Česká republika je protkána desítkami hradů a zámků, které jsou každoročně hojně navštěvovány místními obyvateli i těmi přespolními. Trendy se časem příliš nemění a málokoho překvapí, že si první místa neotřesitelně drží Pražský hrad i Karlštejn. Proč letos nezavítat kromě tradiční klasiky i na hrad Houska?
Co mají společného Pražský hrad, hrad Karlštejn a hrad Houska? Kromě toho, že jsou všechny tři hrady políbeny gotikou i renesancí, nacházejí se také buď přímo, nebo v blízkosti hlavního města. Tyto historické památky lze pojmout jako výlety v okolí Prahy a užít s odpoledne plná dobrodružství, historie a jarmarků.
Pražský hrad – nepřekonatelný
Hrad s velkým H a skvost mezi skvosty, který obdivují nejen jeho čeští „poddaní“, nýbrž celý svět. Pražský hrad jako největší symbol celé České republiky netřeba sáhodlouze představovat. Vše už o něm bylo napsáno a jeho historie je známá i nejednomu studentu z Jižní Koreje, kterým Praha doslova učarovala.
Pražský hrad sloužil od 9. století jako sídlo králů, od roku 1918 jako rezidence českých prezidentů a tak je tomu dodnes. Hrad je součástí rozsáhlého komplexu zahrad a přilehlých paláců i kaplí, a Guinessova kniha rekordů uvádí, že je největším starobylým hradem na světě.
Pražský hrad je jakýmsi průsečíkem mezi hrady Karlštejn a Houska. Kromě tradičních tras skrze Zlatou uličku, kolem Hradčanského náměstí či katedrály sv. Víta, jejíž základní kámen položil roku 1344 sám Karel IV., jsou stejně úchvatné procházky rozlehlými zahradami, podél Jízdárny a Jeleního příkopu.
Sotva hledat nová slova chvály a vyzdvihnout dosud nezveřejněné zajímavosti a legendy, jichž jsou celé tucty. Pražský hrad svým jedinečným kouzlem osloví i ty nejzarytější mrzouty a každému dokáže nabídnout kousek ze sebe, ze svého tajemství i ze své dlouhověkosti.
Hrad Karlštejn
Říká se, lépe jednou vidět, než popsat tisíci slovy. U Karlštejna to platí dvojnásob. Hrad Karlštejn je opředen legendami, skazkami a příběhy, jež tají dech a během jejichž vyprávění tuhne krev v žilách i vstávají chlupy po těle. Za jeho zrodem nestojí nikdo jiný, než opěvovaný Karel IV., vzdělaný a inteligentní státník, o němž se vědělo, že mluví pěti jazyky.
Popularitu hradu umístěného v Českém krasu lze stěží popřít. Na Karlštejně se pravidelně konají historické souboje, tradiční jarmarky a různé benefiční akce na podporu hradu i okolí. Karlštejn coby národní kulturní památka vstoupil do srdcí většiny Čechů i díky dnes již nesmrtelnému muzikálu Noc na Karlštejně. Nejen díky chytlavým melodiím, nýbrž také pro nejednu romantickou milostnou linii.
Přestože byl Karel IV. ve skutečnosti považován za milovníka žen a rozhodně se nevázal jen k jedné jediné. Mohutné zdi Karlštejna byly svědkem tisíců příběhů a lidských osudů, které znají jen ony samy. Dlouhá historie staletých budov a opevnění probouzí fantazie a prostý návštěvník chce uvěřit všem bájím, které se o hradu dodnes vyprávějí.
Ty nejoblíbenější příběhy se týkají skrytých pokladů, duchů a strašidel i dramatických lidských osudů, které se v areálu Karlštejna kdysi odehrály.
Hrad Houska
Hrad Houska neoplývá žádným nej. Na českém území stojí mnohem starší, větší, menší, oblíbenější, navštěvovanější, proslulejší a mytičtější hrady než Houska. Pojí se s ním však skryté obavy a strach. A to již po celá staletí.
Podle starodávné pověsti uvnitř svých zdí totiž skrývá bránu do pekla. A pověsti nelze brát na lehkou váhu. Velká pískovcová skála, na níž Houska stojí, je považována za hlubokou rokli, na jejímž konci nečeká hříšníky nic jiného, než horoucí nepohodlí. Mírně řečeno.
Kokořínské lesy, v nichž našel zalíbení i Karel Hynek Mácha, skrývají tajemnou historii i mnoho otázek. Proč se hrad Houska jmenuje Houska? Co má společného s křupavým pečivem? Pekly se na hradě housky tak dobré, že se v okolí začalo hradu přezdívat houska?
Nikoliv. Houska (spíše Haussek či Housek) bylo chlapecké jméno, jehož otci Slaviborovi hrad kdysi patřil. Sám název hradu nebudí pražádné obavy. Mnohem strašidelnější jen nejen údajná existence pekelné brány, nýbrž i nedávná historie, která hrad po jednu dobu pasovala na útočiště nacistické NSDAP, kteří zde žehnali okultismu a snažili se během obřadů využít sílu pekla.
Hrad je nicméně populární i v současnosti, kdy je svědkem mnoha kulturních a zábavních událostí. Je otevřen široké veřejnosti a letní akce, které se tu konají k potěše dětí i dospělých jsou vždy zárukou dobré nálady a mnoha zážitků. Namátkou výstava replik chladných i palných zbraní, gotický jarmark a mnoho dalšího.
Poslední aktualizace: 06. 04. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.