Menu
Nemovitosti jsou dobrou investicí

Nemovitosti jsou dobrou investicí

7 minut čtení

Na začátku by se měl investor rozhodnout, jakou výši prostředků použije při investování. Tak aby všechny prostředky nedal do nákupu nemovitosti a na rozložení rizika mu pak už nezbylo nic. Vždy bychom se měli snažit rozložit své prostředky mezi různé druhy investic.

Kdo je investor?

Investor je jednotlivec nebo organizace, která zavazuje peníze k produktivnímu použití – k nákupu aktiv nebo poskytnutí financování v očekávání příjmu nebo zisku. Investoři přicházejí v mnoha podobách a formách, jako jsou jednotlivci, podniky, banky, podílové fondy, pojišťovny, hedgeové fondy, penzijní fondy a dokonce i vlády.

Zatímco investoři mohou používat své vlastní peníze, mnozí také získávají návratnost svých investic prostřednictvím vypůjčeného kapitálu.

Individuální investoři se často zdají být největší skupinou investorů a tito jednotlivci mohou pocházet ze všech oblastí života. Tito investoři mohou být poháněni osobním zájmem o určité aktivum nebo touhou po kapitálových ziscích.

V závislosti na cíli investora se však pro investování používají různé strategie a nástroje. Obecně lze říci, že investory lze rozdělit na krátkodobé nebo dlouhodobé investory a investory typu buy-and-hold nebo aktivní.

Na korporátní straně mohou být investoři buď soukromí (např. investoři rizikového kapitálu) nebo veřejní (např. kapitáloví investoři). Například fond rizikového kapitálu je formou soukromého investování do podniků. Zaměřují se na investice do dřívějších fází společností – začínajících nebo malých podniků – výměnou za vlastnictví akcií.

Naproti tomu veřejná obchodní společnost může získat kapitál prostřednictvím primárních veřejných nabídek (IPO) nebo vydáním dluhových nástrojů.

Součástí této skupiny jsou také institucionální investoři, jako jsou podílové fondy, banky, penzijní fondy a nadační fondy. Podílové fondy jsou například typem sdruženého investičního nástroje, který může investovat do různých investic, jako jsou akcie, dluhopisy a komodity.

Samotný fond může být nakoupen a prodán (vyměněn) na burze cenných papírů nebo investor fondu může nakupovat a prodávat jednotlivé akcie přímo prostřednictvím rodiny fondů. Stejně tak banky, pojišťovny a penzijní fondy jsou dlouhodobými investory, kteří mají často schopnost zavázat se k větším částkám peněz na delší dobu.

Investování je skvělý způsob, jak rozšířit bohatství a zajistit si finanční budoucnost

Bez ohledu na to, kdo je investor, jejich primární zájem je stejný: dělat správná finanční rozhodnutí, která přinášejí zisk nebo návratnost. Ačkoli se strategie mohou lišit v závislosti na cílech investora, pochopení finančního trhu je pro dosažení těchto cílů zásadní.

Investování

Investování peněz může být skvělý způsob, jak potenciálně rozšířit své bohatství a zajistit si svou finanční budoucnost. Ale není to vždy tak snadné, jak se zdá, a je důležité porozumět různým typům investic a rozumně vybírat.

Jedním z nejběžnějších typů investic jsou akcie a dluhopisy. Akcie jsou investice do jednotlivých společností a dluhopisy jsou investice do dluhu. Když daná osoba kupuje akcie společnosti, investuje do potenciálu společnosti generovat zisky a zvyšovat hodnotu. Když kupuje dluhopisy, v podstatě půjčuje peníze emitentovi a je jí vyplácena pevná úroková sazba z dluhu.

Další formou investování jsou podílové fondy. Jedná se o kombinované koše akcií a dluhopisů a každý z nich je navržen tak, aby splnil konkrétní investiční cíl. Daná osoba může investovat do podílových fondů, které se specializují na určitá odvětví, jako jsou technologie a zdravotní péče, nebo může investovat do fondů, které se zaměřují na konkrétní třídy aktiv, jako jsou velké akcie a státní dluhopisy.

Klíčem k úspěšnému investování je diverzifikace investic. Kombinace akcií, dluhopisů a dalších investic může pomoci snížit riziko a maximalizovat potenciální výnos. Investování do indexových fondů je další možností, jak diverzifikovat, aniž by musela aktivně spravovat portfolio jednotlivých akcií a dluhopisů.

Může také investovat do nemovitostí, komodit a dalších alternativních investic, jako je digitální měna a rizikový kapitál. Každý z nich má různé úrovně rizika a výnosů, takže je důležité pochopit výhody a nevýhody každého z nich.

Jakmile je vybrán typ investic, který nejvíce vyhovuje, je čas prozkoumat potenciální investice a začít budovat své portfolio. Daná osoba by se měla ujistit, že zná související rizika a diverzifikuje investice, aby se nespoléhala na jedinou investici, která přinese požadované výnosy.

