Domácí maska na vlasy – kokosový nebo olivový olej
9 minut čtení
Kokosový olej je možná nejkontroverznější ze všech olejů na vaření. Mnozí odborníci na výživu varují, že vysoký obsah nasycených tuků může způsobit ucpání tepen, avšak i tak je tropický olej oblíbený mezi stoupenci populární keto diety a údajně má i výhody jako funkční potravina. Důležité je, že kokosový olej se nepoužívá pouze v kuchyni. Je velmi oblíbený i jako kosmetický produkt a to jak na vlasy, tak i pleť. Jaká je nejlepší maska na vlasy z kokosového oleje?
Kokosový olej se stal známým pro své mnohé zdraví prospěšné účinky, včetně lepší funkce mozku, lepší hladiny cholesterolu a dalších. Často se také používá na pleť jako hydratační prostředek a odstraňovač make-upu.
Kokosový olej
Kokosový olej je tropický olej získávaný z dužiny kokosových ořechů. V obchodech se dá koupit panenský i rafinovaný kokosový olej. Konkrétní druh je vždy uveden na přední etiketě. Panenský kokosový olej je méně zpracovaný než rafinovaná verze, a proto si zachovává sladkou tropickou chuť. Rafinovaný kokosový olej prochází větším zpracováním, což vede k neutrálnější vůni a chuti.
Protože nemá onu prozrazenou kokosovou chuť, může se rafinovaný typ použít jako hlavní olej pro vaření v různých receptech. Rafinovaný kokosový olej se nyní často označuje jako „univerzální kokosový olej“, takže na etiketě stačí hledat jednu z těchto frází.
Kokosový olej obsahuje hodně kokosového tuku a je důležité rozlišovat, zda je kokosový olej lisován za studena, či nikoliv. Protože když je kokosový olej lisován za studena, což znamená, že se olej odstraňuje bez použití tepla, předpokládá se, že tento proces zachovává více živin v oleji ve srovnání s jinými metodami zpracování.
Kokosový olej se v posledních letech těší stále větší oblibě, protože se o něm tvrdí, že dokáže vše od podpory hubnutí až po zpomalení postupu Alzheimerovy choroby.
Kokosový olej ve stravě
Stejně jako mnoho jiných módních zdravých potravin se i kokosový olej těšil velké popularitě, která v posledních letech opadla. Zatímco maloobchodní prodej kokosového oleje dosáhl vrcholu v roce 2015, v roce 2018 klesl přibližně o 30 %.
Podle nejnovějších prognóz se však očekává, že trh s kokosovým olejem bude v příštích několika letech opět stoupat, což je částečně podpořeno popularitou nízko sacharidových diet s vysokým obsahem tuku, jako je například keto dieta.
Ačkoli má kokosový olej podobný výživový profil jako ostatní oleje na vaření, hlavní rozdíl spočívá ve specifických typech tuků, které obsahuje. Většinu, tj. 83 % tuků v kokosovém oleji tvoří nasycené tuky, které se obvykle nacházejí v živočišných produktech, jako je maso a mléčné výrobky. Naproti tomu v olivovém oleji je nasycených tuků pouze 14 %.
Nasycené tuky jsou při pokojové teplotě obvykle pevné a často se považují za nezdravé, protože existují důkazy, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků zvyšuje hladinu LDL neboli „špatného“ cholesterolu, což může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Jediná polévková lžíce kokosového oleje téměř splňuje doporučený limit 13 g nasycených tuků na den.
Naopak nenasycené tuky, ať už mono nenasycené, nebo polynenasycené, zůstávají při pokojové teplotě tekuté a jsou považovány za zdravější, protože bylo prokázáno, že v umírněném množství a zejména místo nasycených tuků mají příznivý vliv na zdraví srdce.
Výhodou kokosového oleje je, že zůstává stabilní za tepla, což znamená, že není tak pravděpodobné, že by během vaření oxidoval a vytvářel škodlivé sloučeniny, jako jsou volné radikály. Různé druhy kokosového oleje jsou vhodné pro různé způsoby vaření.
Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, jako je kyselina laurová, se v těle rychle rozkládají a přeměňují na energii, proto je tento olej často zařazován do redukčních diet.
Kokosový olej na vlasy
Díky své jedinečné chemické struktuře může kokosový olej prospívat také vlasům. Jedním z nejlepších způsobů, jak vlasy kokosovým olejem vyživit, je použití masky na vlasy. Z kokosového oleje se dá snadno vytvořit domácí maska na vlasy po které vypadá každý účes, i účes do divadla, mnohem lépe.
