Natržené bankovky nesmí obchodníci odmítnout
3 minuty čtení
Nezřídka se při placení dostane do rukou bankovka, které chybí růžek či část okraje, je pomačkaná, natržená nebo dokonce na dva kusy a slepená izolepou. Nejsou výjimkou ani bankovky popsané či pomalované. Co s nimi udělat? Je možnost je odmítnout?
Stačí malá nepozornost při placení a snadno se člověku do rukou dostane opotřebovaná nebo dokonce poškozená bankovka. Nikdo ji nechce přijmout. Co teď?
Rozhodně není třeba s každým nepatrným poškozením běžet do banky. Ovšem člověk by měl umět rozpoznat, zda může poničenou bankovkou zaplatit a zda ji musí obchodník přijmout.
Natržená bankovka – co s ní?
Existují jasná pravidla pro přijímání opotřebovaných a poškozených peněz. Stává se, že pokladní při placení odmítnou přijmout bankovku s odůvodněním, že poškozené peníze přijímat nemusí. Ne vždy však postupují správně.
Zatímco bankovky opotřebované oběhem, typicky pomačkané, odřené, s narušeným okrajem či zašpiněné, nelze odmítat, u poškozených se s jejich odmítnutím setkat lze.
Zákon rozlišuje mezi běžným a nestandardním poškozením. Pro fyzické osoby platí, že jiné než opotřebované bankovky akceptovat nemusí. U podnikatelů hraje roli, jestli jde o fyzickou nebo právnickou osobu.
Režim fyzických osob je stejný. Jedinou výjimkou jsou směnárníci, pro které platí to, co pro právnické osoby. Většina obchodníků jako právnických osob má povinnost přijímat všechny bankovky až na nestandardně poškozené a ty poškozené běžně, které však nejsou celé.
Celou se pak rozumí i třeba bankovka s chybějícím růžkem ne větším než dva centimetry nebo právě natržená bankovka bez ohledu na délku a počet natržení. Právnické osoby musejí dokonce přijmout i bankovku roztrženou na dvě části a slepenou lepicí páskou.
Nevadí ani mastná skvrna nebo čárnutí. A co je důležité, nesmí je už vracet do oběhu. Zákazník by si tedy neměl nechat namluvit, že bankovku, která je pouze natržená, obchodník nepřijímá.
Bankovky běžně poškozené bezplatně vyměňují za nepoškozené bankovky stejné nominální hodnoty pobočky obchodních bank a zastoupení České národní banky.
Odmítnutí nestandardně poškozené bankovky
Výrazně poškozené či úmyslně poničené peníze do oběhu nepatří. Takové bankovky může odmítnout každý kromě České národní banky a zejména banky provádějící hotovostní operace.
Jenže ty ji zabaví bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí zadrží takovou bankovku a předá ji České národní bance. Ostatní subjekty mohou takovou bankovku odmítnout.
O nestandardní poškození, které rozhodně nebylo způsobeno běžným zacházením, se jedná v případě ohořelých či zetlelých bankovek, dále jsou-li roztržené na více než dvě části nebo mají nečitelný či proděravělý obrazec.
Pokud však bude bankovka vlivem tepla jen zahnědlá nebo propálená, nepokládá se za ohořelou. Pokud bankovka po nechtěném vyprání zůstane beze změn viditelných pouhým okem, obrazec a některé ochranné prvky jsou rozeznatelné, musí ji obchodník přijmout a dále do oběhu nevracet stejně jako bankovku popsanou či pomalovanou z jedné strany.
Česká národní banka může poskytnout náhradu za zadržené bankovky nestandardně poškozené:
- při živelní pohromě,
- obětem při spáchání trestného činu nebo při pokusu o spáchání trestného činu,
- nešťastnou náhodou,
- způsobem, kterého si příjemce nemusel nebo nemohl povšimnout.
Pro nárok na výměnu poškozených bankovek je tedy klíčový druh jejich poškození. Nestandardně poškozené bankovky se nevyměňují na počkání a budou na pobočkách bank zadrženy a předány České národní bance.
Česká národní banka následně poškození posoudí a rozhodne o poskytnutí náhrady.
Poslední aktualizace: 21. 02. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.