ÚvodDomácnostNetflix – filmy i seriály česky, recenze
Netflix – filmy i seriály česky, recenze
9 minut čtení
Pravděpodobně každý už o něm slyšel, reklamy na Netflix jsou všude. Ale co je Netflix?Jedná se o další streamovací videoslužbu, která svým uživatelům poskytuje nepřeberné množství filmů, seriálů a také dokumentů. V současnosti jej využívá více než 139 milionů lidí ze 190 zemích světa.
Zájemci mohou sledovat své oblíbené snímky bez reklam, online i offline. Jaká je cena Netflixu a co všechno nabízí? A jak je na tom Netflix s češtinou?
Netflix je podle několika zdrojů největším streamovacím portálem, který má formu předplatného. Zřejmě největší konkurenci má v HBO GO, SkyShowtime nebo Disney+, přesto se v těchto službách dají najít rozdíly. O tom však až dále v článku.
Netflix do současné podoby ušel dlouho cestu. Původně se jednalo o relativně běžnou DVD půjčovnu, která produkty zasílala po USA poštou. Po rozšíření internetového připojení do domácností se v roce 2000 přešlo ke streamování filmů a seriálů. To však mělo jeden háček.
Ten spočíval v nelibosti mnohých filmových studií prezentovat svoji tvorbu streamováním na internetu. Netflix velmi zdlouhavě získával práva k filmům či seriálům a v mnoha případech se mu nepodařilo dohodnout se vůbec. A možná i to zapříčinilo, že se rozhodl pro vlastní produkci. A nutno říct, že velmi úspěšnou.
V nabídce Netflixu se nachází přes 5 000 filmů, seriálů a dokumentů. Veškerý obsah lze sledovat odkudkoliv online, ale přes wi-fi se dá vybraný snímek stáhnout a následně se se na něj podívat offline. Sledovat své oblíbené pořady může fanoušek prakticky na jakémkoliv zařízení s displejem – mobilu, tabletu, počítači a pochopitelně na televizi. Nejvíce si zážitek ze sledování užije na Smart televizích.
TIP: Díky optickému internetu lze sledovat oblíbené seriály rychle a bez přerušení.
Netflix – cena za předplatné
Netflix nabízí hned tři tarify které se od sebe liší kvalitou obrazu a pochopitelně také cenou. Vybírat lze z následujících možností:
Měsíční poplatek
Max. dostupná kvalita obrazu
Množství zařízení, na kterých lze Netflix sledovat
Netflix BASIC
199 Kč
SD
1
Netflix STANDARD
259 Kč
HD
2
Netflix PREMIUMM
319 Kč
UHD (4K) + Dolby Atmos
4
Platba podle zvolené varianty probíhá různými způsoby, uživatel si může vybrat, jaký mu vyhovuje nejvíce. Zvolit může placení prostřednictvím platební karty Visa a Mastercard a k dispozici je také oblíbený PayPal. Vždy se hradí pouze měsíc dopředu, Netflix v tuto chvíli neumožnuje si předplatit delší období. Služba bývá účtována vždy k datu registrace.
Cena Netflix Premium by se mohla zdát přehnaně vysoká, opak je však pravdou. Účet je možné sdílet s dalšími třemi členy rodiny nebo s přáteli a o platbu se podělit. Cena Netflixu v plné kvalitě pak činí pouhých 80 Kč měsíčně na osobu.
Zkušební období a registrace na Netflix
Aby člověk tzv. nekupoval zajíce v pytli, má možnost si bez jakéhokoliv omezení u Netflixu vyzkoušet jakýkoliv tarif. A to dokonce během 30 dnů. Předplatné lze během zkušebního období kdykoliv zrušit. Není přitom potřeba kamkoliv volat, zrušení probíhá on-line a lze tak učinit 24 hodin denně.
A naopak, když se Netflix člověku zalíbí, nemusí dělat vůbec nic. Předplatné se automaticky prodlouží. Nevyplňují se kvůli tomu žádné smlouvy.
Ještě před samotným zkušebním obdobím si zájemce v rámci registrace Netflix služby vybírá požadovaný tarif. Součástí registrace je vyplnění e-mailu a uživatel si také volí heslo. Tento krok ani u zkušebního období nejde přeskočit.
