Menu
Pojištění v podstatě nelze porozumět

Pojištění v podstatě nelze porozumět

4 minuty čtení

Pojištění domácností se stalo velice rentabilním byznysem, který je zamotanější než mnohé nevýhodné půjčky a novely zákonů. Pojišťovny si udělaly z neštěstí lidí lukrativní záležitost, která nespočívá na jejich obchodní zdatnosti, ale na nalákání klienta a potom co nejmenší platbě při problémech.

Pojištění domácnosti je speciální typ pojištění, který ochrání domácnost a její majetek před riziky, jako je požár, krádež, škoda při stěhování nebo škoda způsobená vodou.

Tento typ pojištění může v některých případech také zahrnovat případnou odpovědnost majitele domu za škodu, například pokud někomu způsobí škodu domácí zvířecí mazlíček.

Standardní základní pojištění se liší podle oblastí, jako je poškození majetku, odpovědnost a finanční prostředky.

Víceúčelové pojištění domácnosti poskytuje více ochrany než běžné pojištění majetku a jednotlivci, kteří mají vyšší hodnotu majetku, by se měli ujistit, že mají odpovídající pojištění.

Pojištění domácnosti může také zahrnovat úrazy zvířat, dočasnou náhradu ubytování a náhradu pořízených domácích potřeb.

Pojištění domácnosti – na co se vztahuje

S pojištěním domácnosti člověk chrání vybavení svého domu nebo bytu, včetně věcí uložených ve sklepě:

  • Počítač, televize a další elektronika
  • Nábytek a domácí spotřebiče
  • Peníze, šperky, obrazy, cennosti
  • Oblečení, sportovní potřeby
  • Věci uložené ve sklepě nebo v garážích
  • Zahradní vybavení
  • Věci v nájmu nebo vypůjčené
  • Domácí mazlíčci

Pojištění domácnosti – na co se nevztahuje

Zařízení, které je pevně spojeno se stavbou není kryto pojištěním domácnosti. V takovém případě se potřebuje pojištění nemovitosti:

  • Střecha, zdi, stropy, podlahy a rozvody
  • Okna, dveře a schody
  • Radiátory, klimatizace, tepelné čerpadlo a solární panely
  • Vedlejší stavby – skleník, studna, bazén, kůlna nebo plot
  • Vana, umyvadlo a další sanita
  • Kuchyňská linka, vestavěné skříně a spotřebiče
  • Garáž nebo půdní vestavba

Kdy si pořídit pojištění domácnosti?

Pojištění nemovitosti a domácnosti pomůže s vyrovnáním finanční škody na majetku. Škoda na majetku může být způsobena:

  • požárem, povodní a dalšími živly
  • vodovodními škodami
  • krádeží a vandalismem
  • přepětím, podpětím a zkratem

Každá pojišťovna nabízí jinou úroveň ochrany. Součástí pojištění domácnosti může být také odpovědnost za škodu, asistenční služby nebo pojištění domácích zvířat. Všechny nabídky se dají srovnat pomocí online kalkulačky.

Pojištění sbírek

Marně se mnozí domnívají, že pokud si domácnost pojistili na 300.000 Kč, že tyto peníze někdy uvidí. Pojišťovny mají spoustu kliček, jak se placení vyhnout.

Pokud má třeba dotyčný sbírku pivních tácků, tak pro pojišťovnu nemá žádnou sběratelskou hodnotu. Je to prostě tácek po 5 Kč a víc nikoho nezajímá. Aby se mohla uplatnit jejich sběratelská hodnota, musí se zadat každého půl roku znalecký posudek, který ji ohodnotí. To běžně občan nedělá a má tak v případě neštěstí smůlu.

Amortizace

Dalo by se běžným rozumem předpokládat, že po vykradení si okradený člověk bude chtít předměty znovu koupit. To ovšem bude problém. Pokud zloděj ukradl třeba i paragon o koupi nebo jej prostě dotyčný nemá, pojišťovna ocení předmět podle svých tabulek. A není to žádná láce, ty tabulky dělal vymetač slev.

Prokázat, že měl dotyčný třeba Xbox, také nemusí být jednoduché. Pojišťovna k tomu ještě odečte roky používání a do obchodu si tak za zbytek hotovosti novou televizi koupit nepůjde. Často stačí vyplacená částka jen na první splátku od některé společnosti, která půjčí na 30% úrok.     

Celková hodnota domácnosti

Pokud někdo někomu vybílí byt a nikoliv bílou barvou, pak si taky nepůjde pro vysněných 300.000 Kč. Tady pojišťovny vymyslely zcela absurdní trik. Pokud se stále nezvyšuje pojištění, aby jakoby odpovídalo dnešním cenám a hodnotám, pak dají poškozenému jen poměrnou část.

Spočítají totiž takzvané podpojištění. Tedy, že věci měly hodnotu vyšší a bylo potřeba se pojistit lépe. Tedy platit vyšší pojistku a pokud možno o nic nepřijít. A nevyplatí ani 300.000 Kč, ale pěkně tuto částku jako trest sníží.

Pojišťovací nesmysly

Občan, který se pojistí, tak nemůže mít klidné spaní nikdy. Když si koupí novou mikrovlnku za 3.000 Kč, měl by běžet do pojišťovny a připojistit se. Kdyby totiž při likvidaci pojistky zjistil někdo od pojišťovny, že si občan pořídil něco nového a řádně neplatil, sníží náhradu také u řádně pojištěných věcí. Toto opatření má dost společného s různými bankovními poplatky a absurditami.

Trest za to, že nerval peníze pojišťovnám, je velký a nesmyslný. Ale je obrazem doby, kdy si finanční instituce zvykly na monopol a přes neprůhledné podmínky a pravidla ruinují občany.

Pojistná událost

Pokud dojde ke škodě způsobené požárem nebo došlo ke krádeži či vandalismu, má se zavolat policie nebo hasiči. Způsobená škoda by měla být vyfocena pokud je to jakkoliv možné. A nechána ve stejném stavu, jak byla objevena.

Poškozený majetek je potřeba zabezpečit tak, aby se škoda dále nerozšiřovala. Pak se sepíše seznam všech poškozených nebo odcizených věcí a přiloží se k nim účtenky nebo pořizovací cena a stáří. Všechny informace se pak nahlásí na pojišťovnu.

Cena pojištění

Výši ročního poplatku za pojištění ovlivňuje několik faktorů:

  • výše pojistné částky
  • lokalita
  • úroveň zabezpečení domácnosti
  • frekvence plateb

V čím rizikovější oblasti se žije, tím vyšší je cena pojištění.

Výpověď stávajícího pojištění

Smlouva bohužel nelze vypovědět ze dne na den. Stávající smlouva se může vypovědět na konci pojistného období nebo do dvou měsíců od sjednání nové smlouvy. Pak je také možné smlouvu vypovědět do 3 měsíců od oznámení pojistné události.

Výpověď je nutné sepsat písemně a poštou nechat doručit na pobočku pojišťovny.

Poslední aktualizace: 11. 02. 2023