Menu
Právo pláče, ale možná jen do příštího soudu

Právo pláče, ale možná jen do příštího soudu

4 minuty čtení

Policisté a výběrčí pokut z různých úřadů se radují. Nyní se prohřešky platí vysokým tempem a v pokladnách přibývají peníze. Určitě brzy padnou na různé projekty a soutěže. Jenomže nemusí být všem dnům konec.

Čekám, až odejdeš

Policie má krásné období, kdy může vybírat pokuty od nic netušícího provozovatele vozidla. Dřívější výmluva na osobu blízkou padla a osoba vzdálená se prý také zatím neujala. Zatím si notoričtí narušovači dopravních předpisů nenašli nebo nesehnali jména nějakých existujících hříšníků třeba z internetu.

Nemohou tak Policii nabídnout fiktivního viníka. Místo toho se nabízí jenom jeden chudák – provozovatel. Policie si tak ráda počká, až řidič odejde a zkasíruje majitele vozidla zapsaného v techničáku.

Co zákon?

Zákony a lidská práva v poslední době pláčou nad zlovůlí poslanců. Ne, že by výmluva na osobu blízkou byla nějak etickým projevem řidiče. Ale mít za viníka nevinného, je trochu silná káva. Jenomže Policie a místní úřady nakoupily za miliony měřiče rychlostí a místo pořádku na ulicích se zabývají vybíráním pokut.

To je jednoduché a triviální. Leč přináší to pěkné peníze. Máme tady ale jeden problém. Jak odůvodnit, že viník přestupku zůstane nepotrestán a viníkem je auto a následně jeho majitel? Je pochopitelné, že majitel odpovídá za technický stav vozidla. Ale jak může odpovídat za cizí přestupek?

Všechno pro peníze

Peníze státu prostě nesmrdí ani v případě porušování základních lidských práv. Už dávno nemusí nikdo nic dokazovat. Proč by se také někdo trápil s nějakou vinou? Nevadí, že jsou na ulicích desítky kamer a šmírují ve dne v noci. S tím se nikdo nebude přece obtěžovat.

Viník špatného parkování dojde k automobilu, prohlásí před strážci pořádku, že přestupek nespáchal a nechá věc zaplatit provozovateli. Někdy je tím provozovatelem on sám. Ale proč by se přiznával, když jde státu hlavně o peníze. Provozovatel prostě jen zaplatí a žádné body neubývají, nic se nikam nezaznamenává.

První soud

Bohužel nemusí vše proběhnout tak hladce. Dnes i banky vracejí poplatky a to je měly smluvně zajištěny. Aby jednou nenastal čas, že se budou vracet také peníze provozovatelům vozidel. Trestat nevinného je totiž poněkud nezákonné a zakazuje to Listina základních práv a svobod.

Až si jednou někdo postaví hlavu a vzepře se, můžeme se opět dočkat zrušení zákona. Potom bude z výběru peněz známá komedie, kdy budou úřady lkát, že nic nevěděly a peníze utratily. A nikdo nebude za nic odpovědný. Ani provozovatel Parlamentu ČR nic ze svého platit nebude.

Příklady trestů a pokut v České republice

Zde je přehled nejběžnějších přestupků, za které dostávají řidiči pokutu, a přibližné rozmezí výše pokuty:

  • Řízení bez zákonného oprávnění nebo odmítnutí podrobit se testu na alkohol nebo kontrolu na přítomnost drog má za následek pokutu v rozmezí 25 000 – 50 000 Kč.
  • Hladina alkoholu přesahující limit (0,3 promile) má za následek pokutu v rozmezí 10 – 20 000 Kč.
  • Alkohol v krvi, ale méně než 0,3 promile: pokuta 10 – 20 000 Kč.
  • Předjíždění jiného vozidla v místě, kde je to zakázáno: Pokuta: 5 – 10 000 Kč.
  • Překročení rychlosti 40 km/h v obci nebo 50 km/h mimo obec, pokud se jedná o stanovené rychlostní limity: 5-10 000 Kč pokuta.
  • Překročení rychlosti o 20 km/h v obci a o 30 km/h mimo obec, pokud je tato rychlost omezena: 2500 – 5000 Kč.
  • Nedání přednosti v jízdě chodcům nebo jiným vozidlům: Pokuta 2500-5000 Kč.
  • Držení telefonu za jízdy: Pokuta 1500 – 2500 Kč.
  • Nepoužití bezpečnostního pásu nebo dětské autosedačky, jízda po tramvajové trati, překročení povolené rychlosti, pokud je tato rychlost v obci nižší než 20 km/h a mimo obec 30 km/h: 1500 – 2500 Kč pokuta.
  • Jízda bez zapnutých světel: Pokuta 1500 – 2500 Kč.

Pravidla silničního provozu

K řízení vozidla musíte být starší 18 let a mít platný řidičský průkaz. Uznává se také mezinárodní řidičský průkaz (IDP). Pravidla silničního provozu v České republice jsou jasná a jednoduchá.

  • Všichni řidiči musí být připoutáni bezpečnostními pásy, pokud jsou jimi vybaveni. Děti do 12 let musí jezdit na zadních sedadlech, kojenci a batolata by měli cestovat ve speciálních autosedačkách.
  • Povolená hodnota alkoholu v krvi je 0, bez výjimky.
  • Řidič, který za jízdy drží v ruce telefon, dostane okamžitě pokutu!
  • Řidiči musí dávat přednost chodcům a cyklistům v centru i v centru města.
  • Za jízdy musí být vždy zapnutá potkávací světla.
  • Nepřekračujte stop čáru, když na semaforu svítí červená.
  • Řidiči nesmějí na semaforech odbočovat. Můžete tak učinit pouze tam, kde je umístěna značka „Otáčení do protisměru povoleno“.
  • Pruhy pro autobusy jsou určeny výhradně pro řidiče autobusů a taxislužby. Pruhy označené značkou „Autobus“ nesmíte používat.
  • Tramvaje musíte vždy předjíždět zprava.
  • Při čekání na železničním přejezdu musí svítit obrysová světla (boční světla).
  • Rychlostní limit je 50 km/h ve městě, 90 km/h mimo město a až 130 km/h na rychlostních silnicích.

Řidiči by měli používat klakson pouze v případě, že potřebují varovat ostatní před nebezpečím. Zároveň by měli mít ve vozidle stále autolékárničku vybavenou podle zákona.

Česká policie je velmi přísná na řízení pod vlivem alkoholu a závažné dopravní přestupky. Policie vám může prominout i menší přestupek. Nezapomeňte se zeširoka usmívat. Nikdy se nepokoušejte policistu podplatit. Jinak můžete skončit na policejní stanici a dostat maximální pokutu. Dopravní hlídky fungují ve městě i na předměstí.

Poslední aktualizace: 05. 08. 2020