Vlivem chemického ošetření, tepelného stylingu a působení životního prostředí mohou být vlasy časem křehké a poškozené. Naštěstí existují způsoby, jak vlasy chránit, avšak výzkum ukázal, že kokosový olej může mít určité vlastnosti, které mohou pomoci udržet vlasy zdravé. Kokosový olej na vlasy je tak často používán jako přírodní maska na vlasy.
Domácí maska na vlasy – účinky
Kokosový ruk dokáže snížit ztrátu bílkovin. Vlasy jsou tvořeny bílkovinami a skládají se ze tří vrstev. Barvení, fénování, styling a další úpravy mohou způsobit ztrátu části bílkovin, které tvoří vlasovou kůru, tedy nejsilnější vrstvu vlasů.
Kokosový olej snižuje ztrátu bílkovin, pokud se používá jako přípravek pro péči o vlasy před a po umytí. Proniká do vlasového stvolu. Kokosový olej má nízkou molekulovou hmotnost. Díky tomu se olej ve srovnání s jinými typy olejů snáze vstřebává do vlasového stvolu.
Dále kokosový olej použitý jako domácí maska na suché vlasy doplňuje vlhkost. Protože kokosový olej lépe proniká do vlasového stvolu, může také pomoci chránit vlasy před vysušením.
Většina typů vlasů může těžit z větší vlhkosti a menšího úbytku bílkovin. Přírodní i tónovací masky na vlasy s kokosovým olejem však mohou být obzvláště prospěšné, pokud mají vlasy tendenci být suché, krepaté, náchylné k lámání či kudrnaté.
Udržet kudrliny hydratované může být velmi obtížné, protože přírodní oleje se po vlasovém stvolu špatně šíří. Domácí barvení vlasů pro vlasy také není zrovna moc prospěšné a člověk by se tomu měl spíš vyvarovat.
Maska na vlasy domácí
Jak používat masku na vlasy? Stačí si snadno vytvořit rychlou a účinnost masku na vlasy z kokosového oleje, což není žádná věda. Stačí k tomu pouze 2 polévkové lžíce kokosového rozpuštěného oleje. Kokosový olej není pro rozehřátí nutné nijak rozpouštět. Stačí ho nechat v pokojové teplotě a sám se rozpustí do tekuté formy.
Před olejem je dobré si chránit oblečení ručníkem kolem krku. Dále je důležité si vlasy lehce navlhčit. Poté stačí na vlhké vlasy rovnoměrně nanést rozpuštěný kokosový olej. Vlasy je dobré si postupně rozdělit, aby se dal kokosový olej nanášet po upravitelných částech. Tím se zajistí, že budou pokryty všechny vlasy. Nejvíce oleje se nanáší na konečky.
Masku je dobré nechat působit 1 až 2 hodiny minimálně. Někteří lidé rádi nechávají masku na vlasech přes noc, aby se prohloubila. Vznikne tak olejový zábal na vlasy.
Přírodní maska z kokosového oleje pak stačí jen pořádně smýt šampónem. Protože se jedná o olej, smývání bude o něco náročnější, než klasické mytí vlasů. Maska není úplně vhodná pro velmi mastící se vlasy. Pokud má člověk mastné vlasy, měl by kokosový olej použít maximálně na konečky. V případě, kdy lidé (a především ženy) zkoušejí domácí masky na vlasy, často se zajímají i o gelové nehty přírodní.
Maska na suché vlasy
Kromě základního receptu se může použít i další varianty. Například pro suché vlasy bývá nejúčinnější maska na vlasy kombinace kokosového oleje a medu. Stačí ke 2 lžícím rozpuštěného kokosového oleje přidat 1 lžíci přírodního medu. Zde je nutné směs ohřívat na mírném plamenu tak dlouho, dokud směs nebude zcela hladká a nedojde tak ke spojení oleje a medu. Pak už jen stačí nanést na vlasy. Medová maska by měla působit zhruba 15 minut.
Další zajímavou kombinací je kokosový olej a vejce. Stačí opět 2 lžíce kokosového oleje a 1 rozšlehané vejce. Je důležité obě suroviny pořádně promíchat, dokud se nespojí. Působení na vlasech by mělo být zhruba 15 – 20 minut. Při oplachování je důležité oplachovat spíše studenou, maximálně vlažnou vodou. Jinak z vejce budou cucky, které se z vlasů velmi špatně dostávají.
Kokosový olej účinky
Je důležité zdůraznit, že kokosový olej má mnohem více účinků. Kromě toho, že olej na suché vlasy dobře působí a vyživuje, byly dokázány i další účinky.
