Menu
Proč investovat – finanční nezávislost na státní pomoci

Proč investovat – finanční nezávislost na státní pomoci

4 minuty čtení

Populismus politiků zajistil, že spousta lidí si zvykla spoléhat na to, že se o ně stát v nouzi postará. Zadlužení země, strukturální deficit veřejných financí a rostoucí korupce, stav penzijního systému a neochota k důchodové reformě a stárnutí populace – to jsou nepochybná fakta, která mohou vést až k bankrotu země.

Všichni musejí šetřit, zastavit další zadlužování a sami si budovat finanční rezervy. Zvítězí-li v budoucnu populismus, korupce, plýtvání na sociálních dávkách a dojde-li ke zhoršení stavu veřejných financí, ve státní pokladně nebudou finance na důchody, podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky ani na investice do infrastruktury.

Česká republika dluží 2,9 bilionu Kč. Každý občan bude dříve nebo později muset svých 290 000 Kč splatit – stane se tak buď inflací, daněmi, nižšími důchody nebo chybějící infrastrukturou.

Je povinností každého, začít si šetřit sám. Nenajdou-li se totiž investoři, kteří budou ochotni financovat český státní dluh, bude ČR nucena vyhlásit bankrot a zemi čeká těžké dlouholeté strádání.

Úředníci z Mezinárodního měnového fondu seškrtají všechny sociální dávky a důchody na minimum. Co budou lidé na nich závislí dělat? Je zapotřebí brát tato fakta na vědomí. Čím dříve si bude každý vytvářet vlastní finanční rezervy, tím méně se ho případné ekonomické problémy země dotknou a tím méně ho to bude stát peněz.

Zvýšení spotřeby a zajištění penze

Hlavním principem investování je z definice odklad nynější spotřeby za účelem zvýšené spotřeby v budoucnu. Každý znalec financí potvrdí, že odkládat okolo 15 % příjmů na penzi je základem hospodaření s penězi. Pomůže představa, že po dosažení zasloužené penze dostává 30 % současných příjmů.

Bez vlastních naspořených peněz si těžko bude moci dopřát důchod, jaký si užívají němečtí či švýcarští senioři. Kdo nebude mít v 60 letech naspořeno alespoň půl milionu, bude po zbytek života strádat. Věk odchodu do důchodu se bude neustále posouvat.

Důležité však je kam si peníze na důchod odkládat – současná podoba penzijních fondů je pro zajištění rezervy na penzi naprosto nepřijatelná (vysoké náklady, příliš konzervativní strategie, nízké zhodnocení peněz, výhodnost jen díky státnímu příspěvku z daní). Je nutné proměnit typickou českou spořivost se znalostmi investování a stát se o poznání bohatším národem.

Ochrana před inflací

Investování je nejlepší ochrana před inflací, která ujídá kupní sílu peněz. Mají-li lidé hlavní část majetku na běžném účtu, reálně o tyto prostředky přicházejí a chudnou. Tyto peníze nechávají bance, aby z nich dosahovala zisku. Ve vhodném investičním produktu by mohly pracovat za lidi.

Český národ je vyhlášen svou spořivostí, ovšem konzervativnost a neznalost lidi okrádá o možné výnosy – přitom jediné, co musejí udělat, je mít trpělivost při výkyvech hodnoty a dlouhodobou disciplínu.

Průměrný Němec má mnohonásobně vyšší finanční majetek nejen díky vyšší průměrné mzdě, nýbrž zejména díky struktuře svých úspor. Spořicí účty ani termínované vklady nikoho do budoucna nezajistí.

Začít podnikat

Investováním se člověk stává podnikatelem, pořizuje si za své peníze skutečnou hodnotu – podílí se na ziscích společností, do nichž je vkládá. Navíc odpadají starosti s řízením podniku, které je v rukou špičkových manažerů. Lidé pouze poskytují kapitál.

Lze si zvolit do jakého oboru a kam investovat, protože investor věří v jeho potenciál nebo protože se v něm orientuje. Příkladem současných trendů, které skrývají investiční příležitosti, mohou být obnovitelné zdroje energie, stárnutí populace, ekonomický vzestup rozvojových zemí, vyčerpání ropy, globální oteplování a další.

Finanční rezerva

Významným přínosem investování je tvorba rezervy na nákup dražšího zboží. Osoba, která pravidelně investuje část svých příjmů, nemusí využívat drahé spotřebitelské úvěry a na své statky naopak využije peníze, které se trpělivým odkládáním v čase zhodnocovaly.

V životě však mohou nastat i nepříjemné situace, jako ztráta zaměstnání či dlouhodobější nemoc, a je nepochybně snazší překonat toto období s finanční rezervou v záloze a nespoléhat pouze na státní podporu v nezaměstnanosti a jiné dávky.

S finanční rezervou je možné opustit zaměstnání, které člověka nebaví a prací se může stát některý z  koníčků. Investice budou navíc vždy po ruce oproti patnáctiletému čekání v penzijním fondu či šestiletému v případě stavebního spoření.

Snížení zisků bank, pojišťoven, stavebních spořitelen a penzijních fondů

Stavební spoření je mezi Čechy velmi oblíbené. Tyto produkty jsou samotné obrovsky nevýhodné a jsou lákavé pouze díky státnímu příspěvku. Ten pochází z daní. Paradoxně si tak státní příspěvek každý platí sám.

Výnosy ze spořicích účtů, kapitálového životního pojištění a termínovaných vkladů jsou také nižší, než výnosy, které z nich získávají finančníci. Tyto produkty jsou výhodné pouze pro tyto instituce. Investice jsou však majetkem pouze jednoho investora a nikdo jiný nemá právo s nimi nakládat.

Poslední aktualizace: 28. 01. 2023