Menu
Ostružiny a maliny

Ostružiny a maliny

4 minuty čtení

Ostružiny jsou snadno pěstovatelné ovocné keře, známé také jako pštros. Bohužel nejsou tak oblíbené jako maliny. Pěstování ostružin je docela snadné, takže se vyplatí udělat si na zahradě prostor pro výsadbu pár keřů, protože ostružiny jsou velmi chutné a zdravé.

Pěstované odrůdy ostružin pocházejí ze široké škály botanických druhů. Rozlišujeme: ostružiny s plazivými, prověšenými, polotuhými nebo tuhými výhony. V rámci těchto skupin mohou existovat beztrnné nebo trnité odrůdy.

Jak pěstovat ostružiny a maliny na zahradě?

Sazenice maliníku i sazenice ostružiníku potřebují vhodnou polohu. Keř maliníku nebo ostružiny potřebuje místo plné slunce a chráněné před větrem. V ideálním případě by měla být poloha vlhká, ale ne rozmočená (mohlo by dojít k výskytu houbových chorob). Je také třeba mít na paměti, že ještě mladé sazenice malin a ostružin nesnášejí ani přechodné období sucha.

Před výsadbou rostliny se vyplatí substrát obohatit vhodným kompostem nebo pokud možno vícesložkovým hnojivem či hnojem. Sazenice se díky nim lépe ujímají a začínají rychleji růst. Tyto keře také vyžadují mulčování – to umožňuje udržovat správnou vlhkost substrátu a brzdit rozvoj plevele.

Ostružiny a maliny by měly být sázeny ve velké vzdálenosti od sebe, protože rostou velmi rychle a potřebují hodně místa. Lze je sázet nejen na podzim, ale i na jaře.

Řezání malin a ostružin

Řez se nejlépe provádí na jaře – počínaje březnem. Ostružiny a maliny sice plodí na loňských výhonech, ale pokud je jich hodně, výnos je mizerný. Kromě odřezávání starších výhonů byste proto měli omezit i počet těch, které brzy vykvetou a budou plodit.

Vyvýšené boční výhonky ostružin zkrátíme na 4–5 listů, když dosáhnou délky 40–50 cm. Obecně se na jednu rostlinu nechává 4-6 výhonků. Zbývající nejsilnější výhonky jsou přivázány k drátům, podobně jako opory na rajčata.

TIP: Ostružiny i maliny se hodí jako skvělý dárek pro radost – každý ocení domácí ovoce, stačí plody dát do hezkého košíčku, přidat vzkaz s citátem pro radost a jistě takový malý dárek vykouzlí každému úsměv na tváři.

Péče o ostružiny a maliny – kdy je potřeba zalévat?

Dotyčné keře mají poměrně velké nároky na vodu a v období sucha vyžadují pravidelnou závlahu. Je to zvláště důležité během procesu zrání plodů, protože nedostatek vody může nejen snížit jejich velikost, ale také zhoršit jejich chuťové vlastnosti.

Při výběru hnojiv se vyplatí věnovat pozornost těm s vysokým obsahem draslíku a dusíku. Na jaře můžeme použít dusičnan amonný nebo síran draselný.

Keře maliníku a ostružiníku se vyplatí před zimou nakopat. Nebude to nic jiného, ​​než vytvořit kolem výhonů 20-30 cm kopeček tak, aby chránil nejspodnější části rostlin před silným mrazem.

V chladnějších částech naší země se vyplatí keře dodatečně přikrýt například agrotextilií nebo slámou. Během sezóny lze dosáhnout pozitivních výsledků mulčováním substrátu. Toto ošetření mimo jiné zvyšuje teplotu v půdě, snižuje odpařování vody a rozvoj plevelů.

Léčivé vlastnosti malin a ostružin

Kromě neobvyklé chuti jsou maliny a ostružiny zdrojem nezbytných ingrediencí, které vykazují léčivé vlastnosti.

V lékařství se využívají nejen plody, ale i listy těchto rostlin, které jsou surovinou pro výrobu odvaru, který lze pít při chřipce (má antipyretické a diaforetické vlastnosti). Ostružiny jsou také ad hoc pomocí při průjmech a různých neduzích trávicího ústrojí.

Ostružiny mohou mít i účinek, který podporuje náš oběhový systém, o čemž svědčí i to, že obsahují antokyany, jsou také bohaté na vlákninu a vitamín C. Stačí sníst sklenici ostružin denně, abychom prakticky uspokojili potřeby našeho těla na askorbovou kyselina. Navíc ostružina beztrnná zlepšuje vzhled pleti a pomáhá ke správné péči o oči. Ukazuje se také, že dokáže zpomalit procesy stárnutí těla.

Ostružiny a maliny – cena sazenic

V obchodech jistě najdete nejkvalitnější sazenice malin a ostružin, většinou 20-30 cm vysoké. K dostání jsou například v internetovém obchodě Moravske Sady. Ceny sazenic se budou odvíjet mimo jiné od vybrané odrůdy.

Mít na vlastní zahradě keře maliníku a ostružiny se vyplatí, alespoň vzhledem k jejich chutným plodům, které jsou komoditou ceněnou pro své zdravotní, dietetické a chuťové hodnoty. Kromě toho jsou užitečné i jejich listy, ze kterých si můžete připravit lahodný hřejivý nálev, který má diaforetické a protichřipkové vlastnosti. Připomeňme si správnou péči o tyto keře. Díky tomu budou plodit chutné a četné ovoce, ze kterého můžeme připravovat šťávy, džemy a jiné zavařeniny. Je to skvělá alternativa k jejich protějškům z obchodu, které často obsahují škodlivé konzervační látky.

Poslední aktualizace: 04. 04. 2022