Jedna studie z roku 2013 zjistila, že kokosový olej byl účinný při použití u dětí s ekzémem. Olej pravděpodobně pronikl do vrchní vrstvy kůže a působil jako bariéra, která zabraňuje vzniku zánětu. Pokud má člověk problémy s ekzémem na pokožce hlavy, kokosový olej může pomoci zmírnit některé příznaky.
Antimikrobiální, protiplísňové a hydratační vlastnosti oleje mohou pomoci zmírnit příznaky lupů. Dále dochází díky kokosovému oleji ke snížení lámavosti vlasů. Protože kokosový olej dokáže pronikat do vlasového stvolu a má schopnost dodávat vlasům vlhkost, může snižovat pravděpodobnost lámání vlasů způsobeného třením.
Nejúčinnější maska na vlasy tak pro mnohé může být právě ta domácí kokosová. Pro lepší účinky kokosového oleje je vhodné ho na vlasy používat jako olejový zábal na vlasy – to znamená, že se nechává účinkovat opravdu dlouho.
Díky své schopnosti hydratovat a vyživovat vlasy a zabraňovat ztrátě bílkovin je kokosový olej skvělou složkou, pokud chce člověk přírodní prostředek na suché, lámavé a poškozené vlasy.
Kokosový olej na pleť
Kokosový olej se nepoužívá pouze v kuchyni a jako maska na vlasy, avšak je využíván i v péči o pleť.
Jednou z hlavních rolí, kterou může kokosový olej hrát v rutinní péči o pleť, je hydratační prostředek, a to díky tomu, že je bohatý na mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem – především na kyselinu laurovou, která má některé vážné antibakteriální a antimikrobiální schopnosti, a kyselinu linolovou.
Změkčující vlastnosti kokosového oleje mohou být prospěšné pro obnovu bariérové funkce pokožky (nejsvrchnější vrstva kůže, která chrání tělo před hrozbami z okolního prostředí), což z něj dělá obzvláště užitečný doplněk péče o pleť, pokud má člověk suchou, citlivou pokožku nebo atopickou dermatitidu.
Kromě toho, že je kokosový olej mimořádně hydratační, má schopnost působit jako ochranná vrstva, která se nachází na pokožce a uzamyká v ní vlhkost, a zároveň zabraňuje transepidermální ztrátě vody (kdy voda prochází pokožkou a vypařuje se do vzduchu). Ovšem nejedná se o UV ochranu.
Tato ochranná vrstva pomáhá účinněji opravovat trhliny ve vnějších vrstvách kůže, což ztěžuje vniknutí škodlivých bakterií – například stafylokoků, které se běžně vyskytují na kůži.
Kokosový olej má také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které v kombinaci s jeho hydratačními a zvláčňujícími účinky mohou urychlit hojení ran.
Navzdory antibakteriálním a antimikrobiálním vlastnostem kokosového oleje však není nejlepším bojovníkem proti akné. Kokosový olej je poměrně komedogenní, což znamená, že může ucpávat póry a přispívat ke vzniku akné. Pokud má člověk mastnou pleť a je náchylný k akné, kokosový olej pro takového člověka není nejvhodnější.
Olivový olej na vlasy
Kromě kokosového oleje, je důležité také zmínit olivový olej. Lidé používají olivový olej k péči o vlasy již tisíce let a tvrdí, že jim dodává lesk, tělo, hebkost a pružnost.
Základními chemickými prvky olivového oleje jsou kyselina olejová, kyselina palmitová a skvalen. Všechny tyto látky jsou zvláčňující, což znamená, že mají zvláčňující vlastnosti. Mnoho šamponů, kondicionérů a pomád obsahuje laboratorně vyrobené verze zvláčňujících látek.
Pro oblibu olivového oleje v péči o vlasy existuje jen velmi málo vědeckých důkazů. Ale některé výzkumy o účincích olivového oleje ukazují, že může mít významný hydratační účinek.
Olivový olej by mohl dodat vlasům hebkost a posílit je tím, že proniká do vlasového stvolu a zachovává vlhkost. Lesk, který prý olivový olej dodává, může být způsoben tím, že olej vyhlazuje vnější kutikulu vlasu.
Používání oleje obecně nemusí být vhodné pro každý typ a strukturu vlasů, protože některé typy vlasů si olej uchovávají déle než jiné. Olivový olej je nejpříznivější pro suché a husté vlasy.
Poslední aktualizace: 02. 11. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.