Mobilní telefony jsou dnes našimi společníky, bez kterých neuděláme již ani krok. Neustálá spotřeba dat, využívání aplikací, volání i SMSkování způsobuje vysokou spotřebu energie. Co to znamená? Stále častější a častější nabíjení. Ne vždy máme možnost náš mobil nabít nabíječkou. Naštěstí je tu powerbanka.
Co je powerbanka?
Powerbanka je záložní zdroj elektrické energie. Slouží k nabíjení zejména mobilních telefonů, tabletů a jiných elektronických zařízení.
Moderní powerbanky jsou velmi skladné. Většinou jsou podobně velké jako mobilní telefon a nezabírají tak moc místa. Často se vejdou i do kapsy od kalhot. V závislosti na kapacitě baterie dané powerbanky pak mobil vydrží fungovat i mnohonásobně déle. Čím vyšší kapacita, tím větší váha powerbanky. To je faktor, se kterým je dobré počítat.
Kapacita powerbanky bývá často hlavním kritériem k jejímu výběru. Mezi další faktory patří rychlost dobíjení powerbanky, množství výstupů, materiál a váha. Tyto parametry ovlivňují celkovou cenu dané powerbanky.
Existují pak ještě různé variace klasických powerbank. Sem patří např. bezdrátovápowerbanka či solárnípowerbanka. Těmi se článek bude zabývat také.
Jak se v powerbankách vyznat?
Kvalitní powerbanka je skvělým tipem na dárek k Vánocům či k narozeninám. Jelikož je na český trh dodává mnoho výrobců, nemusí být snadné vybrat tu pravou. Čím se při výběru powerbanky řídit?
Mezi nejčastější značky u nás patří:
Xiaomi
Asus
Lenovo
Samsung
Huawei
Lamax
Adata
Remax
Důležité je zvážit, v jakých případech bude uživatel powerbanku používat. Bude to jen k občasnému dobití ve městě nebo k nabíjení při několikadenním treku v horách? Na základě toho bude stěžejním faktorem kapacitapowerbanky.
Dále je důležitý typbaterie. Existují v podstatě dva, a to Li-Ion a Li-Pol. Li-Ion baterie jsou levnější, ale vadí jim hloubkové vybíjení. Li-Pol bateriím toto vybíjení nevadí, jsou ale dražší.
Je důležité zvážit i materiál a hmotnostpowerbanky. Čím kvalitnější materiál, tím bude stoupat i cena zařízení. Nejlevnější bývá plast. Je možné pořídit si i gumový obal, který zajistí větší odolnost. Obaly můžou chránit proti prachu i ponoření do vody.
Rychlost nabíjení a dobíjení různých zařízení ale i samotné powerbanky je dalším stěžejním faktorem. Rychlost nabíjení zařízení z powerbanky je určená výstupním proudem. Hodnota proudu se udává v ampérech, neboli „A“.
Výstupní proud 1 A znamená pomalejší nabíjení
Výstupní proud 2,1 – 2,4 A znamená rychlejší nabíjení
Rychlost dobíjení samotné powerbanky závisí na mnoha faktorech. Powerbanky s nižší kapacitou se dobijí mnohem rychleji než ty s vyšší kapacitou. Záleží také na tom, jestli se banka nabíjí ze sítě či z počítače apod.
Kapacita powerbank
Kapacita powerbanky se úzce pojí s její cenou a hmotností. Jedná se o velmi důležité kritérium, které je před nákupem powerbanky třeba zhodnotit. Kapacita rozhoduje o tom, kolikrát a do jaké míry bude powerbanka schopná nabít mobil či jiné zařízení.
Powerbanky s kapacitou do 5 000 mAh se hodí pro občasné dobíjení zařízení na cestách. Powerbanky s kapacitou mezi 10 000 a 15 000 mAh jsou vhodné k vícenásobnému nabíjení zařízení.
Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh (např. modely powerbanky 20 000 mAh a powerbank 30 000 mAh) mají nadstandardní kapacitu. Tyto powerbanky dokáží dobít i notebook.
Je důležité smířit se i s faktem, že skutečná kapacita powerbanky je asi o 20 až 30% nižší.
Bezdrátová powerbanka
Bezdrátové powerbanky neboli Qi powerbanky umožní nabít zařízení pohodlně bez kabelů. Dobijí mobil, tablet i chytré hodinky. Qi powerbanky mají nižší kapacitu než ostatní druhy powerbank. Na delší cesty se tedy moc nehodí.
Bezdrátovou powerbankou lze nabíjet pouze chytrá zařízení s Qi standardem. Pokud zařízení Qi standard nepodporuje, je nutné koupit speciální pouzdro nebo modul, který se vloží mezi kryt a baterii.
Kapacita bezdrátové powerbanky je opět důležitá.
Qi powerbanky s kapacitou nižší než 6 000 mAh – nabijí telefon a chytré hodinky
Qi powerbanky s kapacitou vyšší než 6 000 mAh – nabijí tablet nebo vícenásobně dobijí smartphone
Kromě kapacity je důležitým parametrem i výstupní a vstupní proud. Rychlost nabíjení zařízení závisí na velikosti výstupního proudu Qi powerbanky. Rychlost nabíjení samotné powerbanky určuje vstupní proud.
Parametr 2–2,4 A u výstupního proudu znamená rychlé nabíjení. 1 A znamená pomalejší nabíjení. U vstupního proudu platí to samé – čím vyšší proud, tím rychleji se samotná powerbanka nabije.
Solární powerbanka
Solární powerbanky získávají energii pomocí solárních panelů. Energii poté ukládají do svých článků. Solární powerbanka je ideální pro cestovatele, kteří se pohybují dlouhou dobu v přírodě či v místech bez zásuvky.
