Menu
Nákupy na splátky: 5 pravidel, abyste nakoupili bezpečně

Nákupy na splátky: 5 pravidel, abyste nakoupili bezpečně

4 minuty čtení

Když něco akutně potřebujete teď hned, nemusíte za každou cenu čekat, až na to budete mít našetřeno. V kamenných prodejnách i e-shopech můžete klidně využít nákup na splátky. Je to jednoduché a stojí za to o něm uvažovat, když se jedná o pořízení něčeho skutečně nezbytného. Zároveň je ale důležité dodržovat základní pravidla bezpečného úvěrování.

My Češi se nakupování na splátky nebojíme, dokonce jde o nejoblíbenější typ úvěru u nás. Z dat České bankovní asociace vyplývá, že 8 z 10 lidí má zkušenost s nějakým typem půjčky a z toho 38 % připadá právě na nákupy na splátky. A na co si tímto způsobem nejčastěji půjčujeme? Na nic překvapivého – zejména na bílou elektroniku, kam patří třeba pračky či ledničky. Oblibě pořizování na splátky se těší i mobilní telefony, televize a také nábytek.

Díky tomu, jaký je o službu zájem, je dnes nakupování na splátky hračka. Nemusíte nic vyřizovat dopředu, v kamenných prodejnách s vámi všechno vyřeší za pár minut na pokladně, v e-shopech stačí vyplnit pár údajů v online formuláři a je to. Pro jistotu tu ale ještě máme pár tipů, jak se při výběru a nastavení služby nespálit:

1. Ani nákupy na splátky nejsou úplně pro všechny

Vyřídit si nákup na splátky je snazší než si sjednat třeba běžnou půjčku, a i podmínky jsou poměrně mírné. To ale ještě neznamená, že ho přiklepnou úplně každému. Musíte splňovat alespoň základní požadavky: Věk nad 18 let, trvalý pobyt v České republice a pravidelný zdroj příjmů.

Splátkový prodej pro vás tedy s velkou pravděpodobností není cestou, pokud jste třeba zrovna ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, případně na úřadu práce. A není to libovůle poskytovatele, ale především ochrana vás coby dlužníka před případnou dluhovou pastí, do které s nejistými příjmy můžete spadnout raz dva.

2. Na splátky si kupte jen to, co opravdu potřebujete

Chcete si jen udělat radost? Pak je opravdu lepší počkat, až našetříte. Nebo si aspoň uvědomit, že nákup na splátky je závazek, kvůli kterému se budete muset příštích pár měsíců trochu uskromnit. A na další „radosti“ bude o to méně peněz.

Když už si půjčujete, tak na to, bez čeho se neobjedete. Příkladem může být počítač či jiný „nástroj“ pro vaši práci nebo nový spotřebič – když starý náhle vypověděl službu nebo je jeho provoz velmi energeticky náročný, takže se vyplatí rychlá investice do podstatně úspornějšího řešení.Kupovat na splátky nový model telefonu nebo novou televizi, když ta stará ještě funguje, rozhodně nedoporučujeme.

Sjednání nákupu na splátky je záležitostí pár minut. To by vás ale nemělo svádět k tomu, že si na splátky pořídíte zbytné věci, které nepotřebujete.

3. Vyberte si férovou splátkovou společnost

Na rozdíl od běžné půjčky, kde si sami předem banku či jiného poskytovatele vybíráte, funguje to ve splátkovém prodeji funguje trochu jinak. Jako kupující vlastně, kdo za úvěrem „stojí“, tolik neřešíte. Jednoduše si v kamenném či online obchodě vyberete zboží a místo platby na místě jen zvolíte formu splátkového prodeje. Vše s vámi vyřeší buď prodejní personál, nebo to zvládnete sami v pár krocích na e-shopu. Žádné jednání s bankéřem se tedy nekoná.

Za nákupem na splátky ale vždy stojí finanční instituce, se kterou má prodejce uzavřenou smlouvu. Někdy jich může být více a máte dokonce na výběr, tedy pokud vám prodejce volbu umožní. Proto je dobré se o tuto možnost zajímat. Pokud nakupujete u renomovaných prodejců, buďte v klidu, protože spolehliví obchodníci by vám nenabídli produkty neférové splátkové společnosti.

Mezi léty ověřené jistoty na trhu patří třeba nebankovní Home Credit nebo držitel bankovní licence Hello bank! Tato banka působí ve splátkovém prodeji přes 20 let (dříve jako Cetelem). Na splátky přes ní nakoupíte ve zhruba 1 000 kamenných obchodech a e-shopech, jako jsou třeba Ikea, Alza, Expert, Planeo, Euronics a spousta dalších. Díky službě HelloPay nemusíte žádat o nákup na splátky znovu a znovu. S HelloPay od Hello bank! totiž získáte otevřený účet, ze kterého můžete peníze čerpat a zase je na něj vracet, jak potřebujete.

4. Rozmyslete si, na jak dlouho si splátky rozložíte

U jednotlivých nabídek si vždycky dobře spočítejte a naplánujte, na jak dlouho si splátky chcete rozložit. Tak aby nebyly příliš vysoké, a zároveň jste zbytečně moc nepřeplatili. Hlavním vodítkem by pro vás měla být RPSN – roční procentní sazba nákladů – tedy úroková sazba plus všechny další poplatky a náklady, které s úvěrem budete mít. Přičemž samozřejmě čím nižší RPSN, tím lepší.

TIP: U některých obchodníků najdete i nabídky s akontací – částkou nebo procentem z ceny nákupu, kterou musíte složit na začátek. Dobrý kompromis, pokud si nechcete/nemusíte půjčovat celou částku.

5. Zvažte pojištění schopnosti splácet

Vždycky je dobré mít jistotu, že úvěr zvládnete splácet i v případě nenadálé situace – ať už je to pracovní neschopnost, ošetřování člena rodiny, ztráta práce, či zrušení živnosti, nebo případ invalidity či dokonce úmrtí. Od toho je tu speciální pojištění schopnosti splácet, které si vyřídíte rovnou s nákupem na splátky. Jasně, splátky budou o malinko vyšší, ale znáte to. Nikdy nevíte, co se může stát.

Poslední aktualizace: 27. 09. 2022