Menu
Peer-to-peer půjčky – výhody a nevýhody

Peer-to-peer půjčky – výhody a nevýhody

5 minut čtení

Půjčky typu peer-to-peer (P2P) jsou formou alternativního financování, které lze použít, když klasické dluhové financování již není životaschopnou možností. Ve srovnání s tradičními úvěrovými praktikami má tento typ půjček několik výhod a nevýhod. Jaké to jsou?

Peer-to-peer půjčky jsou nabízeny jako nebankovní půjčky prostřednictvím online platforem. Často jsou využívány s vidinou výhodnějších podmínek půjčky a lepších úrokových sazeb. Jaké další výhody tato forma úvěru nabízí?

  • vyšší šance získat úvěr
  • rychlejší proces
  • větší splátková flexibilita
  • variabilní úrokové sazby
  • bez sankcí za předčasné splacení

P2P půjčky můžou být vhodné pro investory s vysokou tolerancí k riziku a pro žadatele, kteří nemají přístup ke klasickému bankovnímu úvěru.

Co je to peer-to-peer půjčka?

Půjčka typu peer-to-peer, běžněji označovaná jako P2P lending, je forma finanční transakce, při které si dvě strany, obvykle jednotlivci, vyměňují finanční prostředky bez dohledu finanční instituce, jako je banka nebo úvěrová instituce. Ani insolvence, registr dlužníků s negativními záznamy nebo exekuce nemusí být pro získání takové půjčky překážkou.

P2P půjčování umožňuje investorům půjčovat své peníze přímo dlužníkům, místo aby procházeli finanční institucí třetí strany. Je to atraktivní možnost pro lidi, kteří potřebují rychle peníze na nákup zboží nebo služeb nebo na zaplacení naléhavých výdajů, protože věřitelé jsou schopni zajistit finanční prostředky mnohem rychleji, než kdyby dlužníci hledali půjčku z tradičního zdroje půjček.

Půjčky typu peer-to-peer mohou být nezajištěné, což znamená, že nejsou vázány na žádný majetek, který může věřitel převzít v případě selhání dlužníka. Nebo mohou být zajištěny, což znamená, že dlužník složí určitou formu zajištění, aby zajistil úvěr.

Dlužníci jsou obvykle povinni poskytnout dokumentaci, jako je potvrzení o příjmu a další finanční informace, aby se kvalifikovali pro půjčku. Půjčky typu peer-to-peer mají navíc obvykle vyšší úrokové sazby než ty, které se nacházejí u tradičních zdrojů půjček, často se pohybují od 8 do 32 procent.

Nicméně ten, kdo má zapsané v registru dlužníků insolvence, může využít peer-to-peer půjčku jako výhodné řešení, kde získat potřebné finanční prostředky.

Při žádosti o peer-to-peer půjčku je důležité vyjádřit skutečnou potřebu a upřesnit, proč je půjčka potřebná a jak bude splacena. To může zařídit třeba osobní průvodní dopis, vzor dopisu lze najít online. Dlužník by měl být také připraven poskytnout vysvětlení, proč si nemůže půjčit od tradičního věřitele, i to lze zahrnout do vzoru dopisu.

TIP: Na internetu je spoustu vzorů ke stažení, které mohou pomoci s různými životními situacemi. Lze nalézt vzor životopisu nebo třeba i rozvodové papíry ke stažení. Kromě rozvodových papírů ke stažení nabízí internet také různé internetové kalkulačky kupříkladu na výpočet pojištění.

Zda bude věřitel ochoten poskytnout půjčku v insolvenci, je jen na jeho uvážení. Na insolvence, registr dlužníků a podobné formality nemusí brát věřitel zřetel.

Výhody peer-to-peer půjčky

Jednou z klíčových výhod peer-to-peer půjček je to, že spotřebitelům poskytují alternativní zdroj půjčování peněz, který není dostupný prostřednictvím tradičních bankovních kanálů. Na rozdíl od bank, které se zaměřují na hlavní úvěrová rizika, dlužníci v sítích peer-to-peer spíše schvalují rozhodnutí o půjčce na základě individuálních zásluh.

To nabízí dlužníkům příležitost získat přístup k úvěru, na který by v tradičním bankovním systému nemuseli mít nárok. Zda bude věřitelem poskytnuta půjčka 400 000 dlužníkovi s nižším úvěrovým skóre či nikoliv, záleží jen na něm.

Další výhodou peer-to-peer půjček je, že proces půjčování je často rychlejší a transparentnější. Vzhledem k tomu, že celý proces probíhá online, mohou věřitelé a dlužníci činit rozhodnutí, aniž by museli cestovat na fyzické místo nebo předkládat papíry.

Půjčky typu peer-to-peer jsou navíc obecně levnější než klasické půjčky, přičemž náklady na půjčky často výrazně klesají díky možnosti porovnávat různé možnosti půjček od různých věřitelů.

A konečně, peer-to-peer půjčky poskytují dlužníkům větší flexibilitu, pokud jde o splátky. Namísto toho, aby dlužníci museli splácet půjčku ve stejných pravidelných intervalech, mohou si přizpůsobit strategii splácení na míru svým individuálním finančním potřebám.

Kromě toho mnoho platforem peer-to-peer půjček nabízí variabilní úrokové sazby, které jsou založeny na rizikovém profilu dlužníka, což jim umožňuje dále přizpůsobit strategii splácení, nicméně záleží na konkrétní půjčce. Zajištěná půjčka 400 000 bude mít jiné podmínky, než nezajištěná půjčka na 20 000.

O úrokové sazbě a podmínkách peer-to-peer půjčky se dá vyjednávat.

Nevýhody peer-to-peer půjček

Peer-to-peer půjčky přinášejí také několik potenciálních nevýhod. Jednou z hlavních nevýhod peer-to-peer (P2P) půjček je, že úroková sazba může být ve srovnání s tradiční bankovní půjčkou vysoká. To může ztížit včasné splacení půjčky.

Kromě toho mohou poskytovatelé půjček na webových stránkách P2P účtovat dodatečné poplatky za vytvoření a pozdní platby. Některé peer-to-peer úvěry navíc postrádají ochranu spotřebitele jako úvěr od banky nebo družstevní záložny.

Někteří poskytovatelé půjček například nemusejí podléhat stejným státním bankovním předpisům. V důsledku toho nemusejí být finanční prostředky pojištěny, což je hlavním problémem mnoha dlužníků.

Půjčky typu peer-to-peer mohou navíc vyžadovat vyšší zálohu než tradiční půjčka. Dlužníci s nižší bonitou mohou být požádáni o vysokou zálohu na zajištění půjčky. To může být obtížné překonat, zejména pro ty, kteří již čelí finančním potížím.

Mnoha peer-to-peer věřitelům navíc trvá vyplacení finančních prostředků delší dobu, někdy to trvá týdny nebo měsíce. To může být velkou nevýhodou, protože mnoho dlužníků potřebuje peníze rychle.

Celkově existuje několik výhod i potenciálních nevýhod peer-to-peer půjček. Dlužníci musejí tato rizika pečlivě zvážit a učinit informované rozhodnutí. Také je třeba ujištění, že bude dlužník schopen své závazky věřiteli pečlivě a včas splácet.

Poslední aktualizace: 18. 03. 2024