Menu
Notářský zápis jako rozsudek bez soudu

Notářský zápis jako rozsudek bez soudu

6 minut čtení

Notář má v českém zákonodárství výjimečné postavení. Řada byrokratických zákonů, nařízení a předpisů mu zajišťuje pohodlnou práci a život. Občanu nestačí dostavit se na úřad a předložit listinu. Většinou ji musí mít ověřenou.

Notář si proškolí nějakého pracovníka, který vezme občanku a potvrdí, že tento člověk je totožný s tím, kdo dokument podepsal. Přitom by stačilo, aby si to ověřil úředník při samotném podání.

Notáři v České republice

Notáři a jejich činnost se řídí zákonem č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti. Činnosti notáře (§2) jsou:

  • sepisování veřejných listin o právních úkonech (např. usnesení valné hromady)
  • osvědčování právně významných skutečností a prohlášení (například osvědčení plné moci nebo prohlášení dlužníka o zaplacení dluhu, notářské osvědčení a notářský zápis)
  • přijetí listin a peněz do notářské úschovy (notářská úschova, často při koupi a/nebo prodeji nemovitosti)

Notář vykonává svou činnost nestranně. Kromě toho existuje samostatná vyhláška o notářských poplatcích č. 196/2001 Sb. Dohled nad notáři vykonává Notářská komora České republiky (www.nkcr.cz) a Ministerstvo spravedlnosti.

Notářské služby

Nejčastější služby notářů jsou:

Ověřování listin, včetně plných mocí, prohlášení, podpisů na smlouvách, zejména na smlouvách o koupi nemovitosti, ověřování kopií úředních listin. Je třeba upřesnit, že notář může jak sepsat listinu na základě poskytnutých údajů, tak i osvědčit poskytnutou hotovou listinu.

Při pořizování úředních listin ze státní databáze se používají osvědčení: o zápisu do obchodního a živnostenského rejstříku (výpisy z obchodního a živnostenského rejstříku), z katastru nemovitostí (Katastr nemovitostí), doklad o bezúhonnosti (Výpis z katastru nemovitostí) apod.

Při zápisu a změnách v obchodních společnostech (společnost, s.r.o., a.s.) a různých organizacích (spolky, nadace, družstva, společenství), včetně změn společníků (společníků), změn výše základního kapitálu, změn stanov apod.

Je-li třeba notářská úschova listin a peněz na určitou dobu, aby se převedly na jiné osoby (notářská úschova).

Při komunikaci s dlužníkem. To se často zanedbává. Je však dobré vědět, že pokud poskytujete dlužníkovi půjčku nebo úvěr, je vhodné sepsat notářský zápis s nuceným výkonem rozhodnutí (notářský zápis se svolením k vykonatelnosti), který nahrazuje soudní řízení a v případě prodlení se splátkou je okamžitě předán Exekutorskému úřadu (soudnímu exekutorovi).

V neposlední řadě téměř vše, co souvisí s rodinným právem – například sepsání předmanželské smlouvy (předmanželská smlouva), dále s dědickým právem – sepsání a vedení závěti (jak sepsat závěť), jakož i vypořádání dědictví. Notářský zápis totiž může také určit, jak se rozděluje dědictví.

Notářský zápis

Pokud některý zákon vyžaduje sepsání notářského zápisu, znamená to dostavení se k notáři, který sepíše nějaké skutečnosti a ze zápisu se stává veřejná listina. Stejně tak jsou stejnopisy, opisy a výpisy z notářských zápisů veřejnými listinami a mají stejnou právní sílu.

Proč je třeba tolik byrokracie, netuší asi ani zákonodárci, ale shromažďování listin je takovým národním sportem. Je tím vykázána nějaké práce a stohy v archívech jakoby vypovídají o pracovním nasazení úředníka.

Zajišťovací instituty

Existuje však jeden opravdu zajímavý a užitečný notářský zápis. Zajistit si skutečné a bezpodmínečné splacení nějaké pohledávky, není jednoduché. A hlavně nemusí být jisté, rychlé ani levné. Zajištění směnkou znamená poplatek soudu a nějaký čas na soudní řízení.

Realizace zástavy na nemovitosti také není jednoduchá a smlouvy nebo z nich neuhrazené závazky se musejí žalovat, dokazovat a platit. Ale jeden zajišťovací institut je v podstatě rozsudkem.

