Menu
Burza Poloniex – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

Burza Poloniex – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

3 minuty čtení

Poloniex je americká burza, která umožňuje svým klientům obchodovat více než 80 kryptoměnových párů. Denně se na Poloniexu obchodují kryptoměny v objemu více než 50 milionů dolarů. Jaké jsou výhody či nevýhody Poloniexu, jak se zaregistrovat, zda je burza bezpečná a jak vysoké jsou poplatky? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Zázemí burzy Poloniex

Burza Poloniex byla založena v lednu 2014. Zakladatelem a současným generálním ředitelem je Tristan D’Agosta. V únoru 2018 koupil burzu Poloniex fintechový startup Circle, za nímž stojí investičně bankovní gigant Goldman Sachs. V současné době má Poloniex sídlo v USA a patří mezi 25 největších kryptoměnových burz. Denně se zde obchodují kryptoměny v objemu přes 50 milionů dolarů.

Jak se zaregistrovat?

Pro zaregistrování musí zájemce zadat do registračního formuláře stát, e-mail a heslo. Následně je poslán potvrzovací e-mail. Po potvrzení e-mailu je nutné svůj účet ověřit, aby bylo možné vkládat a vybírat prostředky z Poloniexu.

Po vyplnění tohoto formuláře se objeví vyskakovací okno, kam je nutno nahrát kopii občanského či řidičského prkazu nebo cestovního pasu

Pro ověření účtu je potřeba zadat celé jméno, bydliště a telefonní číslo. Po zadání těchto údajů je ještě nutné naskenovat a nahrát na Poloniex kopii občanského či řidičského průkazu nebo cestovního pasu. Poté co je účet ověřen, denní limit pro výběry je stanoven na 25 000 amerických dolarů. Pro zvýšení limitu je nutno kontaktovat zákaznickou podporu, kde se klient domluví na individuálních limitech.

Po verifikačním procesu je velmi užitečné zřídit si dvou-faktorovou autentizaci (2FA). 2FA zajišťuje, že při každém přihlášení je potřeba zadat unikátní kód, který uživateli přijde na mobil nebo na e-mail. Tak i při prolomení hesla útočníkem nebude mít možnost se k účtu dostat.

Vklad a výběr z Poloniexu

Vkládat a vybírat prostředky lze pouze pomocí kryptoměn. Poloniex nepodporuje běžné fiat měny (americké dolary, eura, apod.). Pro směnění fiat měn za kryptoměny je nutné použít jiné směnárny, například Coinbase. Za vklad ani výběr si Poloniex neúčtuje žádné poplatky.

Poplatky

Poplatky se na Poloniexu platí pouze za obchodování a půjčování peněz.

Při obchodování jsou poplatky závislé na objemu peněz, který uživatel za měsíc na Poloniexu zobchoduje. Poplatky se liší – záleží zda uživatel vytváří nabídku (nabízející, tzv. maker) nebo uživatel stahuje nabídku z trhu (kupující, tzv. taker).

Objem transakcí za posledních 30 dníPoplatek makera (nabízejícího)Poplatek takera (kupujícího)
< $500 0000.10 %0.20 %
< $1 000 0000.08 %0.20 %
< $2 500 0000.06 %0.20 %
< $5 000 0000.04 %0.20 %
< $7 500 0000.02 %0.20 %
< $10 000 0000.00 %0.20 %
< $15 000 0000.00 %0.18 %
< $20 000 0000.00 %0.16 %
< $25 000 0000.00 %0.14 %
< $30 000 0000.00 %0.12 %
> $30 000 0000.00 %0.10 %

U věřitelů (pokud na burze uživatel půjčuje peníze jiným uživatelům na obchodování) je poplatek 15 % z vydělaného úroku.

Jak obchodovat na Poloniexu

Poloniex podporuje obchodování mnoha kryptoměn, například Bitcoin, Litecoin, EthereumRipple, Stellar či Dogecoin. Více o každé z těchto kryptoměn se lze dozvědět kliknutím na odkazy.

Na Poloniexu je možno obchodovat standardním způsobem přes burzu (Exchange) a obchodováním na páku (Margin trading), což je obchodování s půjčenými penězi. Také je možno peníze půjčovat (Lending), za což věřitel dostane úrok.

Po kliknutí na tlačítko Exchange (červeně vyznačeno na obrázku) se objeví uživatelské rozhraní burzy, kde je možno v sekci Markets vybrat požadovaný obchodovací pár.  Po kliknutí na něj si obchodník může vybrat z následujících příkazů:

  • Buy/Sell – pokud cenu v příkaze uživatel nezmění, automaticky se nastavuje tržní cena – obchod se ihned vyhotoví za aktuální cenu. Pokud cenu v příkaze změníte, jedná se o limitní příkaz, viz Limit order.
  • Limit order – je zadána cena, za kterou je kupec ochoten kryptoměnu koupit nebo prodat a čeká, až se objednávka vyhotoví. Pokud ovšem je zadaná cena nereálná, je možné, že se obchod nikdy neuskuteční.
  • Stop-limit order – jakmile cena na trhu dosáhne určitého kurzu, spustí se příkaz limit, který si uživatel sám nastaví.

Bezpečnost a zkušenosti s Poloniexem

Poloniex byl v roce 2014 vykraden, když z účtů na Poloniexu zmizelo 12.3 % prostředků (cca 97 Bitcoinů). Od té doby žádný velký útok na Poloniex neproběhl a burza splňuje podobné bezpečnostní standardy, jako její konkurenti.

Uživatelské zkušenosti s Poloniexem jsou z velké části příznivé. Uživatelská kritika často směřuje na pomalou či dokonce nefunkční zákaznickou podporu.

Mobilní aplikace Poloniex

V červenci 2018 Poloniex vydal mobilní aplikaci, která umožňuje sledovat grafy, vytvářet si cenová upozornění a mnoho dalšího. Pokud uživatel vlastní operační systém iOS, je dokonce možné přes tuto aplikaci obchodovat.

Aplikaci pro iOS je možno stáhnout z AppStore, pro Android je k dispozici na Google Play.

Poslední aktualizace: 24. 06. 2021