Investování může být skvělý způsob, jak budovat a rozvíjet své bohatství v průběhu času. Se správným výzkumem a strategií se může každá osoba stát informovaným investorem a činit důvtipná rozhodnutí, která pomohou dosáhnout vašich finančních cílů.

Specifika i rizika

Investice do nemovitostí má svá specifika i rizika. Je třeba si uvědomit, že tato investice bude vyžadovat čas, starost a dobrý odhad.

Kolísání cen bytů ovlivňuje celá řada faktorů, jako například umístění bytu, kvalita řešení, možnost parkování či dopravní dostupnost. Dále potom situace na trhu, tedy převaha poptávky nad nabídkou. V posledních letech v České republice na nemovitostech určených k bydlení jen málokdo prodělal.

Ceny bytů rostou

Ceny nových bytů průběžně rostou už od roku 1989. Z tehdejších sedmnácti tisíc korun za čtvereční metr se dostaly na cenu kolem šestatřicet tisíc. Ceny nových bytů se v uplynulém roce nejčastěji pohybovaly v závislosti na lokalitě a jejich kvalitě od 25 tisíc do 45 tisíc korun za metr čtvereční.

TIP: Pro lepší přehled lze udělat tzv. odhad ceny nemovitosti, který ukazuje její aktuální tržní cenu.

Výjimkou mezi novými byty by mohlo být luxusní bydlení, o které mají zájem převážně cizinci. A to jak v novostavbách, tak i například v půdních vestavbách v centru měst, kdy ceny stavby na m2 často začínají na 70 tisících.

V ceně nemovitostí se odráží i sílící poptávka právě zahraničních investorů. V Praze jsou byty stále levnější než v západoevropských městech, přitom míra výnosu této investice je vyšší, pohybuje se mezi sedmi až osmi procenty.

Zájem hlavně o malé byty

Cizinci mají zájem hlavně o malé a středně velké byty do velikosti 70 m2 v centru velkých měst. Tyto byty po té pronajímají od 10 do 45 tisíc korun dle velikosti, lokality, kvality bytu a možnosti parkování.

Obvyklý tržní nájem bytu o velikosti 50 m2 se pohybuje v Praze mezi 10 000 až 30 000 korunami za měsíc a v případě krátkodobého pronájmu může dojít k navýšení až o 30 %. V minulém roce začal poptávkový boom nejen po starších panelových bytech, ale i po nových bytech.

Vliv DPH

Hlavní hnací silou pro developerské firmy, které začaly a letos dokončí rekordní počet bytů, byla hrozba přesunu stavebních prací spojených s bydlením do vyšší kategorie DPH. Odhaduje se, že v tomto roce by mohlo být zkolaudováno až padesát tisíc bytů oproti loňským třiceti tisícům.

Hodně dokončených projektů

Díky enormnímu množství dokončených projektů by se ceny nových bytů neměly zvyšovat, a tedy by měly zůstat na stejné úrovni jako v loňském roce. Ceny nemovitostí rostly v loňském roce v průměru o 6 %, ale ani skok o 20 % v určitých lokalitách nebyl vzácností.

Žádná stagnace nebo pokles

Na druhou stranu hlavní faktory, které měly vliv na zvyšující se ceny bytů, už pominuly. Jednalo se převážně o pokles výstavby nových bytů v devadesátých letech spojené s možností dostupných hypoték pro lidi s průměrnými platy a v neposlední řadě dospívání silných ročníků ze sedmdesátých let.

Také si člověk musí uvědomit, že v České republice neproběhla za posledních 17 let žádná stagnace nebo pokles, jak je tomu běžné na vyspělých trzích.

Šest procent ročně

Jestliže posoudíme veškeré faktory, pořád jsou nemovitosti z dlouhodobého hlediska dobrou investicí. Ty kvalitní a v dobrých lokalitách se budou v průměru zhodnocovat šesti procenty ročně.

Možnosti investorů

Pro drobné investory do nemovitostí se otevírají možnosti v podobě nemovitostních fondů, certifikátů na nemovitostní sektor, sektorové otevřené podílové fondy a v neposlední řadě přímo nákup akcií firem podnikajících v nemovitostním sektoru.

Například na pražské burze v tuto chvíli zatím může koupit akcie dvou firem: ORCO a ECM Real Estate Investments A.G., které za poslední tři měsíce posílily o 17 % a 27 %.

Vstup na burzu

U firem podnikajících v nemovitostním sektoru nezáleží, na jaké burze jsou kotovány, ale na konkrétních projektech, které tvoří jejich ekonomickou činnost. Je pravda, že investor si může vybrat z akcií několika desítek nemovitostních firem podle toho, na kterou burzu má přístup jeho burzovní makléř.

Investice do nemovitostí i do nemovitostních fondů jsou dlouhodobé investice, které slouží jako stabilizující část investičního portfolia.

Poslední aktualizace: 27. 05. 2023