Správné osvětlení interiéru vytvoří pohodovou atmosféru
6 minut čtení
Při výběru a rozmísťování interiérových svítidel bychom měli postupovat s rozmyslem, jelikož způsob a intenzita umělého osvětlení mají vliv na celkovou atmosféru v interiéru.
Také dodržujeme zásady hygienického a estetického osvětlení. Umělé interiérové světlo by mělo respektovat specifické požadavky jednotlivých místností a jejich funkčních zón. V současné době lze použít prakticky všechny typy osvětlení. Osvětlovací tělesa jsou vyráběna ze skla, kovu, plastu, papíru nebo lze zakoupit osvětlení z textilií.
Světlo v interiéru hraje velice důležitou roli
Reakce oční sítnice na intenzitu světla je velmi citlivá. Oko unavují také časté přechody mezi místnostmi se světelnými rozdíly. Akomodace zvyšuje únavu, snižuje výkonnost a negativně ovlivňuje psychiku člověka.
Vyšší intenzita světla působí na lidský organismus příznivě, zvyšuje jeho výkonnost, ale silné nebo slabé světlo unavuje. Jako osvětlení interiéru je využíváno přirozené denní světlo, které je doplněno umělým osvětlením ve formě svítidel.
Světlo v interiéru hraje velice důležitou roli. Je proto důležité na něj myslet i v případě rekonstrukce starého domu, kdy může správně vybrané světlo výrazně ovlivnit estetický vzhled a design nemovitosti.
Typy vnitřních svítidel
Vnitřní svítidla lze rozlišit do následujících kategorií:
- Nástěnná svítidla: vhodná pro rozptýlené osvětlení chodeb nebo jako doplněk k jiným svítidlům v místnosti;
- Závěsná svítidla: jistě protagonisté velkých místností, a to jak rozměry, tak významem z hlediska osvětlení;
- Stojací lampy: nepostradatelné v obytných prostorách, abyste měli světlo tam, kde ho potřebujete;
- Stolní lampy: používají se jako doplněk nábytku i jako svítidlo pro přesné osvětlení. Jsou vhodné do obytných i spacích prostor;
- Vestavná svítidla: tento typ osvětlení je velmi oblíbený jak v provozních prostorách, jako jsou chodby, schodiště atd., tak jako doplněk osvětlení v obývacím prostoru nebo kuchyni. Do této kategorie patří také nastavitelná bodová svítidla, která jsou velmi oblíbená v kuchyni, kde potřebujeme typ směrového osvětlení v určitých oblastech.
- LED pásky: tento typ osvětlení se hojně používá v interiérech luxusních jachet, ale v poslední době také v obytných interiérech, je ideální jako doplňkové osvětlení jak v obytné části, tak v oblasti spánku, kde je potřeba mít intenzivnější světlo.
Správný typ interiérového osvětlení tedy budeme muset zvolit také podle prostředí, které chceme osvětlit. Každý prostor bude potřebovat jiný typ světla a budeme si muset dát pozor, abychom při rekonstrukci neudělali chybu a neosvětlili příliš místa, kde není potřeba mnoho světla, a naopak.
Prvním prostorem interiéru je předsíň
V ní umístíme jednotlivé stropní osvětlení, které umožní bezpečnou orientaci při vstupu, pohybu i manipulaci s úložnými prostory. Vhodná jsou stropní svítidla, nastavitelné reflektory nebo zapuštěná svítidla.
Dobré orientaci poslouží také nástěnná svítidla, která jsou zároveň dekorativní. Noční pohyb předsíní i schodištěm bude bezpečnější s integrovanými svítidly, která se umísťují na stěny nízko nad úrovní podlahy.
Svítidla do koupelny
Při výběru svítidel do koupelny dodržujeme zásadu bezpečnosti a volíme kvalitní materiál. Zde se běžně setkáváme s odstřikující vodou a zvýšenou vlhkostí vzduchu, proto svítidla v koupelně musí být s krytím proti odstřikující vodě. Tento druh svítidel je značen písmeny IP. Pro vestavná stropní svítidla stačí krytí IP 43.
