Menu
Neplacené volno – vzor 2024, kdo má nárok?

Neplacené volno – vzor 2024, kdo má nárok?

3 minuty čtení

Kromě dovolené má podle zákona každý zaměstnanec právo také na neplacené volno. Ovšem v jakých případech je možné si neplacené vlno vzít? Jaké situace určuje zákon jako důvod pro poskytnutí neplaceného volna a kdy je třeba se na neplaceném volnu domluvit se zaměstnavatelem?

Neplacené volno v práci bývá občas označováno také jako neplacená dovolená. Na rozdíl od dovolené nemůže zaměstnavatel svým zaměstnancům neplacené volno nařídit. Také náhrady mzdy dovolené a neplaceného volna nejsou stejné.

Nicméně podle zákoníku práce musí neplacené volno zaměstnavatel v uvedených případech poskytnout. O jaké případy se jedná?

Nárok na neplacené volno podle zákoníku práce

Existuje několik situací, ve kterých musí zaměstnavatel vyhovět žádosti o neplacené volno. Jedná se o překážky, kvůli kterým nemůže zaměstnanec vykonávat práci a vzniká mu tudíž nárok na volno bez náhrady mzdy, a to v následujících případech.

  • vyšetření ve zdravotnickém zařízení
  • dopravní komplikace
  • stěhování
  • doprovod blízké osoby do zdravotnického zařízení
  • kulturní či sportovní akce

Podrobnosti o tom, kdy lze dostat neplacené volno, se lze dozvědět dále v článku.

Neplacené volno detailně

Na neplacené volno má zaměstnanec nárok při vyšetření ve zdravotnickém zařízení, které je vzdálenější od bydliště nebo pracoviště zaměstnance. Stejně tak je možné vzít si neplacené volno za určitých podmínek při doprovodu blízké osoby do zdravotnického zařízení.

Existuje řada případů, ve kterých zaměstnavatel svému zaměstnanci dá jeden, nebo více dnů volna. Často se to týká například zdravotních důvodů, nečekaných událostí, nebo ošetřování člena rodiny. To patří mezi nejčastější výmluvy do práce.

Neplacené volno je možné využít také při dopravních komplikacích, jako je přerušení provozu, či zpoždění hromadné dopravy. V této situaci je poskytnuto na nezbytně dlouhou dobu v případě, že se zaměstnanec nemohl dopravit do práce jinak.

Zaměstnanec má nárok dostat neplacené volno na stěhování. Nárok na neplacené volno při stěhování vzniká zaměstnanci na nezbytně nutnou dobu, ovšem nejvýše na dva dny.

Neplacené volno v práci dostane také muž k účasti při porodu dítěte, na vlastní svatbu nebo dostane také volno na svatbu rodiče. Nicméně v těchto případech existují výjimky, kdy se může jednat o placenou dovolenou.

TIP: V případě vážných osobních důvodů, například když potřebuje volno na pohřeb, má člověk nárok na placené volno. Kdo má nárok upravuje paragraf na pohřeb, který je ukotven v zákoníku práce.

Zaměstnanec má nárok vzít si neplacené volno například na stěhování.

Zaměstnanci vzniká ze zákona nárok na neplacené volno také v případě, že je překážka, kvůli které nemůže pracovat, v oblasti veřejného zájmu. Jedná se například o výkon veřejné funkce (výkon poslance, senátora, zastupitele) či výkon občanských povinností (účast u soudu, pomoc v nouzi).

Dále je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci neplacené volno při účasti na kulturních či sportovních akcích, jeho aktivní účastí na přednáškách či na dětských táborech jako vedoucí. Kompletní seznam podmínek pro získání neplaceného volna v roce 2024 uvádí zákoník práce.

TIP: V případě živnostníku platí v případě volna a dovolených jiná pravidla. Je dobré vědět, jak funguje živnostenský rejstřík a případně jak na pozastavení živnosti či přerušení živnosti.

Poskytnutí neplaceného volna po dohodě se zaměstnavatelem

Přestože zákon uvádí pouze některé situace, ve kterých má zaměstnanec nárok na neplacené volno, lze po dohodě se zaměstnavatelem dostat neplacené volno i v jiných případech. Nejčastěji se jedná o tyto situace:

  • dlouhodobý pobyt v zahraničí, cestování
  • v případě, že zaměstnanci nezbývá dovolená a potřebuje volno z osobních důvodů
  • jiná sezónní práce
  • rodič na rodičovské dovolené po vyčerpání 3leté lhůty

Tyto a ostatní důvody pro poskytnutí neplaceného volna je ovšem třeba dohodnout se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel v těchto případech zaměstnanci neplacené volno poskytnout může, ovšem také nemusí. Přestože není stanoveno, jakou formou by měla dohoda mezi oběma stranami probíhat, doporučuje se dohodu sjednat spíše písemně.

TIP: Při podání výpovědi z pracovního poměru je třeba postupovat také určitým způsobem, například svá pravidla má výpověď smlouvy na dobu určitou. Je možné například také podat výpověď dohodou.

Vzory žádosti o poskytnutí neplaceného volna jsou k dispozici a internetu, nicméně je možné sepsat také vlastní dokument. Zde by neměly chybět informace o smluvních stranách, datum a místo sjednání a doba, na kterou je volno sjednáno. Mohou zde být obsaženy také informace o tom, zda a jakou formou bude zaměstnanec hradit při neplaceném volnu zdravotní pojištění.

Poslední aktualizace: 07. 07. 2021