Jedná se pochopitelně o chytrý krok ze strany Netflixu – zaručuje tím plynulost předplatného pro případ, kdy během zkušební doby nedojde k aktivnímu zrušení služby.
Takto probíhá registrace v jednotlivých krocích:
Celá registrace se dá zvládnout během několika minut a pak už nic nebrání si užít seriálů a filmů Netflix naplno.
Netflix česky
Netflix se na tuzemský trh dostal již v roce 2016. Těm, co ale neovládali některý ze světových jazyků, příliš neposloužil. Čeština se v Netflixu objevila teprve nedávno, přesně od 11. října 2019.
Do té doby bylo v nabídce Netflix jen zhruba 600 snímků s českými titulky. Pozorným nadšencům ovšem bylo jasné, že se něco děje, protože docházelo k mnoha zajímavým věcem:
zařazení 150 českých filmů do nabídky Netflix
přeložení popisků do češtiny k aplikaci na Google Play
dabingová studia pracovala na filmech a seriálech z tvorby Netflix
Spuštění české verze Netflixu v říjnu 2019 potěšilo mnoho filmových a seriálových fandů. Došlo ke kompletnímu počeštění webových stránek i mobilní aplikace a k enormnímu nárůstu lokalizovaného obsahu. Nabídka v současnosti čítá přes 1 000 pořadů s českým dabingem nebo s českými titulky a dá se předpokládat, že český obsah bude dále významně narůstat.
Ke spuštění webových stránek Netflixu je nyní možné použít adresu www.netflix.cz.
Jak nastavit Netflix v češtině?
Nově registrovaní uživatelé nemusí přepnutí Netflixu do češtiny nijak řešit. Čeština se automaticky nastavuje již při registraci. Stávající uživatelé si musí změnu nastavení provést sami manuálně. Není ale nutné se toho bát, jedná se o vskutku jednoduchý úkon.
Ke změně jazykového profilu dochází v uživatelském účtu. Jak na to? V nabídce Účet a podnabídce Jazyk se vybere čeština. Tak snadné to je. Nastavení tak pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Překvapit ale může omezení obsahu poté, co dojde k nastavení češtiny.
Přesně k tomu totiž po nastavení českého profilu dochází. Ze stávajících více než 5 000 filmů, seriálů a dokumentů se Netflix přepne na „pouhých“ zhruba 1 000 lokalizovaných snímků. Pakliže by chtěl uživatel hledat i jiné než česky nadabované tituly nebo pořady s českými titulky, musí se v nastavení vrátit zpět do angličtiny. Vzhledem k jednoduchosti celé operace to naštěstí nepředstavuje takový problém.
Ačkoliv se obsah Netflixu v češtině neustále navyšuje, hledání pro někoho může být složité. Pomůže mu odkaz www.netflix.com/browse/audio. Tato stránka umožňuje filtrování podle zvuku, titulků nebo jazykových mutací.
Netflix – seriály
Jak již bylo řečeno, Netflix produkuje svoji vlastní tvorbu a velmi se mu daří. Z mnoha jeho seriálů se stala „kultovní záležitost“. Sám Netflix seriály umisťuje podle sledovanosti do žebříčku, který je přístupný hned z jeho homepage. Jaké seriály Netflix patří v současnosti k těm nejsledovanějším?
Stranger Things
Tajemná dívka s nadpřirozenými schopnostmi pomáhá partě malých kluků pátrat po zmizelém kamarádovi. Hodnocení z ČSFD ve výši 91 % napovídá, že je jen velmi těžké se od tohoto seriálu odtrhnout.
Zaklínač
TOP seriál Netflixu, který si po celém světě získal miliony diváků. Hlavním hrdinou je zaklínač a nájemný lovec Geralt z Rivie, který je svědkem toho, že ve světě, ve kterém se nachází, jsou někteří lidé horší než bestie, které loví. Hodnocení na ČSFD dosahuje 80 %.
Zámek a klíč
Fantazy, horor, drama, thriller – do všech těchto kategorií lze seriál Netflixu Zámek a klíč zařadit. Příběh začíná vraždou otce tří dětí. Ty se následně i se svou matkou přestěhují do rezidence, která patřila rodině zavražděného.