Nasvícení koupelny si rozvrhneme do několika zón. Ve vnitřním prostoru vany či sprchového koutu se nedoporučuje instalace svítidel kvůli vlhkosti a plísni. Do prostoru od okraje vany nebo sprchového koutu do výšky 2,25 m je doporučeno bodové svítidlo s nejvyšší ochranou H2O Profi. Do ostatního prostoru, kde nehrozí přímé postříkání svítidla nebo kondenzace vodní páry, je předepsána hodnota IP 21.
V koupelně je samozřejmě také potřeba přímého světla pro nalíčení či oholení a vhodné je též světlo nepřímé pro relaxaci.
Jako centrální světlo je možno použít bodová světla zapuštěná do sádrokartonu v provedení pevném nebo výklopném. Vhodnější jsou svítidla jednodušších tvarů, která nevrhají stíny. Svítidla k zrcadlům vybíráme podélná a umísťujeme je po stranách zrcadel a nejlépe také nad ně. Svítidla po stranách zrcadla mají být ve výšce očí, osvětlení je pak účinnější.
Za vhodné zdroje do koupelny považujeme například halogenové žárovky, které vyzařují hodně světla. Světlo je tak jasnější a nezkresluje barvy. Dále vhodnými zdroji do koupelny jsou LED diody, které mají nízkou spotřebu, malý výkon, ale vysokou pořizovací cenu.
Osvětlení v kuchyni plní několik různých funkcí.
Musí dobře osvětlit pracovní prostor a současně potřebujeme také osvětlení celé místnosti i jídelního stolu. Nad jídelní stůl nejlépe umístíme svítidlo s možností regulace výšky a intenzity svítivosti. Pracovní prostor vyžaduje kvalitní a dostatečně výkonná světla.
Výška umístění svítidel se řídí výškou pracovní desky. Pracovní plocha by měla být osvětlena tak, aby si uživatel kuchyně nestínil vlastním tělem. Světlo by však také nemělo svítit přímo do obličeje.
Nejvhodnější jsou proto světla rohová, kdy zdroj světla připevníme pod horní skříňku. Ideální jsou také světla zasazená do horních skříněk, která neoslňují a zároveň svítí kolmo na pracovní plochu. Z hlediska typů svítidel máme na výběr světla bodová, halogenová, nástěnná světla, ale i kompaktní zářivky.
Přednost dáváme úspornějším typům, tedy především zářivkám. Stále častěji jsou využívána LED svítidla. Efektní a přirozená jsou však světla bodová, která je možno dle potřeby různě směrovat.
Světla, osvětlení, lampy v ložnici
Ložnice by měla být místem klidovým a odpočinkovým, kde má být již od vstupu navozen pocit příjemného uvolnění a relaxace. Jako základ se doporučují používat svítidla s tlumeným světlem, která podvědomě navodí příjemné pocity. Nejvhodnější jsou například kloboukové stojací či stolní lampy právě s tímto tlumeným světlem, které nejsou dráždivé na oči.
Pokud v místnosti máme centrální svítidlo, mělo by poskytnout měkké rozptýlené světlo. Pro vytvoření intimní atmosféry by mělo být osvětlení regulovatelné. Toho dosáhneme buď odděleným vypínáním několika kompaktních zářivek ve svítidle, nebo pomocí stmívače, kdy můžeme intenzitu světla plynule měnit. U postele bychom také neměli zapomínat na umístění lampiček na čtení.
Osvětlení obývacího pokoje
Základním požadavkem při výběru světel není pouze jejich funkčnost, ale také estetický dojem, kterým působí v interiéru. Právě v obývacím pokoji, místnosti, která je vizitkou celého bytu, je na výběr správného designu kladen velký důraz.
Osvětlení obývacího pokoje by se nemělo soustředit pouze do jednoho centrálního bodu. Vedle hlavního světla v místnosti, kterým byl donedávna pouze lustr, hraje svou úlohu právě vedlejší osvětlení. Instalováním světelné soustavy, složené z více světel stejného designu, dosáhneme obvykle vynikajícího výsledku.
I v obývacím pokoji, stejně jako v ložnici, můžeme použít tlumeného osvětlení, které slouží k navození příjemné atmosféry.
Velmi dobře také působí nenápadný typ osvětlení moderního vzhledu. Praktická jsou také bodová světla, která lze dle potřeby natáčet různými směry. Nasvícením více zdrojů docílíme optického rozčlenění místnosti a svítidla tak plní dekorativní funkci.
Poslední aktualizace: 05. 08. 2020
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.