a návratu do zaměstnání. Na vzor omluvenky do práce se uvádí také datum a čas návštěvy lékaře, podpis a razítko lékaře.
Omluvenka od lékaře do práce vzor – jak dlouho platí
Vzor omluvenky od lékaře do práce zůstává stále stejný. Každý zaměstnavatel má vzor omluvenky od lékaře do práce jiný, někteří ho nemají vůbec a spoléhají na lékaře, který ošetřovaným vystaví potvrzení o návštěvě.
Jak vypadá omluvenka od lékaře do práce? Vždy by měla obsahovat slovo propustka a název, razítko firmy a podpis vedoucího zaměstnance, který propustku vydal. Dále je nutné, aby obsahovala základní informace o pracovníkovi, který je uvolněn po nezbytně nutnou dobu, a to konkrétně jeho jméno, příjmení a rok narození.
Další informací je, zda se jedná o propustku k lékaři ze služebních nebo ze soukromých důvodů. To by mělo být na omluvence též uvedeno. Dále pak nesmí chybět datum a čas odchodu a příchodu zaměstnance z pracoviště.
Poslední je pak razítko lékaře a jeho vlastnoruční podpis a čas ošetření.
Vyplněná a podepsaná omluvenka od lékaře je však na nezbytně nutnou dobu a nikdo by ji neměl zneužívat. Jak bylo zmíněno výše, jedná se o nutnou dobu, kterou zaměstnanec stráví u lékaře. V některých případech se do této doby nemusí započítávat doba strávená na cestě.
Poslední aktualizace: 24. 05. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.