ÚvodDomácnostOdhlášení vozidla – jak probíhá a co je potřeba?
Odhlášení vozidla – jak probíhá a co je potřeba?
3 minuty čtení
Ti, kteří v předchozích letech prodávali a přepisovali své vozidlo na nového majitele, museli vůz nejprve odhlásit z registru. Nový majitel pak totéž vozidlo do evidence znovu přihlásil. V současnosti je už situace podstatně snazší, nedochází k mezikroku odhlášení a jen se v registru aktualizuje nový majitel. V jakých případech tedy fakticky dochází ke skutečnému odhlášení vozidla? A co je k tomuto procesu zapotřebí?
K trvalému odhlášení vozidla z evidence dochází ve chvíli, když už jednoduše vůz není způsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Není ovšem možné ho jen tak někam zaparkovat a nechat ho být. Každý automobil by se měl ekologicky zlikvidovat. Jak na to?
Ekologická likvidace vozidla
Ekologickou likvidaci vozidla provádějí specializovaní subjekty, jejichž seznam lze najít na webové portálu Ministerstva životního prostředí. Obvykle se jedná o činnost spojenou s provozováním vrakoviště. Na tomto místě majitel předá vůz a obdrží zpět již jen registrační značky a také protokol o ekologické likvidaci.
Proč ekologická likvidace? Jasná odpověď na tuto otázku je uvedena na stránkách Ministerstva životního prostředí:
Správné nakládání s vozidly s ukončenou životností by měla přispět k minimalizování vlivu těchto vozidel na životní prostředí a přispívat tak k ochraně, zachování a zlepšení kvality životního prostředí a úsporám energie.
Protokol se stává dokladem pro zrušení povinného ručení. Stačí tedy zajít na pojišťovnu a protokol o ekologické likvidaci předložit.
S likvidací autovraku se pojí termín ekologická daň, resp. konkrétněji daň za likvidaci autovraků. Ta se hradí ale už na počátku uvedení automobilu do provozu, tedy při první registraci vozidla.
Dalším krokem musí být návštěva úřadu s rozšířenou působností. Těch se na území České republiky nachází přes dvě stě, takže jeho návštěva by neměla působit mnoho komplikací. Standardně na nich nyní probíhá odhlášení a přihlášení vozidla, stejně jako třeba výměna řidičského průkazu.
Pro odhlášení auta je potřeba si vzít následující dokumenty:
velký technický průkaz,
registrační značky (SPZ),
potvrzení o ekologické likvidaci.
Na místě se pak vyplňuje formulář k odhlášení vozidla z evidence, ale je možné si ho také dopředu stáhnout z internetu a přinést ho již vyplněný. Jedná se o velice jednoduchý formulář.
Tím celý proces trvalého odhlášení vozidla z evidence končí. Jiný postup se ale doporučuje v případě, kdy dojde pouze k dlouhodobému odstavení vozidla. Co obnáší tento způsob?
TIP: Registrační značka lze jednoduše přeregistrovat na jiné vozidlo, stejně tak vlastní SPZ na přání.
Dočasné vyřazení vozidla z registru
Tato varianta se používá v situacích, kdy je pravděpodobné, že auto nějakou dobu nebude provozováno – typicky se může jednat o dobu jeho kompletní renovace, která může trvat až několik měsíců. Dočasné odhlášení auta se ale může hodit také v případě, kdy majitel ví, že vůz nebude dlouhodobě používat (stáž v zahraničí, dlouhodobá cesta mimo republiku atd.).
Při dočasném vyřazení auta z registru se registrační značkya malý technický průkazuloží do depozitu registru vozidel. A to na maximálně 1 rok s následnou možností prodloužení o půl roku. Pro znovuobnovení provozuschopnosti se předkládá:
žádost o ukončení režimu dočasného vyřazení vozidla,
Proč je dočasné vyřazení vozidla výhodné? Jde především o platbu povinného ručení. Zatímco pokud se vozidlo jen odstaví do garáže, povinné ručení se musí platit i nadále. Při dočasném odhlášení vozidla z registru se ale platba pojištění přerušuje.
Využití plné moci
Celý proces toho, jak odhlásit auto, není potřeba absolvovat osobně. Lze prostřednictvím plné moci k odhlášení vozidla pověřit vyřízením někoho jiného. Pověřenou osobou může být někdo z rodiny nebo známý. Zajištění odhlášení ale nabízí i mnoho firem, kteří poskytují služby v oblasti evidence vozidel.
Plná moc k odhlášení vozidla z registru musí mít ověřenypodpisy. To lze zajistit na kterémkoliv Czechpointu, ověření každého podpisu na listině je za30 korun.
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.