Domu se místní obyvatelé vyhýbají, je opředen mnoha tajemnými historkami. V domě se začnou objevovat tajemné klíče, které odemykají různá místa v rezidenci a odkrývají tajemství, proč byl otec dětí zabit. Celkem 74 % na ČSFD.
Neuvěřitelná
Seriálová minisérie od Netflixu hraje tentokrát na krimi notu, když vypráví příběh podle skutečné události. Mladá dívka je napadena a znásilněna mužem v masce. Díky nedostatku důkazů je ale obviněna ze lži a je donucena vše odvolat. Násilník ale zaútočí znovu. Tentokrát na jinou dívku, vyšetřování se ujmou dvě policistky. Rozkryjí, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ, ale že pachatel pracuje systematicky, bez zanechání stop a především tak, jako by znal policejní postupy. Uživatelé ČSFD tento seriál Netflixu hodnotí 83 %.
Mezi další známé seriály od Netflixu patří například Láska je slepá, Narcos: Mexiko, Sexuální výchova nebo Lucifer.
A jaké má v nabídce Netflix filmy z české produkce? Divák si může pustit například Anděl Páně 2, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Pupendo nebo Ostře sledované vlaky oceněné Oscarem. Samozřejmě nechybí ani ty nejlepší filmy pro děti, jako je S tebou mě baví svět nebo Lichožrouti.
Netflix vs. HBO GO
K největším konkurentům Netflixu patří bezpochyby HBO GO. Tato služba funguje na stejném principu, jedná se tedy o předplatné. Nabídka čítá aktuálně 6 200 dílů seriálů a 800 filmů, dokumentů a dětských pořadů. Nechybí pochopitelně originální produkce HBO, ale také tvorba známých společností AMC, BBC, Hulu, FX nebo Starz.
Co se týká obsahu, je velmi složité zvolit, která ze služeb je lepší. Češtinu v současnosti nabízí Netflix i HBO GO. Široká nabídka filmů a služeb je nezpochybnitelná u obou služeb a záleží na preferencích diváka – na jedné straně stojí Zaklínač či Stranger Things, na straně druhé Hra o trůny nebo Černobyl.
V čem však Netflix vyhrává na plné čáře je délka zkušební doby. Ještě nedávno nabízelo HBO GO také 30 dnů na vyzkoušení. V současnosti ale zájemcům nabízí jen týdenní zkušební období, což pro řadu lidí může být opravdu velmi krátká doba.
Cenou za předplatné HBO GO vrací úder a válcuje Netflix. A to i přes to, že od listopadu 2019 zdražil z původních 129 Kč na 159 Kč. Stále se ale jedná o nižší částku než nejlevnější varianta tarifu od Netflixu. HBO GO umožňuje v základu souběžné spuštění služby na dvou různých zařízeních.
A aby bylo rozhodování ještě zajímavější, nabídky obou služeb se odlišují také v poskytované kvalitě. Zatímco u HBO GO nejvyšší kvalita dosahuje HD obrazu, u Netflixu si diváci mohou vychutnat pořady ve 4K kvalitě.
Sledování filmů online na streamovacích webech – konkurence?
Tyto stránky se těší velké oblibě, přesto se však aktuálně nacházejí v existenčních problémech.
Důvodem je fakt, že obsah na těchto streamovacích webech není legální, poskytovatelé nemají dostatečná práva na to, aby filmy a seriály poskytli třetím osobám. Nekontrolované šíření filmů a seriálů po internetu se samozřejmě nelíbí jejich tvůrcům.
Proto hollywoodská studia spolu se společnostmi Netflix, HBO, Disney, Amazon, BBC a dalšími založily Alianci pro kreativitu a zábavu (ACE) a pod touto identitou proti nelegálnímu streamování bojují.
A boj je to úspěšný. Podařilo se jim například ukončit činnost videoplatforem Openload a Streamango, které mnoho streamovacích webů používalo jako hlavní zdroj svého obsahu.
Na některých streamovacích webech však nějaký obsah stále ještě zbyl. Jelikož je nelegální pouze šíření obsahu bez dostatečných práv, nikoliv sledování z pozice diváka, své příznivce tyto služby stále ještě mají. A svým způsobem mohou i nadále konkurovat placeným službám typu Netflix, HBO Max nebo Disney Plus, stejně tak jako digitální televize (např. O2 TV) či videotéky některých televizních stanic (např. Voyo).
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.