Vydat se na dovolenou vlastním autem může být levnější a mnohdy i pohodlnější formou cestování. Pobyt v cizině ale může zkazit dopravní nehoda nebo problémy s vozidlem. Nejlepším způsobem, jak se chránit před jejich následky, je sjednat si pojištění auta do zahraničí.
Máme-li vybráno, kam na dovolenou k moři autem, zbývá už jen popřemýšlet o pojištění vozidla. Cesta za odpočinkem se totiž může proměnit v nevyžádané dobrodružství. Dopravní nehoda, defekt pneumatik, vybitá baterie a další nepříjemné situace mohou řidiče nečekaně potkat i na zahraničních silnicích. Pojištění auta na cestu do zahraničí pomůže se s nimi vypořádat.
TIP: Do vzdálenějších destinací se nevyplatí jezdit vlastním autem, podstatně kratší bude cesta letecky. Výlety je pak možné řešit půjčením auta v zahraničí.
Majitelé vozidel mají na výběr z několika druhů pojištění, které v případě nehody či poruchy zajistí odtah, zapůjčení náhradního vozu nebo zprostředkování cesty domů. Co jednotlivé druhy pojištění auta na cestu do zahraničí nabízejí?
Technická asistence vozidel
Běžnou součástí plánování a zařizování dovolené bývá také sjednání cestovního pojištění, které pokryje případné ošetření či léčbu v zahraničí, převoz do zdravotnického zařízení a podobně. Součástí cestovního pojištění jsou i asistenční služby, na které je možné se obrátit v případě potřeby tlumočníka nebo například při hledání místní nemocnice.
Vztahuje se ale cestovní pojištění do zahraničí na auto? Bohužel nikoliv. Asistenční služby v rámci cestovního pojištění pomáhají řešit problémy, které se týkají výhradně pojištěné osoby. Pokud se tedy v zahraničí stane něco s autem, na pouhé cestovní pojištění se nelze spoléhat.
Některé pojišťovny umožňují sjednat připojištění, které se zpravidla nazývá technická asistence vozidel. Je určené pro situace, kdy v zahraničí dojde k dopravní nehodě nebo poruše auta. Připojištění zahrnuje asistenci například při hledání servisu nebo odtahové služby.
V případě, že během nehody nedojde ke zranění, není nutné volat policii. Vždy je však nutné vyplnit záznam o dopravní nehodě. Formuláře jsou obvykle dostupné online, například záznam o dopravní nehodě od České pojišťovny si lze bez problému zdarma stáhnout.
Příkladem je pojišťovna Kooperativa, která nabízí pojištění auta do zahraničí pod názvem Asistenční služba HOLIDAY. Její cena je 400 Kč na 1 až 10 dnů, popřípadě 650 Kč na 11 a více dnů. Připlatit si za pojištění auta při cestě do zahraničí se tedy v porovnání s náklady na jeho případnou opravu vyplatí.
Asistenční služba HOLIDAY řidiči v nesnázích poskytne například tyto služby:
pomoc na telefonu 24 hodin denně v českém jazyce
ubytování v hotelu pro řidiče i spolucestující
odtah vozidla do vzdálenosti 3 000 km
zapůjčení náhradního vozidla na 5 dnů
zprostředkování nezbytné finanční hotovosti
Pojištění auta na cestu do zahraničí dále nabízí například pojišťovna AXA. Technická asistence vozidel AXA ASSISTANCE poskytuje následující hlavní výhody:
komunikace s operátorem v českém jazyce
odtah nepojízdného vozu do neomezené vzdálenosti
zajištění dopravy domů nebo do cílové destinace
širokou škálu asistenčních služeb pro případ chyby řidiče
vše bez ohledu na stáří vozu, věk řidiče nebo počet najetých kilometrů
Povinné ručení
Zařizovat speciální připojištění ale nemusí být nutné ve všech případech. Často jsou asistenční služby, kterých lze využít i v zahraničí, zahrnuty v povinném ručení. Je tomu tak hlavně u dražších variant povinného ručení, které zahrnují širší škálu služeb. Přesto je vždy lepší si ověřit, zda se asistenční služby vztahují na území ČR, Evropy nebo i dalších států.
Obecně lze říci, že povinné ručení řidiče kryje ve všech členských státech Evropského hospodářského prostoru (EHP).
Ale i v případě, kdy se řidič může spoléhat na asistenční služby povinného ručení, se vyplatí uvažovat o připojištění rozšířených asistenčních služeb, jelikož základní asistence nemusí vždy poskytovat dostatečné limity plnění.
Podobně je to u havarijního pojištění, v němž jsou obvykle asistenční služby také zahrnuty. I zde ale platí, že je třeba se informovat o pojistných podmínkách dané pojišťovny. Havarijní pojištění se většinou vztahuje na území celé Evropy, někdy i na Turecko, Rusko či další státy.
Na rozdíl od povinného ručení ale havarijní pojištění není ze zákona povinné a uzavírat ho jen pro potřebu krátkodobého pojištění auta do zahraničí se většinou nevyplatí, přepočteme-li jeho cenu na jeden měsíc.
I přesto však někdo může dát krátkodobému havarijnímu pojištění přednost před ostatními alternativami. V takovém případě je možné ho uzavřít třeba na měsíc či dva. Krátkodobé pojištění auta do zahraničí lze sjednat například v rámci havarijního pojištění ČPP.
Na jaké škody se krátkodobé havarijní pojištění nejčastěji vztahuje?
charakteristika řidiče (například jeho věk a bydliště)
lokalita dovolené
povinné ručení (i krátkodobé havarijní pojištění lze sjednat se slevou, pokud má řidič povinné ručení od stejné pojišťovny)
Pro výběr vhodného pojištění auta na cestu do zahraničí je nejsnazší použít některý zonline srovnavačů pojištění aut, které výsledky zprostředkují během pár vteřin. Každý tak může zvolit pojištění, jež bude nejlépe vyhovovat jeho potřebám. Stejně jako pojištění je povinná i autolékárnička.
Poslední aktualizace: 20. 01. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.