Menu
Co s sebou při pěší túře Českou republikou

Co s sebou při pěší túře Českou republikou

7 minut čtení

Čechy, Morava i Slezsko dohromady formují zemi, která je jako stvořená pro pěší výlety skrze malebnou krajinu. Je příjemně členitá, bují historií i přírodními úkazy, a je zároveň velmi přívětivá k pěší turistice. Důkazem budiž geniální turistické značení, jež hojně kopírují i okolní státy. Co si s sebou zabalit na delší pěší túru po české krajině? Co nezapomenout a co naopak nechat doma?

Projít celou republiku ze západu (Hranice) na východ (Hrčava) by průměrnou chůzí člověku trvalo 115 hodin a 559 kilometrů. Alespoň tak hovoří Google mapy. Běžný chodec ovšem nemá za cíl projít republiku z bodu A do bodu B. Vybírá si nejkrásnější místa dle svého vkusu, bydliště i fyzických možností.

Někomu vystačí výlety v okolí Prahy, poněvadž hlavní město dokáže plnit funkci dobrého výchozího strategického bodu. Výlety Rožnov pod Radhoštěm na druhé straně republiky mají rovněž svůj neopakovatelný šarm a půvab.

Projít celou republiku ze západu na východ zabere téměř 5 dní v kuse.

Možností jsou stovky, kam na výlet – Plzeňský kraj například oplývá kromě notoricky známého pivovaru také zříceninami, rozhlednami, zámky i vodopádem. Proč si všechna tato místa neprojít vlastní trasou, sestavenou na základě míst, která chce poutník vidět a na své cestě navštívit.

Pouť po vzoru Svatojakubské cesty

Pěší pouť do španělského Santiaga de Compostela, jíž každoročně podstupuje více a více lidí, je vhodným zdrojem, z něhož lze čerpat užitečné informace a inspirovat se nápady a tipy. Ačkoliv je prapůvod cesty zvané také jako Camino de Santiago založen na náboženské podstatě, lze pouť podnikat i coby bezvěrec.

Podstatou této pouti je přijít po svých do svatého španělského města, do katedrály zasvěcené svatému Jakubovi, a vzdát mu svůj hold. Tuto cestu lze započít v podstatě z jakéhokoliv místa. Nejčastěji trasy vedou z Francie, Portugalska a samotného Španělska, ovšem zdatní chodci se mohou vydat na cestu i z prahu svého domu. V ČR bylo zbudováno rovnou 6 takových tratí.

Poutníci spí každou noc jinde, v noclehárnách po své trase a veškeré nezbytnosti nesou celou dobu na svých bedrech. S délkou trati se může znásobit počet předmětů, které by člověk na své cestě mohl potřebovat. A k lehčímu kroku dopomůže, je-li krosna na zádech o sebemenší gram lehčí.

Co si zabalit na pěší túru

Otázka tedy zní: Co si vzít s sebou, aniž by trpěla kostra, klouby, ramena a šlo se za všech okolností lehkou chůzí? V tuto chvíli je vedlejší jakou trasou se chodec vydá. Zvolená cesta může vést kupříkladu z Plzně do Havlíčkova Brodu. Dle nápadů a přání samotného turisty. Důležitější je, co si zabalit do krosny a co nevynechat.

Pořekadlo, že méně je více, tu platí dvojnásob. Nikdo netouží nosit každý den na zádech po mnoho hodin batoh, který váží 15 kilogramů. Ne nadarmo se množí specializované obchody, které prodávají cestovní vychytávky a trekingové pomůcky, s nimiž lze sbalit krosnu pod 7 kilo.

Určitě je dobré vědět, kde hledat kvalitní trekové vybavení za výhodné ceny. Díky webům jako Mroferto.com/cz, který nabízí slevové kupóny a kódy, je možné koupit oblečení a vybavení na túry bez zbytečně vysokých nákladů. Například oblíbený About you slevový kod může být tou správnou volbou, jak ušetřit, a přitom si pořídit kvalitní oblečení nebo boty do každého počasí.

V prvé řadě záleží na ročním období. Pěší túry po České republice se mohou podnikat víceméně celoročně, ovšem největší pohodu zpravidla přinesou jarní či podzimní měsíce. Není příliš velká zima ani nadměrné teplo a lze přespat pod širým nebem.

Kvalitní nepromokavé boty jsou základem, bez nějž je lepší se na cesty nevydávat.

Kvalita vítězí nad kvantitou

Základem budiž nejen kvalitní, prostorná a nepromokavá krosna, s mnoha užitečnými kapsami, jejíž těžiště bude v bocích a záda tudíž nebudou vystavena přílišné zátěži. Zde platí, že těžší předměty je lepší uložit do spodní části krosny a lehčí věci umístit na vrch. Lépe se půjde a kostra nebude tolik namáhaná.

Malá ledvinka na nezbytnosti, jako je mobilní telefon, peněženka, doklady, drobné mince, klíče, jízdenky a podobné drobnosti ušetří spoustu práce s nekonečným sundáváním a nasazováním krosny ze zad. V ledvince na břiše je vše důležité vždy a hned k dispozici a v největším bezpečí.

Dobrý spací pytel. Ať se poutník rozhodne spát venku pod hvězdami, v kempu nebo v hostelech, spacák se bude hodit za všech okolností. Opět záleží na teplotních podmínkách. V letních měsících například nebude nutné nosit s sebou hutný spacák vhodný do mínusových teplot.

