ÚvodFinanceKryptoměna Monero (XMR) – jak koupit, kurz, peněženka
Kryptoměna Monero (XMR) – jak koupit, kurz, peněženka
6 minut čtení
Monero patří v současné době mezi nejznámější anonymní kryptoměny. Počátky Monera sahají do roku 2014. V tomto článku se podíváme, jak je zajímavé Monero, zda se jej vyplatí kupovat, kdo za Monerem stojí a jaké má výhody a nevýhody proti Bitcoinu.
Monero vzniklo odštěpením od měny Bytecoin
Monero vzniklo v dubnu 2014 odštěpením od anonymní kryptoměny Bytecoin. Bytecoin byla první kryptoměna, která využívala CryptoNote algoritmus, který používá i Monero. Nejedná se o jediný anonymní alogritmus, například kryptoměna Zcash používá k zajištění anonymity v síti protokol zk-SNARK a kryptoměna Dash používá mixovací algoritmus PrivateSend.
Některým vývojářům se na Bytecoinu nelíbilo, že přes 80% Bytecoinů bylo předtěženo a báli se tak přílišné centralizace a manipulace s cenou. Z tohoto důvodu se od Bytecoinu odštěpila měna BitMonero, která o pět dnů později byla přejmenovaná na Monero (v jazyce esperanto „Monero“ znamená „mince“).
Takto je Monero popsáno na oficiální stránce getmonero.org:
„Monero je bezpečná, anonymní nevystopovatelná kryptoměna. Monero je open-source (to znamená, že na zdrojový kód se může podívat kdokoliv) a mohou ho používat všichni. S Monerem jste sami sobě bankou. Pouze vy kontrolujete a jste zodpovědni za své peníze. Vaše účty a transakce jsou plně anonymní.“
Kurz Monero a kde měnu koupit?
Bohužel se v současné době Monero stále nedá koupit přímo za dolary nebo za české koruny. Pro koupi Monera je většinou potřeba nejdříve nakoupit Bitcoiny a sledovat kurz Monero proti kurzu měny Bitcoin. Dlouhodobě u měny Monero kurz proti Bitcoinu mírně roste.
Nejčastější volbou pro koupi Bitcoinu na našem trhu je online burza Coinmate – rychlost a jednoduché uživatelské prostředí. Coinmate je burza, za kterou stojí čeští majitelé.
Tip: Bitcoin můžete nakoupit také na burze Coinbase. Přes tento odkaz získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR. Coinbase má často lepší kurzy než Coinmate, nicméně o něco vyšší poplatky.
Jakmile máte koupené Bitcoinu, můžete je následně směnit za Monero pomocí burz, kde se Monero prodává. Zkontrolovat kurz Monero pro jeho nákup můžete například na burze Bittrex a Poloniex. Možností je také ShapeShift, což je služba, která vám okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou.
Aktuální kurz Monera lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.
Rozdíly Monero proti Bitcoinu
Podle řady průzkumů patří Monero společně například s měnami Litecoin, Ripplenebo Ethereummezi 10 nejoblíbenějších kryptoměn.
Níže v tabulce si uvedeme konkrétní důležité rozdíly mezi Bitcoinem a Monerem.
U Monera jsou transakce plně anonymní
Monero nemá konečný počet mincí, podléhá mírné inflaci
U Monera se nové bloky vytváří průměrně 5x rychleji
Následující tabulka ukazuje některé vlastnosti a rozdíly Monera a Bitcoinu.
Bitcoin
Monero
Zakladatel
Neznámý (Satoshi)
R.Spagni, F. Cabaňas + 5 dalších vývojářů v anonymitě
Při vybírání kryptoměnové peněženky je nejdůležitější podívat se na to, zda vlastníme soukromé klíče nebo ne. Protože pokud nevlastníme soukromé klíče od naší peněženky, tak ta konkrétní peněženka může být vykradena a spolu s tím nám budou ukradeny i naše privátní klíče.
Nejbezpečnější možností, kde Monero uložit, jsou hardware peněženkyLedger Nano S a nový TREZOR Model T.
Z webových peněženek je důvěryhodná oficiální peněženka mymonero.com, kterou spravuje jeden ze zakladatelů Monera – Riccardo Spagni. Další možností je stáhnout oficální desktopovou peněženku, která zároveň stáhne celý blockcahin (+- 40 GB). Takový typ peněženky se nazývá full node.
Na iOS je dobrá peněženka Cake Wallet a na Android peněženka Moneroj.
Vývojářský team Monera
Za Monerem stojí oficiální vývojářský team, jehož jádro se skládá ze 7 členů. Hlavní osobností teamu se stal Riccardo Spagni, který jako první v květnu 2014 odhalil svou identitu. Z jádra vývojářského teamu známe ještě Francisco Cabaňase, dalších 5 členů zůstává v anonymitě.
