Menu
Operativní leasing má své výhody i úskalí

Operativní leasing má své výhody i úskalí

6 minut čtení

Operativní leasing představuje rychlou a snadnou cestu k novému autu. Jeho oblíbenost mezi lidmi roste především díky tomu, že jedinou požadovanou platbou je měsíční paušál. S jakými dalšími výhodami se pojí? A na co je třeba si dát naopak pozor?

V čem se liší finanční a operativní leasing?

V Česku rozlišujeme dva druhy leasingu – finanční a operativní leasing, které se vzájemně liší způsobem úpravy vlastnických práv. V případě finančního leasingu smlouva zahrnuje předkupní právo, ale po ukončení operativního leasingu auto nadále vlastní leasingová společnost. Hovoříme tedy o pronájmu vozidla.

Dalším rozdílem mezi finančním a operativním leasingem je, že u finančního leasingu bývá uplatňována tzv. akontace – požadavek zaplacení části ceny auta předem, zatímco operativní leasing se sjednává bez akontace.

Pronajmout si vozidlo v rámci operativního leasingu lze již od 2 500 Kč za měsíc, přičemž si klient může vybrat variantu se základním nebo plným servisem. Měsíční splátka za plný servis zahrnuje například dálniční známku výměnu pneumatik apod.

TIP: Dálniční známku lze zakoupit na webových stránkách edalnice.cz. Ověření platnosti dálniční známky je tak velmi snadné. Stačí zadat svou SPZ a řidič se ihned dozví, od kdy do kdy mu dálniční známka platí.

Leasingová smlouva se zpravidla sjednává na dva nebo tři roky, stále častěji se ale lze setkat i se smlouvami na jeden rok.

Mezi nejoblíbenější značky pro operativní leasing v Česku patří například ŠKODA, vozy této značky je ale možné v rámci oficiálně nabízeného leasingu ŠKODA Bez starostí získat na minimální dobu 24 měsíců.

Pro koho je operativní leasing určen?

Zpočátku byl operativní leasing nabízen pouze právnickým osobám, pro které je výhodnější než finanční leasing (alespoň za předpokladu, že firma vlastní tři vozidla a více).

Před pár lety se ale postupně začaly objevovat nabídky leasingu pro soukromé osoby. Tato forma se díky výhodám, které poskytuje, brzy začala těšit vysoké oblíbenosti. Avšak ten, kdo o operativním leasingu uvažuje, by si měl dát pozor na určitá omezení.

Výhody operativního leasingu

Největší výhodou je bezesporu minimum starostí s provozem auta, protože je stále ve vlastnictví leasingové společnosti. Například není nutné vybírat a sjednávat povinné ručení či havarijní pojištění.

Někdo za výhodu může považovat i možnost mít každý rok nové auto – když smlouva vyprší, jednoduše jej lze vrátit společnosti, od které bylo pronajato.

Servis je v ceně

Konkrétní podoba i rozsah servisu vždy závisí na dané smlouvě. Operativní leasing ale bude zahrnovat pravidelné prohlídky vozidla, na něž je nutné se dostavovat po dohodnutém počtu najetých kilometrů, dále pojištění a platbu silniční daně.

Součástí operativního leasingu středních a vyšších kategorií je pak i dálniční známka, výměna pneumatik nebo příjezd mechanika v případě poruchy vozidla.

Cena za plný servis se nemusí vždy markantně lišit od ceny za servis základní. Mnohdy se jedná o rozdíl jen v řádu stokorun.

Zahrnuje pojištění

Při volbě operativního leasingu není nutné dodatečně sjednávat povinné ručení ani havarijní pojištění, jelikož jsou zahrnuta v ceně. Zpravidla jsou v případě vozidel na leasing pojištěna také čelní skla.

Nevýhody operativního leasingu

Jak již bylo řečeno, operativní leasing se pojí s určitými omezeními. Jedná se například o předem daný počet kilometrů, které lze ročně najezdit. Každý sám však musí zvážit, zda se skutečně jedná o nevýhody, a zda se mu pronájem auta na operativní leasing vyplatí.

Omezený nájezd

Počet kilometrů, které je možné najet za rok, je ve smlouvě omezen. Limit se obvykle pohybuje v rozmezí 15 až 20 tisíc kilometrů ročně, což je dostatečný počet pro většinu českých řidičů.

