Menu
Penzijní spoření – státní příspěvek, kalkulačka

Penzijní spoření – státní příspěvek, kalkulačka

5 minut čtení

Protože v budoucnu zřejmě starobní důchody zcela nepokryjí naše náklady na živobytí, je rozumné začít šetřit v dostatečném předstihu formou penzijního spoření. Co to obnáší a na co si dát pozor uvádí tento článek.

Lidé se dožívají stále vyššího věku a tak je nutné vyplácet stále vyšší částky na důchody. Celkově nízký počet zaměstnaných navíc musí zajistit vyšší počet finančních prostředků narůstajícímu počtu důchodců.

Dřívější státem podporovaný systém důchodového připojištění nahradilo od roku 2013 tzv. doplňkové penzijní spoření. Od té doby již nelze sjednávat připojištění, ale pouze penzijní spoření. Jedná se přitom o nadstavbu povinného důchodového pojištění, který zajišťuje možnost odchodu do důchodu.

Ze zákona tedy samozřejmě není penzijní spoření povinné. Díky němu lze ale zhodnotit úspory více možnostmi, navíc se zvýšila horní hranice státního příspěvku na penzijní spoření na 230 Kč měsíčně.

Důchodové připojištění stále existuje, resp. smlouvy, které se uzavřely před nástupem nového systému jsou a budou stále platné. Lze je ovšem převést na novější typ penzijního spoření, ne však naopak.  

Čím vyšší riziko, tím vyšší odměna

Je důležité vybrat ten správný typ spoření, neboť zhodnocení peněz se velmi různí a dokonce se může stát, že je zhodnocení záporné. V takovém případě klient zaplatí víc, než ve výsledku získá.

Výhodou penzijního spoření je, že do něj pravidelně přispívá stát. Příspěvky lze navíc odečíst z daňového základu. Ten může být snížen až o 24 tisíc korun ročně (od 1. 1. 2017). V případě ukončení smlouvy před 60. rokem věku je povinné státu veškeré daňové výhody vracet.  

Nevýhodou je již zmiňované riziko záporného zhodnocení.

Kolik dostanu od státu?

To, kolik stát přispěje, závisí na výši vkladu klienta (nejméně však 300 Kč měsíčně, aby stát něco přispěl). Výše příspěvků je stejná pro připojištění i pro penzijní spoření. Maximální výše státního příspěvku je 230 Kč za měsíc (2 760 Kč ročně). Klient musí mít vklad nejméně 1 000 Kč. Podrobnější přehled uvádí tato tabulka:

Měsíční vklad:Státní příspěvek:Zhodnocení vkladu:
200 Kč0 Kč 0 %
300 Kč90 Kč30 %
400 Kč110 Kč28 %
500 Kč130 Kč26 %
600 Kč150 Kč25 %
700 Kč170 Kč24 %
800 Kč190 Kč24 %
900 Kč210 Kč23 %
1 000 Kč230 Kč23 %
1 500 Kč230 Kč23 %

V ČR lidé investují do penzijního spoření průměrně 500 – 600 Kč měsíčně.

Státní příspěvek se týká například i stavebního spoření – přehled lze jednoduše získat pomocí kalkulačky stavebního spoření.

Přispívat může i zaměstnavatel

I k doplňkovému penzijnímu spoření lze využít příspěvek od zaměstnavatele. Firmy využívají penzijní produkty jako lákadlo. Nabízí tak příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění jako jeden z benefitů. Pozor ale, k příspěvku od zaměstnavatele se neposkytuje státní příspěvek.

Nabídka zaměstnaneckých příspěvků stoupla díky novému zákonnému limitu daňových odpočtů pro firmy. Ty se zvýšily na 50 tisíc korun ročně za zaměstnance.

Stačí vybrat ten správný fond

Existence penzijního spoření funguje skrze účastnické fondy, které vznikly spolu s penzijním spořením. Na rozdíl od penzijního připojištění, které nabízelo pouze jeden investiční fond, je možné u penzijního spoření vybírat z několika fondů.

V nabídce jsou různé investiční strategie (konzervativní, dynamická, smíšená…), na jejichž základě klient dosáhne vyšších zisků, ovšem s určitou mírou rizika, že se dostane do mínusu.

Např. v penzijním spoření KB (Komerční banky) se preferuje tzv. strategie životního cyklu. Ta zajišťuje rizikovější a výnosnější spoření na začátku a a postupně přicházející dobou odchodu do důchodu přechází ke konzervativnějšímu způsobu. Strategie lze v průběhu spoření měnit.

Výběr peněz z penzijního spoření

Ukončení penzijního spoření a výběr peněz lze uskutečnit nejdříve v 60 letech. Poté si klient může vybrat, zda chce finanční částku vyplatit:

  • jednorázově (což ale podléhá 15% dani z příjmů)
  • formou pravidelné renty

Peníze je možné vybrat i před 60. rokem věku, ale klient tak přijde o státní příspěvek a bude povinen zpětně doplatit daňové odpočty. Příspěvek zaměstnavatele a výnos navíc podlehne 15 % dani.

Začít spořit jde v každém věku

Název a účel penzijního spoření možná trochu nabádá k tomu, že se hodí pouze pro ty, kteří už začínají myslet na důchod. Uzavřít penzijní spoření lze ale i dětem. Ty mohou při dosažení plnoletosti vybrat až jednu třetinu naspořené částky. Nutnou podmínkou je alespoň 10 let předchozího spoření. Státní příspěvky zatím zůstávají na účtu.

Kde si penzijní spoření sjednat

Doplňkové spoření na důchod poskytuje celá řada bank či pojišťoven. Jejich fondy se liší strategiemi a procentem zhodnocení naspořených peněz.

V loňském roce vyšly výsledky zhodnocení za rok 2017, z nichž se v první třetici hned za Conseq a NN objevuje Česká pojišťovna penzijní spoření s jejím Dynamickým fondem (8,2 %). S úplně stejným procentem zhodnocení se umístilo i penzijní spoření České spořitelny opět s Dynamickým fondem. Ta má navíc ze všech poskytovatelů spoření zdaleka nejvíce klientů.

Jen pro představu – v případě nejvyššího zhodnocení celkově od založení fondu je na prvním místě Conseq s 64,02 % a na druhém místě penzijní spoření ČSOB (24,44 %). Na svém webu nabízí právě např. ČSOB kalkulačku penzijního spoření.  

Od roku 2024 je novinkou produkt tzv. dlouhodobý investiční produkt, díky němuž lidé mohou investovat v různé míře rizika na stáří online. Tento produkt nabízí např. platforma Portu nebo Fondee. Výhodou v tomto státem podporovaného produktu je možnost daňoveho odpočtu až 48 000 Kč.

Klidné a pohodové stáří

Podle finančních odborníků Češi příliš nemyslí na důchod. A když už na něj začnou myslet, tak pozdě. Představují si přitom, jak budou odpočívat, trávit svůj volný čas tím, co dříve nestíhali, cestovat.

Penzijní spoření lze založit v každém věku, odkládat založení smlouvy může být na škodu. Velké část populace si podle průzkumu představuje pro pohodový život seniora příjem 20 000 Kč.

Na trhu existuje celá řada dalších produktů, kterými se lze na stáří zajistit (podílové fondy, vlastní nemovitost…). Pokud ale nezačneme nějak šetřit včas, klidné a pohodové stáří se může stát leda naším snem.

Poslední aktualizace: 20. 01. 2022