Jelikož je Monero open-source, tak na jeho vývoji se podílí přes 200 dalších vývojářů z celého světa. Všeobecně je vývojářský team Monera považován za velmi profesionální a důvěryhodný, proto zde není velké riziko, že by došlo ze strany vývojářů k nějakému podvodu.
Skandály měny Monero
V září 2014 byla monerová síť napadena, když útočníci objevili chybu v CryptoNote protokolu. Tato chyba umožňila vytvoření dvou podřetězců, které odmítaly uznat platnost transakcí v monerové síti. CryptoNote později vydal záplatu, kterou následně Monero implementovalo.
Kvůli své anonymitě je Monero kritizováno, že je vhodné pro obchodování s ilegálním zbožím. Proto se nelze divit boomu, které Monero v roce 2016 zažilo, když dark market AlphaBay začal přijímat Monero jako způsob platby. Jen za rok 2016 Monero ztřicetinásobilo svou hodnotu (z 0,5 dolarů v lednu 2016 na 15 dolarů v lednu 2017).
Monero posílilo svou anonymitu 10. ledna 2017. Do monerové sítě byla implementována technologie Ring Confidental Transactions, která umožňuje skrytí převedených prostředků v síti. Před touto technologií sice nebyly v síti vidět účty, stále ale byly vidět poslané částky.
Monero bylo v druhé polovině roku 2017 také nelegálně těženo pomocí skriptu umístěného na nejrůznějších webových stránkách (například na torrentové službě The Pirate Bay). Skript automaticky využíval výpočetní výkon uživatele a bez vědomí uživatele jej používal na těžení kryptoměny Monero.
Později se rozvinula v komunitě debata, že by tento způsob získávání prostředků mohl představovat zajímavou alternativu k tradičnímu způsobu získávání prostředků z reklamy. Podmínkou by samozřejmě byl výslovný souhlas uživatele, že výpočetní výkon jeho počítače může být v průběhu prohlížení stránky použit na těžení Monera.
Inflace a poplatky
Monero nemá konečný počet mincí. Jak můžeme vidět z grafu, tak jakmile bude v oběhu 18.132 milionů jednotek Monera, tak se inflace ustálí a peněžní zásoba poroste lineárně tempem 0,3 Monera za minutu.
Ohledně toho, zda je mírná inflace dobrá nebo špatná se již dlouhou dobu vedou spory. Obhájci Monera považují mírnou inflaci za dobrou, protože poskytuje těžařům ekonomickou motivaci potvrzovat transakce.
Někdo dokonce říká, že Monero prakticky inflační ani nebude, protože objem emitovaných mincí Monera se bude rovnat ztraceným mincím (rozbitý hardware, ztracený privátní klíč a podobně).
18. října přišla po dlouhém testu na monerovou síť technologie Bulletproof, která snížila poplatky v Monerové síti o více než 90%.
Monero nemá fixní velikost bloku jako například Bitcoin (1 MB), proto je dobře škálovatelné. Velikost poplatku se odvíjí od velikosti transakce v kB – a čím anonymnější, tím je transakce dražší. Rozdíl k Bitcoinu je, že velikost poplatku se neodvíjí od počtu ostatních transakcí v síti.
Těžební algoritmus a těžba
Monero je založeno na technologii CryptoNote, ze které vychází těžební algoritmus CryptoNight. V současné době se Monero nedá těžit na speciálních ASIC přístrojích, na kterých probíhá těžba Bitcoinu. Pro těžení se používají grafické karty nebo procesory.
Hlavní předností Monera je jeho anonymita, která je zprostředkována přes 3 technologie:
Ring signatures, které umožňují skrýt odesílatele. Zjednodušeně tato technologie funguje tak, že když odešleme určitou částku, tak se tato částka promíchá s dalšími uživateli v síti a tak nelze vystopovat, kdo tuto transakci odeslal.
Stealth adresses – umožňují skrýt příjemce. Při odesílání transakce odesíláme Monero přes jednorázový odkaz na účet, který zná pouze příjemce.
Ring confidental transactions (RingCT) – umožňují skrýt objem převáděné částky.
Tyto 3 technologie umožňují, že nikdo v síti nemůže vidět, kolik má uživatel prostředků na účtě, ani jaké platby v historii realizoval. Vysoká míra anonymity je největším rozdílem mezi Bitcoinem a Monerem.
Od 18. října 2018 je na síti spuštěná také technologie Bulletproof, která snížila poplatky o více než 90% a také přinesla používání technologie „zero-knowledge proofs“, kterou používá například Zcash.
Budoucnost Monera
Je předpoklad, že obliba anonymních kryptoměn bude se vzrůstajícím počtem regulací a zákazů ze stran vlád růst. Do budoucna proto Monero disponuje velmi zajímavým potenciálem.
Poslední aktualizace: 30. 11. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.