V některých případech to však může být jen 5 tisíc kilometrů, proto je dobré o vlastním počtu najetých kilometrů přemýšlet předem a na základě toho zvolit vhodnou variantu operativního leasingu. Za každý nadpočetný kilometr se zpravidla doplácí jedna až dvě koruny.

Některé společnosti leasing nabízejí s tzv. volnou hranicí. To znamená, že smluvený nájezd je možné o určitý počet kilometrů (obvykle tři tisíce) zdarma překročit. To může být dobrou volbou pro ty, kteří si počtem najetých kilometrů nejsou zcela jisti.

Kdo je vlastně oprávněn vozidlo řídit?

Kromě osoby, která operativní leasing sjednává, mohou dále vozidlo řídit rodinní příslušníci. V případě některých smluv jsou to jediné osoby, které jsou oprávněné auto řídit.

Proto je lepší další případné řidiče nahlásit společnosti předem. Na nic se samozřejmě nemusí přijít, ale při dopravní nehodě by to byl velký problém a není radno riskovat.

Platby za poškození auta

Při předávání leasingové společnosti (po skončení smlouvy) musí být vozidlo v naprostém pořádku. Skvrny na sedačkách, zvířecí chlupy, či šrámy na vozidle budou klientovi naúčtovány dle přesně stanovených tabulkových pravidel.

Proto se kromě důkladného umytí a vyčištění auta doporučuje počítat s poplatkem až 15 000 Kč za takzvané nepřiměřené opotřebení.

Operativní leasing je rychlou cestou k novému autu, má však i své nevýhody.
Operativní leasing je rychlou cestou k novému autu, má však i své nevýhody.

Leasing nebo půjčka na auto?

Při koupi automobilu se mnozí rozhodují mezi leasingem a půjčkou na auto. Přední výhodou úvěru je, že se klient ihned stává majitelem vozidla.

Dnes si lze vzít půjčku na auto u bankovních i nebankovních společností. Obě varianty mají svá pro a proti, v případě úvěru u nebankovní instituce doporučujeme přečíst si článek o nebankovních půjčkách, kde se lze dozvědět, na co si dát pozor při případném podepisování smlouvy.

Zda se autopůjčka vyplatí více než leasing je vždy individuální. Jaké jsou její klady a zápory?

Výhody

  • klient je majitelem auta ihned
  • možnost si nastavit minimální délku splácení
  • obvykle vyjde levněji než leasing
  • možnost provádět na vozidle změny

Nevýhody

  • klient platí za servis a pojištění vozidla
  • je nutné být bankou vyhodnocen jako bonitní klient (klient schopný splácet)

Obecně je koupě auta na leasing dostupná i lidem s nižšími příjmy. V případě finančního leasingu se počítá s tím, že klient na konci splácení vozidlo odkoupí.

Finanční leasing zahrnuje akontaci – první vyšší splátku (většinou 30 % z ceny auta), u operativního leasingu ale požadována není. Mezi výhody a nevýhody leasingu patří:

Výhody

  • jednoduché a rychlé vyřízení
  • dostupnost i pro lidi s nižšími příjmy
  • zahrnuje servis a pojištění auta (povinné ručení, havarijní pojištění)

Nevýhody

  • klient se stává vlastníkem vozidla až po splacení (v případě operativního leasingu nikdy)
  • délku splácení není možné volit libovolně

Výše měsíčních splátek obecně bývají nejnižší u operativního leasingu.

Ucelený přehled o jednotlivých rozdílech mezi leasingem a autopůjčkou lze nalézt v níže uvedené tabulce.

  Operativní leasing Finanční leasing Úvěr
Kdy se člověk stane vlastníkem vozidla? nikdy po splacení ihned
Je zahrnuto pojištění a servis vozidla? ano ano ne
Lze provádět změny na vozidle? ne ne ano
Je požadována akontace? ne ano ne
Výše měsíčních splátek velmi nízké vyšší nízké

Obě varianty leasingu i autopůjčka se pojí s určitými klady a zápory a vždy záleží na porovnání konkrétních nabídek a požadavcích klienta. Je tedy na každém, aby se dle svého rozpočtu a preferencí rozhodl, zda se více vyplatí úvěr nebo jeden z typů leasingu.

Poslední aktualizace: 30. 01. 2022