„Nedokážu si představit úspěch v podnikání bez sebevzdělávání,“ říká v rozhovoru Michal Hardyn
5 minut čtení
Michale, jste marketingový odborník a podnikatel, který má za sebou celou řadu projektů. Vždy jste si představoval, že budete dělat to, co děláte dnes, nebo jste měl jiné profesní plány?
Vždy jsem chtěl vést firmu a lidi. Už na škole jsem cítil, že vedení lidí je mi blízké. Po škole jsem šel do velké firmy, potom získal zkušenosti ve startupu a startupové prostředí se mi líbí nejvíce, protože jsou v něm podle mé zkoušenosti lepší vztahy mezi lidmi a je možné se rychle posouvat vpřed a mít výsledky.
NEJSLOŽITĚJŠÍ JE PRO MĚ STŘET S LIDMI, KTEŘÍ NEHRAJÍ FÉR
V roce 2008 jste strávil také rok v Cambridge v Anglii. Proč jste se tehdy rozhodl odjet a můžete říct, že vám pobyt v zahraničí přinesl něco jak do profesního, tak osobního života?
Dokončil jsem vysokou školu a řekl jsem si, že to je dobrá příležitost vycestovat, zlepšit se v angličtině a rozšířit si obzory. To se povedlo, Anglie je krásná země s vyspělou kulturou podnikání. Navíc Anglie je fantastická z pohledu slušného chování a prozákaznického přístupu. To se mi líbí a je mi to blízké. Je to velká konkurenční výhoda, pokud zde ve východní Evropě děláte business slušně a prozákaznicky.
Vzpomenete si, co pro vás bylo v začátcích podnikání zcela nejsložitější? Mladí lidí narazí často na to, že dělají až mnoho chyb a neumí vědomosti ze školy využít v praxi.
Nejsložitější je pro mě střet s lidmi, kteří nehrají fér, nedrží slovo a hází vám klacky pod nohy místo toho, ať se soustředí na řešení svých výzev a svůj růst. To je přístup, kterému nerozumím a těžko se mi s ním pracuje, protože ho moc nechápu.
Když jsme zmínili vědomosti ze školy, nemohu se nezeptat na váš názor týkající se školství. Jaká je podle vás úroveň českých vysokých škol?
Z mého pohledu české vysoké školy jsou dobrý filtr, kterým projdou lidi s vysokou mírou trpělivosti, pečlivosti a zájmem věci dotáhnout. Kandidáti z českých vysokých škol jsou většinou spolehliví a dobří pracanti. Na druhou stranu, české vysoké školy nevytěží potenciál, co mohou mladé lidi naučit z pohledu odborných znalostí i „měkkých“ znalostí. České vysoké školství stojí na memorování, nepodporuje práci v týmu a nerozvíjí silné stránky studentů. To jsou nevýhody, které vidím a dlouhodobě mohou na globálním pracovním trhu české studenty oslabit.
Momentálně je vás nejvíce vidět ve spojení s projektem VímVíc.cz, která má ambice naučit nás cokoliv, kdekoliv. Jsou podle vás online kurzy budoucností vzdělávání? Budeme se nejvíce učit doma s tabletem v ruce?
Ta doba už je teď. Jak jinak se v dnešní dynamické době učit novým trendům a vědomostem než s přes internet? Osobně mám moc rád knížky, pomáhají mi učit se například „měkké“ dovednosti. Knížky vás nenaučí dovednosti, které se rychle mění – například internetový marketing, sociální sítě, online produkty (UX/UI) a mnoho dalšího.
Tip: Domácnost řídím přes iPhone a chytrý termostat Nest – více info v článku
Na VímVíc.cz máte opravdu hodně pestrou nabídku kurzů z různých kategorií od správy financí přes osobní rozvoj až po zdraví a krásu. Mě by však zajímalo, co jste se vy sám díky kurzům naučil a jaké kurzy byste doporučil studentovi, který chce začít podnikat.