Mezi výhody solární powerbanky patří zejména fakt, že se banka nabije skrze sluneční záření. Tato výhoda se ovšem může stát i nevýhodou. Pokud je zrovna zataženo, banka se nenabije. Je proto lepší nespoléhat na solární powerbanku jako na jediný zdroj.
Recenze powerbank
Webový portál www.arecenze.cz vybral a zhodnotil řadu powerbank vzhledem k jejich parametrům. Jak si vedla čím dál tím více oblíbená značka Xiaomi? Platí vždy, že vyšší cena znamená vyšší kvalitu?
V tabulce je uveden název produktu, orientační cena uvedená na Alza.cz a její procentuální hodnocení na Alze. Hodnocení ukazuje, kolik procent zákazníků daný produkt doporučuje.
Internetový obchod Alza.cz je mezi svými zákazníky velmi oblíbený. Kromě své široké nabídky zboží nabízí řadu různých služeb, jako je například Alza kreditní karta. Kromě toho je v jeho nabídce i Alza Premium, neboli výhodný věrnostní program.
* Powerbanky Remax AA-1041 a Samsung EB-U1200 nemají na Alza.cz tyto přesné modely, anebo jejich prodej již skončil. Data jsou tedy převzata z portálu Heureka.cz
** Samsung EB-U1200 hodnotili pouze 3 uživatelé. Ostatní powerbanky byly hodnoceny v rámci desítek uživatelů.
Viking Vixen QC 3.0 20000mAh
Tato powerbanka podporuje jak rychlonabíjení, tak obousměrné nabíjení. Rychlonabíjení znamená, že kompatibilní zařízení se dokáže nabít i 4x rychleji. Obousměrné nabíjení pak umožňuje využívat powerbanku k dobíjení ostatních zařízení, zatímco se sama banka nabíjí.
Kdo si připlatí, bude si moci pořídit i model s dotykovým displejem. Ten zobrazuje přesný aktuální stav nabití. Model nemá svítilnu, ani LED diody, které signalizují stav vybití a nabití.
Hlavní parametry:
Materiál – termoplast
Hmotnost – 421 g
Počet výstupních portů – 3
Výstupní proud – 2,4 A
Typ baterie – Li-Pol
ADATA P20000D Powerbank
Tato powerbanka nepodporuje rychlonabíjení, ani obousměrné nabíjení. Naopak ale disponuje svítilnou. V poměru cena/výkon také slušně obstojí. Její kapacita je stejná jako u Viking Vixen QC 3.0, tato powerbanka je ale o polovinu levnější.
Nevýhodou této powerbanky může být rychlost jejího dobíjení. Ta se může vzhledem k její kapacitě vyšplhat až na 10 hodin. Zvládne nabíjet až 2 zařízení naráz. Tato powerbanka nemá USB-C port.
Hlavní parametry:
Materiál – plast
Hmotnost – 450 g
Počet výstupních portů – 2,1
Výstupní proud – 2,4 A
Typ baterie – Li-Ion
Xiaomi Mi Power Bank 2 5000mAh
Powerbanka Xiaomi Mi Power Bank 2 je velmi dostupnou variantou. Nepodporuje rychlonabíjení, to ovšem k její malé kapacitě nevadí. Tato banka se dobije v průměru za 3,5 h.
Nemá svítilnu, ale má LED diody. Zvládne nabíjet pouze jedno zařízení klasickým USB portem. Je ovšem extrémně lehká a malá, takže se může vejít kamkoliv. Je také cenově velmi dostupná.
Hlavní parametry:
Materiál – hliník
Hmotnost – 156 g
Počet výstupních portů – 1
Výstupní proud – 2,1 A
Typ baterie – Li-Ion
Powerbanka v letadle
Na powerbanky v letadle se vztahují speciální omezení. Spadají totiž do stejné kategorie jako Li-Ion baterie. Na přepravu baterií jsou kladeny zvýšené požadavky. To se ovšem většinou netýká notebooků, kamer, fotoaparátů, mobilů apod.
Každé letiště má svá specifická pravidla. Je tedy dobré si před odletem prostudovat dané požadavky. Obecně se doporučuje powerbanku vložit do odbaveného zavazadla. Pravdou ale je, že většina cestujících o nějakých omezeních ani neví. Mnoho cestovatelů tak powerbanku převáží s sebou zcela bez problémů.
Správné zásady používání powerbank
Pokud chce zákazník zajistit, aby powerbanka vydržela co nejdéle, pak je nutné dodržovat několik zásad.
Až na solární powerbanky, které se nabíjí slunečním zářením, je nutné powerbanky chránit před nadměrnými teplotami
Také je důležité chránit powerbanky před mrazem
Doporučené skladování těchto zařízení je v rozmezí 0 °C až 20 °C
Je dobré si pořídit ochrannýgumovýobal, který chrání před prachem a vodou
Proč jsou recenze důležité?
Reklamace zboží je samozřejmě vždy možná. Pečlivým čtením recenzí si ovšem zákazník vybere kvalitní produkt a může se tak reklamaci vyhnout. Ať už se jedná o recenze praček, levných iPhonů či značkového oblečení, hodnocení samotných uživatelů může budoucím zákazníkům velmi pomoci.
Reklamace navíc nemusí vždy probíhat hladce. Na co si dát pozor u reklamace zboží? Prodejci se často snaží své zákazníky oklamat a vyhnout se opravě či placení.
Magazín Hardyn.cz již v podobném stylu zpracoval články zabývající se recenzemi vysavačů a elektrických koloběžek.
Bez vysavače se dnes již žádná domácnost neobejde. Elektrokoloběžky jsou zase investice, které je dobré předem promyslet. Je tedy dobré si tyto recenze projít a vybrat skutečně kvalitní kousek.
Poslední aktualizace: 31. 10. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.