ÚvodKariéraPráce na IČO – co to je, výhody, nabídka
Práce na IČO – co to je, výhody, nabídka
7 minut čtení
Práce na IČO neboli práce na živnostenský list jako OSVČ má řadu předností. Výhody práce na IČO lákají mnoho zaměstnanců, kteří by ocenili větší volnost a možnost organizovat si práci a čas podle sebe. Co je práce na IČO? Jaké jsou výhody práce na IČO? Jak pracovat na IČO a jaká je nabídka práce na IČO?
Práce na IČO je nejrychlejší a nejsnazší cestou, jak se živit tím, co člověka vás baví. Zahájení této formy podnikání není příliš složité, ovšem je vhodné dobře promyslet výhody a nevýhody podnikání na živnostenský list.
Co je práce na IČO?
IČO je zkratka pro identifikační číslo osoby. V České republice je IČO unikátní osmimístné identifikační číslo právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo organizační složky státu.
Práce na IČO je v tuzemsku obvyklé hovorové označení práce na živnostenský list. Podle zákona je práce na IČO neboli na živnost definována jako: „Soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených zákonem.“
Při práci na IČO podniká živnostník na své jméno. Pověst firmy je pověstí podnikatele a naopak. Živnost se nedá převést na jinou osobu a zaniká s úmrtím živnostníka.
Práce na IČO je prací na vlastní zodpovědnost. Znamená tedy podstoupení určitého rizika, které však může vést ke spokojenému a zaopatřenému životu. Je tedy dobré pořádně promyslet, jak pracovat na IČO úspěšně a nezadlužit se.
Jak je to s prací na IČO? Je výhodná? Není jednoduché zobecnit, co přesně je u podnikání na živnostenský list výhodné a co nevýhodné. Jedno může být pro někoho výhodou a pro druhého naopak.
Výhody, které z práce na IČO plynou, lze rozdělit do pomyslných dvou skupin. První skupina jsou výhody sociální druhá skupina jsou finanční výhody práce na IČO.
Sociální výhody práce na IČO
Hlavní sociální výhody práce na IČO jsou tyto:
časová flexibilitaa svoboda
seberealizace a možnost dělat to, co vás baví
možnost vybrat si kolegy a obchodní partnery sám
absence nadřízeného
Živnostník může pracovat kdy chcete a odkud chce. Někomu vyhovuje práce na IČO v kanceláři, někdo upřednostňuje práci na PC z domova. Pracovní den si živnostník může rozložit tak, aby vyhovoval jeho produktivitě.
Na práci na IČO je velmi příjemné, že lze spolupracovat pouze s lidmi, které si podnikatel vybere. Hlavní je však pocit naplnění, který podnikatel zažívá, když se jeho živnosti daří.
Tato svoboda je vykoupena i velkou dávkou zodpovědnosti. Pokud je podnikatel sámsobě šéfem, musí si být jistý, že tuto roli zvládne zastávat dobře.
Při práci na IČO je nezbytné vypilovat schopnosti time managementu, stanovovat si deadlines a dát důsledný stop prokrastinaci.
Finanční výhody práce na IČO
Další výhody, které si můžete jako živnostník získat, jsou finanční:
nejlevnější start podnikání
možnost vydělat spoustu peněz
výdajový paušál
Práce na IČO se dá zahájit s minimem nákladů, ohlášení živnosti stojí jen 1 000 Kč a živnostník ji zvládne založit sám.
U drobných živnostníků je velmi oblíbeným nástrojem výdajový paušál. S jeho pomocí lze výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění. Výdajový paušál šetří i práci a čas. Není třeba složitě prokazovat, jaké výdaje se odečítají z daní.
Nevýhody práce na IČO
Nelze jednoznačně říci, že by postavení OSVČ bylo výhodnější než postavení zaměstnance. Živnostníky nechrání zákoník práce a nezaručuje jim například minimální mzdu nebo ochranu pro případ, že se s nimi zaměstnavatel chce rozloučit. Další nevýhody jsou v oblasti sociálního zabezpečení.
Za zaměstnance také vyřizuje všechny administrativní úkony zaměstnavatel. Odpovědnost za výpočet a platbu daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění a zdravotního pojištění leží na bedrech firmy.
OSVČ pracující na IČO mají osobní odpovědnost za výpočet daňových povinností, pojištění a dalších případných plateb požadovaných státem, a také včasné odevzdání výkazů a jejich úhrady. Za jakýkoli vzniklý dluh či opomenutí bude OSVČ penalizována.
OSVČ tak musí sami řešit daňové přiznání a odvody na zdravotní a sociální pojištění. Znamená to tedy i značnou administrativní zátěž, nebo náklady navíc v podobě odměny účetní.
Hlavní nevýhody práce na IČO v bodech
Při zvažování nabídky práce na IČO je třeba počítat s řadou nevýhod, které tento styl práce přináší. Hlavní nevýhody práce na IČO, které by měl každý potenciální podnikatel znát, jsou tyto:
V některých životních situacích může být práce na IČO nevýhodná. Například žena chystající se na mateřskou musí jako OSVČ zvlášť platit nemocenské pojištění, aby měla nárok alespoň na nízký peněžitý příspěvek v mateřství.
Nabídky práce na IČO
Na nejrůznějších pracovních portálech jako je jobs.cz, práce.cz a další je řada pracovních nabídek, kdy zaměstnavatelé upřednostňují práci na IČO.
Pro zaměstnavatele je toto výhodné, protože za poskytovatele služby, který pracuje na IČO nemusí platit sociální a zdravotní pojištění. Zároveň zaměstnavatel nenese odpovědnost za práci živnostníka.
Nabídky práce na IČO je třeba dobře promyslet. Pro živnostníka může být taková nabídka nevýhodná, protože skrze práci na IČO přichází o zaměstnanecké výhody a nese za práci veškerou odpovědnost.
Nabídka práce na IČO může být pro podnikatele výhodná, pokud splňuje jeho očekávání a je dostatečně finančně ohodnocena.
Práce na IČO bez smlouvy
Pokud jeden subjekt pracuje na IČO jako OSVČ a proti němu je druhý OSVČ, tak mezi sebou sepíší smlouvu a všechno je v pořádku. Práce na IČO bez smlouvy a bez vystavování faktur obchází české zákony a je nelegální.
V případě práce na IČO je třeba dát pozor na tzv. švarc systém, který je jako nelegální práce v rámci českého právního řádu zakázán. Švarc systém znamená práce na IČO na smlouvu pouze pro jednoho zaměstnavatele, která splňuje podmínky tzv. závislé práce.
Defacto jde o zaměstnanecký poměr, který však není oficiální. Pro zaměstnavatele je to výhodné, protože za zaměstnance nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Naopak živnostníkovi může hrozit pokuta až 50 000 Kč.
Práce na IČO pro pojišťovny
Co znamená práce na IČO pro pojišťovny? Živnostník jako osoba samostatně výdělečně činná musí hradit své sociální a zdravotní pojištění sám.
Každý, kdo pracuje na IČO, musí platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pro rok 2023 jsou výše těchto záloh stanoveny takto:
měsíční zálohy na sociální pojištění jsou 2 944 Kč
měsíční zálohyna zdravotní pojištění jsou 2 722 Kč
Zvlášť je třeba platit nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ nepovinná.
Práce na živnostenský list, coby osoba samostatně výdělečně činná, neboli práce na IČO, přináší řadu výhod zaměstnanci nedostupných. Je však třeba co nejobjektivněji zhodnotit, zda je tato forma práce pro člověka vhodná vzhledem ke schopnostem, povaze a okolnostem.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.