Je lepší zaměstnání nebo vlastní podnikání?
3 minuty čtení
Nechat se u někoho zaměstnat nebo pracovat na vlastní pěst? To je otázka, kterou si v životě pravděpodobně položí většina z nás. A toto rozhodnování není jednoduché. Obě varianty, jak zaměstnání, tak podnikání, mají své nesporné výhody i nevýhody.
Získat živnostenský list je hračka, ale přináší s sebou i negativa
Vlastní podnikání na živnostenský list je u nás nejběžnější formou. Není se čemu divit – jeho vyřízení je rychlé, bez vysokých poplatků, složité administrativy a je v podstatě bezproblémové. Stačí splnit pouze všeobecné podmínky jako je věk 18 let a bezúhonnost. Zaplatíte tisícikorunu a můžete podnikat. Činností, které lze vykonávat na živnostenský list je opravdu mnoho. Ať už se jedná o umělecké profese, řemesla, provoz vlastního e-shopu, poradce a dnes do této skupiny spadají dokonce i YouTubeři.
Jako ostatně vše, také podnikání na živnostenský list přináší určitá rizika. Především ručíte svým majetkem. Nebude-li se vám tedy dařit, můžete se dostat do problémů. Chcete získat kapitál zvenčí? To bude problém, protože banky a investoři vás budou automaticky považovat za rizikového klienta. Musíte si také vést vlastní účetnictví, byť třeba jen jeho zjednodušeno formu v podobě daňové evidence. Největší nevýhodou oproti zaměstnání jsou však vyšší povinné odvody, tzn. sociální a zdravotní pojištění. Roste vám zisk? Skvělá zpráva, ale porostou vám také zálohy. Další nevýhodou je, že podnikatelé nemají nárok na proplácení dovolené.
Lze se uživit i YouTubem, ale potřebujete mít nápad
Již jsem zmínil YouTubery, kteří představují jakousi specifickou formou živnosti. Může být těžké představit si, že se někteří lidé dokáží uživit natáčením videí na internet. Opak je však pravdou. Kromě toho YouTubeři získávají mnoho výhod. Firmy je oslovují v rámci marketingu a za propagaci tak zdarma dostávají nejrůznější produkty od kosmetiky po drahou elektroniku.
Těch, kteří si mohou dovolit opustit svá zaměstnaní a živit se YouTubem u nás však není mnoho. Je důležité přijít s něčím novým a originálním, díky čemuž získáte své fanoušky a vaše videa budou mít vysokou sledovanost. Od toho se poté odvíjí samotný plat YouTubera. O výši se však můžeme pouze dohadovat, protože YouTubeři jsou v tomto ohledu vázáni mlčenlivostí.
Být originální a přijít s něčím opravdu novým nelze bez důkladné analýzy konkurence.
Ve veřejné sféře budete ohodnoceni podle tabulek
Hovoříme-li o zaměstnání, je třeba uvažovat soukromý a veřejný sektor. Opět i zde práce v obou sektorech přináší své klady a zápory. Obzvláště veřejný sektor je specifický svým rozdělením do platových tříd dle tabulek. Platové třídy určují přibližné platy zaměstnanců ve veřejném sektoru a jejich výše se mění.
Jednotlivé třídy se liší podle nejvyššího dosaženého vzdělání a také podle praxe. Do čím vyšší třídy se dostanete, na tím vyšší plat máte podle platové tabulky nárok. Ovšem hodně záleží také na oblasti činnosti, protože např. pro pedagogy platí jiné tabulky než pro zdravotníky. Letos můžeme očekávat navýšení platů, i když ohledně hodnoty navýšení jsou politici zatím tajemní jak hrad v Karpatech.
Soukromý nebo veřejný sektor?
Nevýhodou zaměstnání ve veřejném sektoru jsou možnosti kariérního postupu. Růst je zde mnohem obtížnější, než v soukromé sféře a je třeba se hodně angažovat, účastnit se nejrůznějších školení a sebezdokonalovat se. U soukromníka se vzděláváte podle toho, co od vás bude v budoucnu očekávat, čímž se připravujete také na postup do vyšších pozic.
Na druhou stranu dostat se do veřejného sektoru není tak snadné, ale když se to podaří, získáte jistotu velmi stabilního zaměstnání, nejsou na vás kladeny vysoké nároky a plat máte jistý. Neexistuje zde konkurence jako v soukromém sektoru a nejste hodnoceni podle toho, jak vaše práce přispívá k chodu společnosti.
Rozhodnutí zda zkusit štěstí v podnikání nebo se nechat zaměstnat není jednoduché. Stejně tak zvolit mezi soukromým a veřejným sektorem. Neexistuje ani žádná univerzální rada, která by vám v rozhodování pomohla. Je možné si podnikání vyzkoušet a v případě neúspěchu živnost pozastavit. Někdy je dobré poslechnout vlastní intuici, někdy se vyplatí získat zkušenosti ve více oblastech a následně zvolit tu, ve které jsme se cítili nejlépe.
Poslední aktualizace: 17. 03. 2018