Na spací pytel volně navazuje karimatka, jíž lze sehnat pěnovou, aluminiovou, případně samonafukovací, co komu vyhovuje. Karimatka příliš nezatíží a lze ji připevnit k některému z mnoha popruhů z vnější části krosny. Člověk tak ušetří mnoho místa v krosně samotné.

Stan je otázkou preferencí. Kdo chce na cestě ušetřit pár peněz za noclehy v posteli, bude pro něj stan a přespání v kempech jasnou volbou. Trocha nepohodlí ve stanu k takovým cestám nesporně patří. Pravdou zůstává, že i ten nejodlehčenější stan něco váží a sčítá se tak celková gramáž taženého nákladu. Stan je každopádně velmi vhodný do českého podnebí, kdy často prší a spát pod širákem za deště tak úplně nelze.

Kvalitní prošlápnuté boty. I sebemenší puchýř na chodidle dokáže každou cestu pořádně znepříjemnit. Místo desítek náplastí a mastiček na rány postačí vzít si s sebou kvalitní běžecké boty.

Není nezbytné chodit v pohorkách, pokud člověk plánuje většinu času strávit chůzí po asfaltkách a polních cestách. Pohorky jsou těžké a v příliš snadném terénu dokáží spíše ublížit, nežli pomoci.

Další boty nejsou třeba. Bohatě si lze vystačit s jedněmi kvalitními botami a žabkami na večer, aby se nohy provětraly a odpočinuly si. Další pár obuvi by víceméně zbytečně zabíral cenné místo v krosně.

Trekingové hůlky. Odlehčí kyčlím a kolenům a zapojí do práce i ruce, čímž člověk získá komplexní stabilní zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Usnadňují chůzi v terénu i na zpevněných cestách. Další výhodou při jejich používání je zlepšení rytmu chůze a dýchání.

Chození po kopcích a vyvýšeném terénu vyžaduje dobré vybavení a cvik.

Funkční prádlo je velmi šikovný vynález vhodný k podobným aktivitám. Je pohodlné, neškrtí ani neškrábe, zahřeje a přitom se v něm člověk tolik nezpotí, neboť použitý materiál odvádí pot z těla.

Nepromokavá bunda a pláštěnka. Nosit se na túře s deštníkem je nejen nepraktické, nýbrž to na první pohled ani nejde dohromady. Mnohem větší službu udělá nepromokavá bunda s kapucí, případně kvalitní dlouhá pláštěnka, kterou lze přehodit přes celou siluetu a zakrýt s ní i krosnu na zádech.

Pokrývka hlavy přijde vhod v ostrém poledním slunci, za mírného mlžení či prostě ve dnech, kdy se zcela nepodařilo umýt si na cestě vlasy. Kšiltovka, šátek, nebo safari klobouk nezatíží náklad na zádech, neboť lze připevnit de facto kamkoli. Zavěsit na krk nebo upevnit na opasek.

Rychleschnoucí ručník. Objemově malý a ultralehký, ovšem funkčně velmi nadstandardní. Jemné mikrovlákno je příjemné a měkké na dotek. Praktické poutko ušetří nejedno dilema, kam ručník pověsit a nechat jej uschnout.

Outdoorové vybavení má široký záběr a ačkoliv má každá jednotlivá věc své opodstatnění a funkci, není vždy nutné brát s sebou vše. Záleží na preferencích každého jednotlivce. Mezi takové předměty patří houpací sítě a hamaky, vařiče, sprej na komáry, svítilny a čelovky, termosky, polštářky, a podobné vychytávky.

Pro začátek postačí plecháček na vodu nebo čaj, cestovní odlehčený příbor, čelovka, zapalovač nebo sirky, kapesní nůž, sluneční brýle, cestovní balení hygieny, případně koncentrovaná kosmetika, dále drobná lékárnička s náplastmi, dezinfekcí, obinadlem, základní elektronika jako nabíječka na telefon a GoPro. Kdo nevydrží bez spojení a klidu, využije také powerbanku, bezdrátová sluchátka nebo mini repráčky.

Takzvaná krabička poslední záchrany jistě unese například legendární stříbrnou lepící pásku, která spraví vše v okamžiku, vteřinové lepidlo, stahovací pásky a gumičky, náhradní úchyty na batoh, ziplogy, apod.

Pro delší cesty do samoty bude šikovné zabalit si s sebou i drobné potraviny, které dodají potřebnou energii, ovšem nezkazí se a nezaberou příliš místa a váhy. Proteinové tyčinky, sušené maso, čajové sáčky, sušené ovoce, oříšky, dokonce i cvrččí proteinové chipsy. To vše lze na pěších túrách zužitkovat.

Z oblečení je potřeba vybírat funkční a praktické oblečení. Například dlouhé odepínací kalhoty, jež lze použít jak v dlouhé verzi, tak jako kraťasy bez nohavic. Ideálně v neutrálních barvách, které lze lehce zkombinovat. Postačí jen pár triček, ponožek a spodního prádla, které lze přepírat cestou. Ženám se na cestách mohou hodit pohodlné menstruační kalhotky.

Každý správný poutník si vede cestovní deník. V tomto případě bude ideální pořídit si nepromokavý blok i pero a nebát se, že v případě nepřízně počasí zápisky zmáčí déšť.

Poslední aktualizace: 05. 04. 2022