Velkou část z toho, co dneska umím z pohledu marketingu, produktu, produktivity nebo řízení projektů a firmy, jsem se naučil prostřednictvím internetu. Jak jinak se naučit pracovat na internetu, kde se každý rok mění pravidla hry? Na druhou stranu, množství dostupných informací je obrovské a my máme omezený čas pro vzdělávání. Studentům se zájmem podnikat bych doporučil se zamyslet, jaké kroky mají teď před sebou a podle těch konkrétních kroků a výzev bych řešil výběr kurzů.
PODNIKATELE SPOJUJE VÁŠEŇ ŘEŠIT PROBLÉMY LIDÍ A FIREM
Jak důležité je podle vás sebevzdělávání a cestování ve spojení s úspěchem v podnikání? Všiml jsem si, že mnoho lidí se dokáže chlubit tím, že již několik let nedrželo v ruce knížku a nevyrazilo za hranice Prahy.
Nedokážu si představit úspěch v podnikání bez sebevzdělávání. Součástí sebevzdělávání je cestování, protože to vám rozšiřuje obzory a ukazuje vám nové příležitosti. Je velmi přínosné sledovat, co řeší lidi v jiných koutech republiky nebo světa. Například můj úspěšný cashback portál PlnaPenezenka.cz jsem rozjel na základě dovolené v Anglii, když jsem viděl, jak oblíbené cashback portály tam jsou.
Know-how týkající se podnikání a online byznysu sdílíte také ve vaší #HardynShow na YouTube. Je odpovídání na dotazy čistě určitou formou budování osobního brandu, nebo tvoříte show s nějakým dalším cílem?
Tyto aktivity dělám bez nějaké odměny s cílem předat moje získané zkušenosti a usnadnit ostatním jejich cestu. Je to také mé „vracení zpět“ komunitě, protože sám čtu několik blogů a sleduji podobné pořady na YouTube, které mě dost naučily a přijde mi férové také pomoci.
Nejen v rámci business snídaní OnlineStars jste měl možnost poznat celou řadu podnikatelů. Dokázal byste z vašeho pohledu říct, zda-li je něco, co podnikatele spojuje? Je to touha vydělat hodně peněz? Nebo získat nezávislost?
Z mého pohledu podnikatele spojuje vášeň řešit problémy lidí nebo firem. Druhá klíčová vlastnost podnikatelů je překonávání překážek, protože jestli se na něco můžete v podnikání spolehnout, je to obrovské množství překážek.
Jsme portál týkající se studentského života, vydělávání, ale i šetření peněz. Stojíte také za zmíněným projektem PlnaPenezenka.cz. Jedná se o cashback portál, díky kterému zákazníci mohou na každém nákupu ušetřit. Je jeho používání výhodné i pro studenty, kteří jsou zvyklí na různé studentské slevy a výhody díky ISIC kartě?
S cashback portálem PlnaPenezenka.cz šetří také studenti. Můžete získat cashback ve výši 1 až 12 % z ceny nákupu a zároveň využívat studentské slevy. Osobně jsem také spořivý a cashback sám aktivně používám. Ročně ušetřím přes PlnaPenezenka.cz kolem 10 000 Kč.
Od šetření k utrácení. Za co vy sám nejvíce a hlavně podle vás zbytečně utrácíte? Někteří podnikatelé se například neobejdou bez energy drinků.
Nemám pocit, že bych utrácel zbytečně. Útraty ve volném čase vidím také jako důležité. Je důležité správně odpočívat a získávat inspiraci a nápady. Hodně utrácím za cestování, mám část rodiny v Beskydech, pravidelně jezdím do Rakouska do Alp. Ročně najedu v autě téměř 50 000 km, to je na kancelářskou myš hodně. V létě i zimě jezdím za teplem k moři. Druhá významná část útrat je za vzdělávání – kupuji knihy, audioknihy, občas navštěvuji konference. Využívám také služeb kouče, ročně mám kolem 100 hodin koučování a pokud znáte sazby prémiových koučů, dokážete si představit, že každý rok utratím za koučování velkou sumu.
Mnohokrát děkuji za rozhovor.
Celý rozhovor vyšel v magazínu ChudýStudent.cz.
Poslední aktualizace: 17. 02. 2016