Notářský zápis se svolením k vykonatelnosti

Právě vykonatelnost je tím kouzelným termínem. V podstatě se přestává jednat o zajišťovací instrument a začíná pro dlužníka skutečný problém. Pokud někdo chce mít exekuční titul, na který nemusí roky čekat, zvolí právě tuto možnost.

Sepsání závazku a bezpodmínečný souhlas s exekucí jsou nevídaným nástrojem v rukou věřitele, který může být bez dalších problémů v případě nesplnění dluhu ihned realizován.

Závazkový právní vztah

Vykonatelný notářský zápis není samospasitelný a použít se může jen u závazkových vztahů, tedy těch, kde vzniká nějaká povinnost na jedné straně a právo nebo povinnost na straně druhé. Tento zápis lze použít tedy u půjček, obchodních smluv, pronájmů, ale nelze se domáhat osobnostních, autorských nebo jiných práv, která znamenají nějaký vzájemný sporný nárok.

Pokud tedy někdo nesplní svůj závazek, může se použít sepsání notářského zápisu, který musí (bez toho je absolutně neplatný) obsahovat:

  • označení osoby, která se zavázala ke splnění pohledávky nebo jiného nároku (tzv. osoba povinná), včetně uvedení údaje, jak byla ověřena její totožnost,
  • označení osoby, jejíž pohledávka nebo jiný nárok mají být splněny (tzv. osoba oprávněná), včetně uvedení údaje, jak byla ověřena její totožnost,
  • skutečnosti, na nichž se pohledávka nebo jiný nárok zakládá,
  • předmět plnění,
  • dobu plnění,
  • prohlášení povinné osoby o svolení k vykonatelnosti zápisu.

Notářský zápis může obsahovat také smluvně sjednaná další ustanovení, která se přímo váží k závazku. Tedy se závazkem může být spojován úrok, předání věci nebo vrácení jistiny. Pokud se uvede nějaká skutečnost, která se závazkem nesouvisí (třeba otázka jiných vzájemných vztahů, nájmů, pronájmů), pak toto nebude znamenat neplatnost zápisu, ale neplatnost jen takových ustanovení.

Další náležitosti

Notářský zápis musí především obsahovat přesnou formulaci, že věřitel souhlasí s vykonáním (tedy exekucí) na svůj majetek, že byl o této možnosti poučen a rozumí jí. To znamená, že může být po uplynutí lhůty k zaplacení dluhu notářský zápis ihned předán exekutorovi a bez dalšího zkoumání zahájena exekuce.

Notářský zápis má ale od soudního rozhodnutí přece jen jednu menší nevýhodu. Dlužník se může domáhat jeho zrušení a to proto, že oprávněná osoba nemá na plnění nárok.

Věřitel je tak chráněn proti tomu, aby třeba i při splnění svého závazku věřitel stejně neuplatnil možnost exekuce a nevymáhal dluh znovu. Což se někdy stává například u směnek, kde si dlužník nevyžádá tento cenný papír zpět.

Notářský zápis s doložkou vykonatelnosti je skvělým zajišťovacím instrumentem a může zbavit věřitele mnoha starostí. Výhodou sepsání je, že notář odpovídá za formální i věcnou stránku a jde tedy o velice obtížně zpochybnitelný doklad.

Věřitel tak nemusí utrácet další prostředky, nervovat se u soudu nebo vyhazovat peníze a platit další náklady. Tento institut se málo využívá, ale měl by se dostat do popředí zájmu podnikatelů. Kdo myslí na důsledky, má potom daleko větší možnost domoci se svých peněz.

Notářské ověření podpisu

Notářské ověření podpisu na listině určené k použití v České republice může provést konzulát nebo kterýkoli honorární konzulát v rámci naší jurisdikce.

Je třeba se dostavit osobně a podepsat listinu v přítomnosti konzulárního úředníka v otevírací době pro veřejnost, nejlépe brzy ráno těsně po otevření, nejpozději však 30 minut před uzavřením. Předchozí schůzka je nutná. Do dotazu uveďte počet požadovaných notářských zápisů.

Požadavky:

  • dokument, který má být podepsán (na konzulátu není možné tisknout žádné dokumenty)
  • platný doklad totožnosti – platný cestovní pas ČR, platný občanský průkaz ČR, platný cestovní pas USA nebo platný řidičský průkaz USA
  • konzulární poplatek v hotovosti v USD

Pokud potřebujete, aby notářský zápis byl platný v USA, musí být proveden americkým notářem nebo na americkém velvyslanectví či konzulátu.

Poslední aktualizace: 05. 08. 2020